Jak czyścić zabawki w czasach koronawirusa?

Jak zdezynfekować zabawki, których używa dziecko?

Jak czyścić zabawki w czasach koronawirusa?

Można odnieść wrażenie, że w ostatnich miesiącach słowo „dezynfekcja” pojawia się wszędzie. W dobie pandemii jest to zdecydowanie zrozumiałe. Dezynfekcja jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej maleje ryzyko zarażenia się nie tylko COVID-19, ale i innymi wirusami. Zadbanie o to, by różne powierzchnie w domu były zdezynfekowane jest kluczowe dla waszego bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć?

Dezynfekcja a koronawirus i inne zarazki

Czym się różni dezynfekcja od zwykłego czyszczenia? Czyszczenie to proces, który ma na celu przemieszczenie zarazków z brudnych powierzchni, co zmniejsza ryzyko zakażenia. Natomiast dezynfekcja to proces, którego celem jest zabicie patogenów znajdujących się na różnych powierzchniach.

O wirusie COVID-19 i chorobie SARS-CoV-2 wciąż wiemy mało, jednak amerykańscy specjaliści przekonują, że ogólnodostępne produkty do dezynfekcji, takie jak spray’e, płyny czy żele są efektywne w zabijaniu wirusa. Warto z nich robić użytek zarówno wtedy, gdy nie mamy dostępu do bieżącej, ciepłej wody i mydła, by umyć ręce, jak i do dezynfekowania różnych powierzchni i przedmiotów, także w domu.

W mieszkaniach, w celu zmniejszenia zakażenia koronawirusem, warto dezynfekować nie tylko duże powierzchnie, takie jak blaty stołów i biurek czy podłogi, ale również elementy wyposażenia oraz przedmioty domowego użytku: klamki, włączniki światła, piloty, bramki bezpieczeństwa dla dzieci i poręcze, uchwyty kranów czy telefony. Zadbać trzeba również o bezpieczeństwo zabawek, po które sięgają dzieci.

reklama

Jak czyścić zabawki w czasach koronawirusa?

Co robić, by oczyścić i zdezynfekować zabawki z twardego plastiku, takie jak klocki LEGO, plastikowe lalki, pociągi czy samochodziki?

  • Zmyj z zabawki plamy i ziemię, umieszczając ją w wiadrze lub wannie z ciepłą wodą wymieszaną z mydłem.
  • Porządnie przetrzyj zabawkę szczotką, żeby całkowicie pozbyć się brudu.
  • Przemyj zabawki czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.
  • Przemyj wiadro lub wannę czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia, następnie wlej środek dezynfekujący. Pamiętaj, żeby przeczytać instrukcje używania tego produktu, żeby zachować prawidłowe proporcje.
  • Dokładnie umyj zabawki, następnie przemyj czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia na czystej powierzchni

Czyszczenie zabawek z delikatniejszych materiałów i zabawek napędzanych bateriami, takich jak: puzzle, drewniane klocki, dziecięce telefony, rozmawiające lalki, puzzle czy książki wygląda nieco inaczej. Co robić?

  • Przetrzyj zabawkę szmatką, która była zamoczona w ciepłej wodzie z mydłem,  spróbuj zetrzeć plamy i inne zabrudzenia. W niektórych przypadkach łatwiej użyć szczoteczki do zębów lub innej szczotki.
  • Przemyj zabawkę szmatką z czystą wodę i pozostaw do wyschnięcia.
  • Weź nową szmatkę i przetrzyj ją preparatem odkażającym (powinien zawierać co najmniej 60 procent alkoholu - etanolu).
  • Jeśli masz zabawkę częściowo pluszową, możesz użyć preparatu do dezynfekcji w sprayu.
  • Pozostaw zabawkę do wyschnięcia na czystej powierzchni lub szmatce.

Pamiętaj, że zabawkę najpierw należy oczyścić, ponieważ w innym przypadku drobnoustroje mogą przetrwać pod warstwą tłuszczu i brudu. Zabawki pluszowe po prostu wypierz w pralce.

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności, gdy korzystasz z produktów dezynfekujących! Dokładnie czytaj instrukcje, a preparaty przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci. Nigdy nie mieszaj dwóch różnych produktów i upewnij się, że miejsce, które czyścisz, jest dobrze wentylowane. Chroń siebie i bliskich przed toksynami.

Zanim kupisz środek do dezynfekcji, zapoznaj się z rekomendacjami GIS, które ostrzega, że preparaty wątpliwej jakości mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Spis takich produktów znajdziesz w Wykazie Produktów Biobójczych. Jest on na bieżąco aktualizowany i dostępny pod linkiem http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: