Zabawki wspierające aktywność maluchów od 0 do 3 lat

Zobacz jakie zabawki wspierają aktywność i rozwój małych odkrywców

Zabawki wspierające aktywność maluchów od 0 do 3 lat

Dzieci mają niespożytą energię, a ich ciekawość świata i pasja towarzysząca jego poznawaniu są imponujące. Można odnieść wrażenie, że dzieciaki są nieustannie aktywne: wciąż biegają, skaczą, wspinają się czy turlają, eksperymentują, tworzą i odkrywają. To fantastyczne, ponieważ aktywność to nie tylko zabawa, ale i inwestycja we wszechstronny rozwój. To dlatego rodzice powinni zachęcać dzieci do różnych aktywności, także za pomocą zabawek i zabaw.

Dlaczego aktywność jest ważna?

Aktywność maluchów – nie tylko fizyczna, ale również intelektualna czy twórcza – jest dla maluchów bardzo ważna. Badania dowodzą, że jej podejmowanie:

  • pobudza rozwój układu nerwowego,
  • wspiera rozwój intelektualny,
  • pielęgnuje i wyzwala twórczy potencjał dziecka,
  • dobrze wpływa na koncentrację, pamięć i podzielność uwagi,
  • wpływa na koordynację i balans ciała, rozwija kontrolę ruchów,
  • doskonali motorykę dużą i małą,
  • zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego,
  • stymuluje rozwój układu krążenia oraz oddechowego,
  • pomaga zapobiegać chorobom wieku dziecięcego,
  • przyczynia się do poprawy sprawności umysłowych,
  • poprawia kondycję psychiczną, pozytywnie wpływa na samopoczucie, ułatwia radzenie sobie ze stresem,
  • rozwija odpowiedzialność, pewność siebie i poczucie własnej wartości,
  • pobudza empatię, kreatywność i zdolności społeczne, buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Ponieważ podczas wysiłku w organizmie człowieka wytwarzane są endorfiny (hormon szczęścia), dla dziecka aktywność to nade wszystko przyjemność i zabawa, która poprawia nastrój, pozwala na interesujące spędzenie wolnego czasu. Dla rodziców i specjalistów aktywność podejmowana przez młodego człowieka to konieczność i inwestycja we wszechstronny rozwój (fizyczny, motoryczny, intelektualny, psychiczny i społeczny).

Aby dziecko mogło beztrosko się bawić i oddawać różnym aktywnościom, rodzice powinni stworzyć mu optymalne warunki do zabawy. Warto zadbać o to, by atmosfera w domu przyjazna i serdeczna, otoczenie bezpieczne i komfortowe, a jego elementy ciekawe i inspirujące. W tym kontekście z pomocą przychodzą różne zabawki i zabawy.

Zabawki wspierające aktywność maluchów od 0 do 3 lat

Na rynku jest mnóstwo zabawek dla dzieci, tak starszych, jak i najmłodszych. Każda z nich posiada informację, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona. Warto pamiętać, że rekomendacje producentów są umowne, a każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Tym samym warto pamiętać, by kupując zabawkę dla dziecka mieć przede wszystkim na uwadze jego umiejętności, preferencje oraz zainteresowania (choć również walory estetyczne i edukacyjne, bezpieczeństwo i jakość wykonania zabawki).

Zabawki rozwijające aktywność maluchów od 0 do 3 lat można podzielić na cztery grupy. To zabawki:

  • dla niemowlaków, które jeszcze leżą,
  • dla niemowlaków, które już siedzą,
  • dla maluchów raczkujących,
  • dla dzieci, które chodzą.

Zabawki wspierające aktywność maluchów, które jeszcze leżą

Maluszki, które wyłącznie leżą, nie potrafią siedzieć i nie są mobilne, z pewnością docenią karuzelki zawieszone nad łóżeczkiem lub pałąki, które można zamontować także w wózku. Są one dla nich o tyle interesujące i ważne, że najmłodsze niemowlęta początkowo widzą wyłącznie to, co znajduje się w odległości maksymalnie 20 centymetrów od oczu.

Dla najmłodszych dzieci interesujące są twarze, ruch, światło i żywe kolory, a także dźwięki, stąd karuzela jest zabawką doskonałą. Nie tylko przykuwa wzrok i zajmuje uwagę oraz umila czas, ale doskonali koncentrację wzroku czy umiejętności wodzenia wzrokiem za przedmiotem. Niektóre karuzele wyposażone są w projektor, który w nocy wyświetla wzory na suficie i pozytywki, które dzieci zwykle uwielbiają.

Po kilku tygodniach od narodzin maluszek zaczyna coraz bardziej zwracać uwagę na otoczenie. Interesują go nowe bodźce. Idealną zabawką rozwojową dla małego niemowlaka jest mata edukacyjna, na przykład Canpol Babies. Położony na niej mały odkrywca z pewnością będzie z zapałem poznawał zawieszone zabawki, a także studiował kolory i fakturę maty oraz jej elementy, takie jak lusterko czy piszczki i dzwoneczki. Zabawa na macie jest namiastką przygody. Bawi, ale i uczy, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka.
 
Ponieważ maluszkom wiele radości sprawia dotykanie miękkich zabawek, które posiadają nie tylko różne faktury materiału, ale i intrygujące elementy, takie jak piszczki, szeleszczące lub grzechoczące elementy i metki, warto kupować dzieciom grzechotki, książeczki i przytulanki, koniecznie dostosowane do małych rączek. Te drobne zabawki rozwijają zmysły dotyku, wzroku i słuchu, wspomagają rozwój zdolności manipulacyjnych, takich jak chwytanie oraz przekładanie z rączki do rączki.

Zabawką, którą maluszki uwielbiają, a która pomoże mamie w sytuacji, gdy trzeba coś zrobić i odłożyć dziecko, jest leżaczek bujaczek. Ułożony w bujaczku maluch może obserwować mamę lub bawić się zabawkami zawieszonymi na pałąku. Leżaczek warto zacząć używać nie wcześniej niż w 4. miesiącu życia dziecka. Warto wybrać taki, w którym dziecko może przyjąć pozycję leżącą lub półleżącą.

Zabawki wspierające aktywność maluchów, które już siedzą

Dla maluszków, które już siedzą, warto kupić zabawki, które ćwiczą i małą główkę, i rączki. W tej roli doskonale sprawdzą się sortery, kostki edukacyjne i puzzle, a także klocki: drewniane, plastikowe lub sensoryczne (na przykład Canpol babies), które mają różnorodne kolory, kształty i elementy piszczące. Zabawki te rozwijają koorydynację wzrokowo-ruchową i zdolności manipulacyjne, jak również myślenie przestrzenne. Pomagają nawet zrozumieć podstawowe zasady fizyki. Trudno je przecenić.

Kiedy dziecko już siedzi, nawet zwykłą kąpiel w wannie można zamienić w fantastyczną zabawę. Do tego celu przydadzą się gumowe i plastikowe zabawki do wody, kubeczki, lejki i książeczki. Dzięki nim dziecko może nie tylko relaksować się w wodzie, ale również bawić się, odkrywać i eksperymentować: przelewać wodę, topić zabawki i je wynurzać.

Zabawki wspierające aktywność maluchów, które dla raczkują

Gdy dzieci raczkują, dostrzegają piłki: miękkie, twarde, pluszowe, gumowe czy plastikowe. Te, rzucane lub turlane, nie tylko budzą zainteresowanie i wywołują salwy śmiechu, ale również uczą wodzenia wzrokiem za przedmiotem oraz zachęcają do ruchu.

Raczkujące maluszki uwielbiają doskonalić i wykorzystywać swoje mobilne umiejętności, dlatego warto organizować w domu tory przeszkód. Wystarczy ustawić wieżę z klocków, poduszkę i pufę, które trzeba ominąć czy zostawić piłeczki do odepchnięcia. Kropką nad i jest tunel. Można go zbudować z krzeseł i kocyka lub maty edukacyjnej albo wykorzystać gotowy, kupiony tunel lub namiot dla dzieci.

Zabawki wspierające aktywność maluchów, które chodzą

Dzieci, które już chodzą, bardzo lubią zabawki, które zachęcają do ruchu, pozwalają na doskonalenie nabytych umiejętności i wspomagają naukę chodzenia. Mowa o pchaczach, hulajnogach, rowerkach biegowych oraz zabawkach na patyku i do ciągnięcia. Zabawki te mają wiele walorów.

Pchacz doskonali równowagę ciała, uczy wyczucia przestrzeni i motywuje do stawiania kolejnych kroków. Warto wybrać model ciężki, drewniany – tylko taki będzie stabilny i bezpieczny. Z kolei rowerek biegowy uczy wyczucia przestrzeni, hamowania i równowagi. To doskonałe przygotowanie do późniejszej nauki jazdy na rowerze z pedałami. Jazda na hulajnodze uczy równowagi, kontroli prędkości i panowania nad ciałem. Na początek można wybrać hulajnogę z siedziskiem, która - podobnie jak rowerek – spełnia rolę jeździka. Pierwsza hulajnoga musi być stabilna, na trzech kółkach. Powinna także skręcać poprzez balansowanie ciałem, a nie przez używanie skrętnej kierownicy

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: