Jak przez zabawę dbać o poczucie własnej wartości u dziecka

Jak przez zabawę dbać o poczucie własnej wartości u dziecka

Sposób, w jaki postrzegany samych siebie ma ogromny wpływ na nasze kontakty i więzi społeczne. Jeśli myślimy o sobie dobrze, jest duża szansa, że inni będą nas postrzegać podobnie.

Poprzez ocenę mocnych i słabych stron i takie zmobilizowanie sił, aby pokonać własne słabości. Rodzic może prowokować sytuacje, wskazywać drogę i być blisko, aby uczyć, jak radzić sobie z niepowodzeniem. Nad tym pracuje się od niemowlęctwa, jednak w każdym  wieku pociechy warto zadać sobie kilka pytań:   

  • Czy dziecko często mówi, że nie nadaje się do niczego?
  • Czy bywa agresywne? W zabawie najchętniej wciela się w agresywne postacie?
  • Czy zwleka z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań do ostatniej chwili?
  • Czy długo przeżywa porażki, koncentruje się na przeszkodach?
  • Czy sprawia wrażenie, jakby musiało kontrolować innych i ciągle być w centrum uwagi?
  • Czy umie się cieszyć z własnych osiągnięć?
  • Czy często naśladuje innych?

Jeśli na większość tych pytań pada odpowiedź twierdząca – mamy temat do przemyśleń. W jaki sposób rodzice mogą pomóc docenić dziecku jego własny potencjał?

reklama

Przygotujcie karty

każdy członek rodziny powinien mieć swój komplet, składający się ze 100 do 200 kart – a na nich wypisane zalety, umiejętności, zdolności. Jest ich wiele, o wiele więcej niż się nam wydaje. Tak przygotowane karty można wykorzystać do zrobienie plakatu ilustrującego zdolności i możliwości dziecka. Do przygotowania takiego plakatu wybieramy około 20 kart. Następnie w ciągu tygodniu robimy zdjęcia pokazujące owe talenty dziecka i komponujemy z nich plakat pod tytułem „Jestem wspaniały!”.

Weź nagrodę!

Zawsze kiedy chwalimy dziecko, pochwałę zapisujemy na kartce, którą potem wrzucamy do słoika. W chwili słabości, poczucia niższej wartości dziecko może do niego sięgać, aby wzmocnić swoje ja.

reklama

Większość dzieci uwielbia gry i programy komputerowe. Korzystając z tych umiejętności możecie przygotowywać dyplomy, odznaczenia, wizytówki czy gazetkę, w której opiszecie osiągnięcia dziecka w danym miesiącu.

Te zabawy zostały zaczerpnięte z książki Denise Chapman Weston i Mark S. Weston „Co dzień mądrzejsze, 365 gier i zabaw kształtujących charakter, wrażliwość i inteligencję emocjonalną dziecka”, po którą warto sięgnąć, gdyż podobnych pomysłów jest tam więcej.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: