Kleszcze i komary - wakacyjne koszmary

Lato to czas upałów i błogiego leniuchowania.

Wyjazdy nad wodę, spacery, wypady do lasu żyć  - ach, żyć, nie umierać! Niestety czasem taki wypad może mieć przykre konsekwencje, a to za sprawą naszych malutkich krwiopijnych wrogów. Mowa tu oczywiście o komarach i kleszczach.

Komary

Komary swoją aktywność rozpoczynają zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, zaś kończą jesienią. Najczęściej atakują o świcie lub zmierzchu, w miejscach o dużej wilgotności powietrza. Zatem na największe inwazje komarów, a właściwie komarzyc, bo tylko one wysysają krew ludzką, natrafimy nad wodami stojącymi, przy rowach, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach. Do prawdziwych ataków dochodzi często też przed burzą.

W naszym klimacie, na szczęście, komary nie stanowią poważnego zagrożenia dla naszego życia, choć niewątpliwie jednoczesne ukłucie w kilku miejscach - szczególnie u dzieci, a także alergików - może być przyczyną wysypki, świądu, pogorszenia samopoczucia, rozdrażnienia oraz stanu podgorączkowego.

Jak skutecznie bronić się przed komarami?

 • Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę w miejsca, w których ,,królują komary”, powinniśmy ubrać się w bluzę bądź koszulę na długi rękaw oraz spodnie do kostek. Dzieci powinny mieć czapeczkę z daszkiem.
 • Używajcie sprejów, maści, dezodorantów, kremów, żeli odstraszających komary (w tej chwili mamy spory wybór tych preparatów zarówno w drogeriach, jak i aptekach). W przypadku dzieci można używać tylko preparatów z dobrych firm kosmetycznych lub farmaceutycznych.
 • Dorośli mogą przyjmować witaminę B1, bowiem komary nie znoszą jej zapachu.
 • W oknach, na drzwiach stosujmy siatki przeciw owadom.
 • Na wózki, a także łóżeczka, kojce dziecięce możemy nakładać specjalne moskitiery.
 • Komary nie lubią zapachu lawendy, mięty, wanilii, eukaliptusa czy cytryny, zatem możecie stosować świece, kadzidełka, odświeżacze do powietrza właśnie o takim zapachu. Niezwykle skuteczne są także wkłady elektryczne, odstraszające latających nieprzyjaciół.

Co zrobić, gdy ugryzie komar?

reklama

Najlepiej miejsce ukąszenia zdezynfekować wodą utlenioną, a następnie zasmarować bąbel żelem łagodzącym podrażnienie np. Fenistil. Jeżeli dziecko ma tendencje do rozdrapywania bąbli, profilaktycznie podajemy wapno.

W przypadku, gdy dziecko ma podwyższoną gorączkę, a bąble są czerwone i twarde, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Kleszcze

Kleszcze to drobne, ale bardzo niebezpieczne pajęczaki. Niektóre z nich zawierają groźne dla ludzi wirusy i bakterie, które mogą wywołać zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę. Kleszcze żyją w lasach liściastych, na łąkach, są obecne w parkach, a także w zaroślach. Wysokość, na której najczęściej występują, to 1,5m, często na swoją ofiarę czekają na gałęziach drzew, w trawach i niskich krzewach. Największą aktywność wykazują wiosną i jesienią, atakom sprzyjają ciepło oraz duża wilgotność powietrza.

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, bowiem jego ślina zawiera enzymy znieczulające miejscowo. Kleszcz,  po przebiciu skóry, wpuszcza do naszego ciała swoją ślinę. Jest ona o tyle niebezpieczna, iż może zawierać wirusy i bakterie niebezpieczne dla człowieka. Kleszcz do ciała  przyczepia się za pomocą malutkiego aparatu gębowego z licznymi haczykami, zadziorami, po czym zaczyna odżywiać się krwią i może to trwać nawet kilka dni.

Najlepiej byłoby, zaraz po spacerze w lesie czy parku, bardzo dokładnie obejrzeć skórę dziecka. Kleszcze najczęściej pasożytują na głowie (włosy tworzą dla niego doskonałą kryjówkę), pod pachami, za uszami, w zgięciach kończyn oraz w pachwinach.

Co zrobić, gdy zauważysz kleszcza na skórze?

