Stan zagrożenia epidemicznego. Co się będzie działo w najbliższych dniach

Stan zagrożenia epidemicznego. Co się będzie działo w najbliższych dniach

Premier Morawiecki ogłosił:  Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy bardzo konkretne działania. Będziemy wprowadzali kontrole na polskich granicach - podejmujemy decyzję o zamknięciu granic - na 10 dni z możliwością przedłużenia.
 

W piątek 13. 03.2020 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie granic Polski, międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego.

reklama

W nocy z soboty na niedzielę zaczną obowiązywać nowe wytyczne. Ograniczona zostanie także działalność centrów handlowych. W galeriach otwarte mogą być tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Zamknięte mają być także restauracje, bary, puby i kasyna.

Pizza na wynos, msza przez internet, kwarantanna dla powracających do kraju

Pizzę, sushi itp. będzie można zamówić na wynos i poza budynkiem lokalu. Mszę świętą będzie można obejrzeć w telewizji i internecie. Wracający do kraju Polacy będa poddani obowiązkowej domowej kwarantannie, wynoszącej 14 dni.

Sklepy i banki będą czynne normalnie, tak jak zawsze. Przywrócone zostanie możliwość niedzielnych dostaw do sklepów, tak, aby zapewnić płynność zaopatrzenia w czasie obecnych, wzmożonych zakupów towarów pierwszej potrzeby.

W najbliższych dniach spodziewana jest fala zachorowań, a "bez tych decyzji ta fala mogłaby się wymknąć spod kontroli" - stwierdził w swoim piątkowym wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki.

Zaapelował on także do wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzieży, aby spędzili ten czas w domu.  - Apeluję do pracowników o to, by w miejscu pracy zachowali ścisłe zasady higieny - mycie rąk, dezynfekcja - dodał premier.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w najbliższych godzinach zostaną ogłoszone dwa rozporządzenia: pierwsze dotyczy przywrócenia kontroli na granicach, a drugie - obostrzeń dla cudzoziemców i kwarantanny.

Zasady stanu zagrożenia epidemicznego

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, 1495) definiuje stan zagrożenia epidemicznego jako sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.

Przy ogłaszaniu stanu zagrożenia epidemicznego minister zdrowia lub wojewoda mogą nałożyć obowiązek szczepień ochronnych oraz przeciw innym zakażeniom i chorobom zakaźnym. Co ważne, podczas stanu zagrożenia epidemicznego mogą zostać ustanowione:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych

Stan zagrożenia epidemicznego. Czego możesz oczekiwać krok po kroku:

  • zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski (zaczyna obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę).
  • Cudzoziemcy pracujący lub mieszkający w Polsce będą mogli przyjechać do Polski, ale będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę
  •  polscy obywatele będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę po przyjeździe do kraju
  • ruch samochodowy dla Polaków wracających do kraju będzie utrzymany, ale wprowadzone zostaną ścisłe procedury sprawdzania przekraczających granice
  • ograniczenia na granicach mają obowiązywać od nocy z soboty na niedzielę przez 10 dni, z możliwością przedłużenia tego czasu
  • ruch wewnątrz kraju będzie się odbywał bez zmian
  • ograniczona zostanie praca galerii handlowych. Otwarte w nich będą tylko sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki
  • od niedzieli wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze oraz kolejowe. Nie zostanie wstrzymany ruch towarowy
  • dozwolone będą międzynarodowe lotnicze połączenia czarterowe (za granicami kraju są ludzie, którzy wracają z urlopów)
  • zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób
  • ograniczenia zgromadzeń dotyczą wszystkiego typu uroczystości, prywatnych, publicznych, religijnych, samorządowych, administracyjnych
  • zamknięte zostają wszystkie bary, restauracje, puby, kasyna i inne podobne miejsca rozrywki. Restauracje mogą jednak sprzedawać jedzenie na dowóz
  • ograniczenia dotyczące zgromadzeń i miejsc rozrywki będą obowiązywać przez 14 dni z możliwością przedłużenia
  • sklepy, banki i bankomaty pozostaną otwarte

Przypominam, że wcześniej prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Prof dr hab. Jarosław Peregud-Pogorzelski powiedział, że należy zawiesić wszystkie wizyty profilaktyczne w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepienia ochronne, wizyty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.

Jakie są objawy choroby wywołanej przez koronawirus?

Symptomy zakażenia koronawirusem 2019-nCoV wg. WHO to:

  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza (u 88% zakażonych),
  • suchy kaszel (u 67% zakażonych),
  • uczucie zmęczenia (u 38% zakażonych), 
  • wydzielanie flegmy (33%), 
  • krótki oddech (19%), 
  • wysuszenie i ból gardła (14%), 
  • ból głowy (14%), 
  • ból mięśni lub stawów (15%), 
  • dreszcze (11%), 
  • mdłości lub wymioty (5%)

Po kilku dniach może pojawić się duszność i obustronne zapalenie płuc. Chorych leczy się w szpitalu, na oddziale zakaźnym. Prowadzi się leczenie objawowe, ponieważ w tej chwili nie ma szczepionek, ani leków dedykowanych w tej chorobie.

Co robić, jeśli podejrzewasz, że doszło do zakażenia koronawirusem?

Bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Spróbuj to zrobić w sposób najbezpieczniejszy dla ciebie i otoczenia. Możesz też zadzwonić na całodobową infolinię. Numer telefonu 800 190 590

Mity dotyczące koronawirusa

Noszenie maseczek chroni przed zakażeniem.  Maseczki służąprzede wszystkim do ochrony osób zakażonych. WHO zaleca noszenie maseczek i zgłoszenie się do lekarza, osobom, które mają objawy infekcji. Dodatkowo tylko prawidłowo założona maseczka ma sens, a najczęściej noszona jest zbyt luźno i zbyt rzadko wymieniana na nową.

Jedzenie czosnku może wspomóc odporność organizmu i wiadomo, że ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze, jednak nie wykazano, żeby jego działanie chroniło przed zakażeniem infekcją koronawirusową.

Również nie znaleziono żadnych dowodów, że przepłukiwanie nosa solą fizjologiczną w jakikolwiek sposób może powstrzymać koronawirusa. 

Nadal za bezpieczne uważa się paczki przysyłane z Chin oraz nie musisz obawiać się kupowania w sklepach żywności sprowadzonej z tamtych rejonów.

Picie ciepłej wody - nie zabija koronowirusa.

Jeszcze za mało wiemy o tym wirusie, żeby odpowiedzieć na to pytanie wiążąco, ale z całą pewnością wirus nie ginie w temperaturze 26 stopni, To wiemy na pewno, choćby na pewno, że w naszym organizmie wirus żyje w temperaturze 36,6, czyli on jest w stanie wytrzymać dużo wyższe temperatury. Żeby zabić wirusa w sensie biologicznym, trzeba dokonać podgrzania do temperatury co najmniej 60 stopni. Oczywiście inaczej wirus zachowuje się w naszym organizmie, gdzie to 36,6 robi mu świetnie i on się znakomicie tutaj rozmnaża, a inaczej jeżeli zrobimy 36,6 na powietrzu.

Wirus, który się wydostanie się z moimi kropelkami natychmiast ulega wysuszeniu. Jak padnie na powierzchnię, która jest rozgrzana, to ta woda odparowuje, a on potrzebuje tych cząstek zawieszonych na kropelkach wody, żeby móc skutecznie atakować. To, ze będzie cieplej sprawi, że wirusowi będzie trudniej zaatakować z powierzchni. Natomiast przekazanie drogą kropelkową na odległość dwóch metrów dalej będzie możliwe.- mówił w Porannej rozmowie Gazeta.pl immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Uwaga:  Nadal możesz zaszczepić sie przeciw grypie, która jest równie niebezpieczna dla prawidłowego przebiegu ciąży i w tym momencie dużo bardziej rozpowszechniona w naszej szerokości geograficznej.

*Uwaga 2. Informacja z 04.03.2020 WHO podało do wiadomości, że nie zauważono, aby wirus szczególnie atakował kobiety w ciąży. Największe zagrożenie stanowi dla starszych osób, chorych na choroby przewlekłe: niewydolność krążenia, cukrzycę, choroby płuc. W Chinach zmarło aż 15% starszych mężczyzn (80 +) palących papierosy. Na razie wygląda, że śmiertelność w przypadku COVID-19 (3,4 p%) jest wyższa niż przy grypie (>1%).

Chcesz się podzielić informacjami, potrzebujesz wsparcia? Dołącz do działu o koronawirusie na forum babyboom.pl

Bibliografia

  1. https://www.gov.pl/

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: