Gdzie na ferie?

Ferie zimowe to doskonała okazja, by zmienić klimat i odpocząć od szarej codzienności.

Wypad w góry, wyjazd nad morze czy pobyt na wsi nie tylko pozwala naładować wewnętrzne akumulatory, nabrać odporności – nie tylko tej fizycznej, ale jest niebywałą okazją do … pobycia razem, nacieszeniem się swoją obecnością i bliskością. To chyba, wbrew pozorom, w familijnych urlopach jest najbardziej cenne.

Wybór miejsca, gdzie spędzimy ferie, zależy nie tylko od zasobności portfela i naszej fantazji, ale nade wszystko od wieku, temperamentu i potrzeb naszych małych towarzyszy. Nie wszystkie dzieci będą szczęśliwe, spacerując po nadmorskiej plaży, z kolei dla innych szusowanie po stokach będzie bardziej karą, niż wypoczynkiem. Niemowlę nie zachwyci się możliwością szaleństwa na sankach, a starsze dziecko będzie wolało wariować w ciepłym basenie, niż wraz z rodzicami kontemplować uroki krajobrazów, ukrytych w malowniczej wiosce na końcu świata.

reklama

Góry

Według pediatrów w góry można jechać dopiero z półroczniakiem, zaś z dzieckiem do 3. roku życia najlepiej wybrać się w góry niższe, gdzie jest łagodniejszy klimat, nie występują niekorzystne dla malucha różnice ciśnienia, mniej wieje i jest nieco cieplej, niż w partiach wyższych. Dobrym rozwiązaniem wydają się Góry Świętokrzyskie, Beskidy czy Bieszczady. 

Ze starszym dzieckiem, zwłaszcza tym o zacięciu sportowca, można jechać w polskie Tatry, ale także za granicę - w Alpy czy Dolomity. Te okolice uwodzą zarówno mnogością ofert (trasy zjazdowe zachwycą zarówno zawodowców, jak i mniej wymagających amatorów), jak i jej wysokim standardem (od utrzymania stoków, po ofertę noclegową). To także niezwykłe krajobrazy i fantastyczna atmosfera miasteczek i górskich bacówek. Co ważne – na lodowcach Francji (Val Thorens, Les Duex Alpes,Tigens ), stokach we Włoszech (Val di Sole, Cervinia) czy Szwajcarii (St. Moritz, Gstaad), niezależnie od intensywności zimy, zawsze można liczyć na śnieg. 

Pamiętajmy, że góry to nie tylko ciekawe trasy zjazdowe czy wyciągi narciarskie. To cudowne miejsce na rodzinne spacery, piękne miasteczka, urokliwe jadłodajnie i knajpki, które zarówno swoim menu, jak i atmosferą, oczarują nie tylko dzieci. To także parki zdrojowe, uzdrowiska, baseny termalne i parki wodne (jak choćby słowacka Tatralandia)  i – często - bogactwo architektoniczne. 

Niziny, wyżyny, wsie i lasy 

Mazury, Warmia, Suwalszczyzna, Kaszuby – to czyste, dziewicze tereny, doskonałe dla dzieci, które nie lubią ekstremalnych wyzwań i najlepiej odnajdują się w stonowanych okolicznościach przyrody. Spacery po lesie, niezapomniane kuligi, lepienie bałwana czy obcowanie ze zwierzętami z zagrody, można uatrakcyjnić, plan dnia wzbogacając o wypad na pobliską górkę czy na stawek. Tak, jadąc na ferie do gospodarstwa agroturystycznego czy leśnego ośrodka, warto wziąć ze sobą i sanki, i łyżwy, i narty. Mało kto wie, że także na tych terenach, oprócz urokliwych krajobrazów, krystalicznego powietrza i błogiej ciszy, na turystów czekają góry i górki, które zadowolą nie tylko małych sportowców - Ruś koło Olsztyna czy góra Szelment niedaleko Suwałk.

reklama

Morze

Nadmorski klimat, bez dwóch zdań, sprzyja zdrowiu, bez względu na porę roku. Bałtyk zimą to nie tylko morska bryza i zbawienny jod, ale i puste plaże, magia przestrzeni, cisza i spokój. To urok nadmorskich, czystych lasów i zimowe atrakcje – nad morzem też znajdą się miejsca, gdzie można pojeździć na łyżwach, pozjeżdżać na sankach czy upiec na ognisku kiełbaskę, zaraz po szalonym, konnym kuligu. Mało tego – to także trasy z wyciągami, jak choćby ten w Sopocie.  Można także, a są takie miejsca, pozażywać ekstremalnych wrażeń, jak choćby zjazd na pontonach lub potaplać się w basenie aquaparku. To także atrakcje dla wielbicieli wycieczek - warto objechać choćby nastrojowe pałacyki czy pozwiedzać okoliczne perełki architektury. Niestety nadmorski klimat to także minusy – często wieje silny wiatr, który obniża temperaturę powietrza i cóż - wyklucza codzienne spacery i wyprawy w poszukiwaniu bursztynów. 

Ciepłe morze, ciepłe plaże, ciepłe kraje

Wielbiciele gorących klimatów oraz zmarźlaki, zmęczone już zimą, z pewnością nerwowo przebierają nogami, by jak najszybciej … wylecieć z kraju. Na nich czekają  ciepłe plaże i przyjazne temperatury. Największą popularnością cieszą się kraje arabskie - Egipt, Tunezja czy Maroko. Ci, którzy maja zasobniejsze portfele (ferie mniej więcej 3 razy droższe) i marzą o naprawdę gorących klimatach, uciekają na Wyspy Kanaryjskie, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi około 25˚C, a także na Dominikanę, Kubę, Tajlandię czy Malediwy – gdzie temperatury w styczniu i lutym przekraczają 30˚C stopni. 

reklama

Pamiętaj:

·    Planując ferie, weź pod uwagę fakt, że jedziesz na nie z dzieckiem. Znajdź zatem miejsce mu przyjazne – nie tylko bezpieczne, komfortowe, ale i dostosowane do wieku, temperamentu i potrzeb. TUTAJ znajdziesz wskazówki, jak zaplanować ferie z głową

·    Czy wiesz, jak dobroczynne działanie ma mróz? Niskie temperatury powodują kurczenie się naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się ilość tlenu dostarczana do komórek. Efekt? Narządy są gorzej dotlenione, a organizm zaczyna pracować na zwiększonych obrotach. Dzięki pokonywaniu trudności, nasze organizmy hartują się i wzmacniają. Szalejcie zatem zimowo - na zdrowie! 

·    Niemniej, jeśli temperatura na dworze jest niższa niż -10°C, z niemowlakiem nie wychodź z domu. Lepiej – dla bezpieczeństwa - zdecyduj się na werandowanie. Z przedszkolakiem lepiej zostać w domu, gdy temperatura spada poniżej –15°C. 

·    Na ferie z dziećmi najlepiej wyjechać na całe dwa tygodnie. Dobroczynny wpływ, wynikający ze zmiany klimatu, jest bowiem odczuwalny i najbardziej efektywny dopiero po mniej więcej tygodniu, podczas którego organizm dziecka aklimatyzuje się do nowych warunków.

Monika Zalewska-Biełło

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Wakacje nastolatka

Wakacje nastolatka

Twoje dziecko nie jest już malutkim niemowlakiem w wózeczku, ani maleńkim dzieckiem, nad którego każdym...   Więcej

Alergia na wakacjach - wiedza w pigułce

Alergia na wakacjach - wiedza w pigułce

Mając w domu małego uczuleniowca, musimy dobrze zaplanować miejsce wakacyjnego pobytu. Najbezpiecznie...   Więcej

Z niemowlakiem w świat

Z niemowlakiem w świat

Pierwsze wakacje z dzieckiem mogą się wydawać przerażające. Nie martwcie się jednak, niemowlę naprawdę...   Więcej

Bezpiecznie w samochodzie

Bezpiecznie w samochodzie

Czy wiesz, jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?  Twórcy kampanii „Klub Pancernika Klika w...   Więcej

Planuj wakacje z głową

Planuj wakacje z głową

Podjęliście już decyzję, że ten urlop spędzicie razem z maluchem, z dala od domu. Niewiele was dzieli od...   Więcej

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

Dla wielu z nas wakacyjna podróż z dzieckiem to ogromny stres, duży wysiłek i zwykły koszmar. Upał,...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale rodzina

Rodzinne podróże

Wakacje poza Polską