Przede wszystkim - nie panikuj. Uspokój dziecko.

Przygotuj pęsetę, złap kleszcza jak najbliżej skóry i jednym zdecydowanym ruchem do góry - wyciągnij go. Nie szarp, nie naciskaj, nie wykręcaj! Następnie dokładnie zobacz, czy kleszcz został usunięty w całości. Jeśli nie - jedź z dzieckiem do lekarza.

lub użyj specjalnej pompki (niewielkich rozmiarów, do kupienia w aptece np. Anty-kleszcz lub Aspivenin).

Zdezynfekuj miejsce ukąszenia i przez kilka dni obserwuj ranę po kleszczu. Gdy tylko zauważysz jakieś nietypowe oznaki np. ranka stanie się powiększona, zaczerwieniona lub dziecko będzie miało objawy przypominające grypę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj!

Jeśli doszło do oderwania głowy lub kleszcz długo tkwił w skórze, a miejsce po nim zrobiło się obrzęknięte, zaczerwienione i gorące, jedź do lekarza!

By przyczepionego do skóry kleszcza NIE SMAROWAĆ masłem, kremem czy innymi tłustymi specyfikami. Kleszcz wprawdzie wypadnie, ale poprzez zasmarowanie odwłoku kleszcz dusi się i wtedy wymiotuje pod skórą człowieka. Takie wymioty mogą zawierać bakterie lub wirusy, zwiększając prawdopodobieństwo zakażenia.

Choroby przenoszone przez kleszcze:

reklama

Kleszczowe zapalenie opon mózgowych – choroba wirusowa

Borelioza – choroba bakteryjna

Kleszczowe zapalenie opon mózgowych KZM.

Do zakażenia dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza zarażonego wirusem wywołującym tę chorobę.

Po tygodniu dwóch od ukąszenia, pojawiają się pierwsze objawy podobne do grypy: wysoka gorączka, ból mięśni, głowy. Po kilku dniach objawy mijają i najczęściej na tym etapie choroba się kończy. Jednak po kilku dniach. poprawy pojawiają się kolejne niepokojące objawy tzn. wysoka gorączka, nudności, wymioty, sztywność karku. Zachodzą również zmiany zapalne w płynie mózgowo-rdzeniowym. Po zaobserwowaniu takich niebezpiecznych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Borelioza jest to choroba bakteryjna, której objawy przebiegają w kilku fazach.

W pierwszej fazie po ukąszeniu przez kleszcza zawierającego bakterię wywołującą tą chorobę, na skórze człowieka w miejscu ukąszenia pojawia się czerwona plamka (rumień), która ma tendencję do powiększania się. Czasami chory skarży się na złe samopoczucie lub ma stan podgorączkowy. W kolejnej fazie choroby rumień  może zniknąć i pojawić się w innym miejscu lub pojawia się w kilku miejscach jednocześnie.. Ostatnia faza choroby to zmiany w układzie nerwowym, stawach oraz innych narządach. Te zmiany chorobowe mogą utrzymywać się nawet kilka lat. Niestety na boreliozę jak dotąd nie wynaleziono jeszcze szczepionki.

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

 • Przede wszystkim unikajmy miejsc, gdzie występują kleszcze,
 • Gdy wybieracie się na spacer do lasu, parku zawsze ubierajcie koszulki z długim rękawem i spodnie za kostki, najlepiej ze ściągaczami, obowiązkowe są skarpetki i wysokie buty , na głowę nakładamy czapki lub kapelusiki,
 • Na wózek nakładajcie siatkę ochronną przeciw owadom,
 • Unikajcie przechodzenia przez zarośla i chaszcze, przedzierania się przez krzaki, tam gdzie ciemno, a zarazem wilgotno to idealne warunki dla kleszczy,
 • Stosujcie kremy oraz inne preparaty odstraszające kleszcze, szczególnie na nieosłonięte partie skóry,
 • Zaszczepcie się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, niestety na boreliozę nie ma jeszcze szczepionki,
 • Po powrocie ze spaceru od razu dokładnie przeglądajcie skórę dziecka, szybkie usunięcie kleszcza minimalizuje ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez kleszcze.

reklama

Udanych Wakacji życzy

Monika Bronicka

Ocena: 4.58 z 5. Ocen: 93

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: