reklama

Alergia na wakacjach - wiedza w pigułce

Mając w domu małego uczuleniowca, musimy dobrze zaplanować miejsce wakacyjnego pobytu.

Najbezpieczniej jest w górach lub nad morzem, ze względu na późniejsze pylenie roślin niż w centralnej Polsce i niższe stężenie pyłków (zwłaszcza w czerwcu). Niemniej każdy wyjazd jest cenny, bowiem sama zmiana klimatu podnosi odporność naszych pociech dzięki świeżemu i rześkiemu powietrzu.

Na początek kilka faktów:

Na spacery najlepiej wybierajmy się po deszczu, który usuwa większość pyłków. Jeśli jesteśmy nad morzem trzeba pamiętać, że najmniejsze stężenie alergenów jest nad samą wodą. Im dalej brzegu tym większe zanieczyszczenie powietrza.

Z kolei w górach stężenie pyłków zmniejsza się sukcesywnie powyżej 1000 m n.p.m.

Po każdym spacerze warto malucha wykąpać "od stóp do głów", dzięki czemu wszelkie alergeny zostaną zmyte.

Jeśli dziecko jest uczulone na pewne pokarmy powinniśmy uzgodnić jego dietę z osobą, która będzie prowadzić kuchnię na naszych wczasach.

Warto też poprosić o dokładne odkurzanie waszego pokoju, przecierać podłogę na mokro, a wietrzenie zostawić na późne popołudnie, noc i bardzo wczesny ranek.

Musisz pamiętać o:

  • zabraniu leków i książeczki zdrowia dziecka, również swojej legitymacji ubezpieczeniowej (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą potrzebny będzie dowód wpłaty za ostatni miesiąc),
  • jedzenia odpowiedniego dla diety malucha,
  • nakryciu głowy - czapce chroniącej oczy przed słońcem, które też może stać się alergenem (szczególnie gdy dziecko przyjmuje lekki powodujące zwiększenie wrażliwości na promienie UV).

Jeśli w trakcie spaceru twoje dziecko dostało siennego kataru,  możesz skorzystać z "awaryjnych sposobów" łagodzenia objawów alergii np.:

  • dać szkrabowi lody do polizania, co zwęzi nieco naczynka krwionośne i pewno odetkać nosek,
  • przetrzeć zimną wodą dziurki w nosku, dzięki czemu katar będzie mniej uciążliwy.

Okres kwitnienia roślin zaczyna się w lutym i kończy późną jesienią. Jednakże pyłki roślin są tylko jednym z alergenów, bowiem alergia jest nadmierną reakcją układu immunologicznego organizmu na różne substancje wchłaniane ze środowiska, między innymi pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść, jedzenie czy jad owadów.

Objawy alergii są różne (w zależności od alergenu, czyli substancji uczulającej). Mogą wystąpić wysypki (szczególnie na przedramionach, brzuszku, pośladkach i udach), objawy żołądkowe (np. bóle brzucha, biegunki, zaparcia lub wymioty), kaszel, zapalenie spojówek (dziecko wtedy często trze oczy, które w efekcie stają się bardzo czerwone a powieki spuchnięte), "lejący" katar sienny (różniący się gęstością od przeziębieniowego) jak również częste kichanie, zmiany skórne.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: