Pierwsze święta maluszka. Jak się do nich przygotować?

Pierwsze święta maluszka. Jak się do nich przygotować?

Pierwsze święta maluszka to spore wyzwanie, ale i doniosłe wydarzenie, które na zawsze zapisze się w waszej pamięci. Aby były to wyłącznie piękne wspomnienia, warto się do świąt dobrze przygotować. Jak to zrobić?

Nastrój się pozytywnie

Po pierwsze i najważniejsze jest, by zdać sobie sprawę, że te święta będą zdecydowanie inne niż dotychczasowe. Być może wkradnie się do nich chaos, może mniej będzie spokoju i siedzenia przy stole, a rozmowy mogą przebiegać w nieco innym klimacie i rytmie. Tym razem plany i perfekcyjne scenariusze mogą wziąć w łeb za sprawą małego, słodkiego bobasa, który siłą rzeczy stanie się w centrum uwagi.

Zadbaj o komfort

Po drugie – warto zadbać o komfort, zarówno swój, jak i dziecka. Ubierzcie się pięknie, ale wygodnie. Jeśli karmisz maluszka piersią – to także weź pod uwagę.

Ponieważ maluch źle znosi nadmiar wrażeń i rytm dnia, który wyłamuje się z codziennej rutyny, w świąteczny harmonogram trzeba wpleść rytm dnia małego człowieka. Zachowuj pory snu i karmienia – dzięki temu dziecko będzie uśmiechnięte i zadowolone. Zmęczone, głodne, poirytowane z pewnością zepsuje humor nie tylko tobie.

Pamiętaj, że potrawy wigilijne są dla niemowląt i małych dzieci zdecydowanie zbyt ciężkostrawne, dlatego nie warto ulegać namowom i prośbom babci, by maleństwo jednak zjadło barszczyku z uszkami. Zachowaj codzienną dietę, aby uniknąć problemów z brzuszkiem. Zawczasu zadbaj o zaopatrzenie.

Spakuj niezbędne rzeczy

Po trzecie – do torby spakuj kilka absolutnie niezbędnych rzeczy. Dzięki temu unikniesz stresujących sytuacji i nerwowych poszukiwań – jedzenia dla dziecka, różnych akcesoriów czy odpowiedniego miejsca, w którym bezpiecznie i bez nerwów zmienisz pieluszkę.

Wybierając się w gości, na pierwsze święta maluszka, zabierz ze sobą:

 • pieluszki jednorazowe,
 • chusteczki nawilżane, dzięki którym oczyścisz zabrudzoną pupę, rączki czy buzię dziecka,
 • podkład do przewijania, które jest idealnym zabezpieczeniem przed zabrudzeniem. Ochroni kanapy i łózka przed niechcianymi pamiątkami po zmianie pieluszki i waszej wizycie,
 • krem do pupy,
 • pieluszkę tetrową,
 • śliniaczek, jeśli dziecko go używa,
 • smoczek, jeśli dziecko używa,
 • grzechotkę, zabawkę, książeczkę lub ulubioną przytulankę,
 • kocyk,
 • słoiczki, jeśli dziecko je jada,
 • coś do picia,
 • butelkę i mleko modyfikowane (jeśli nie karmisz piersią),
 • ubranka na zmianę.

Zadbaj o dobre nastawienie

Po czwarte – przygotujcie się na to, że jako świeżo upieczeni rodzice będziecie zasypywani dobrymi radami, spadnie na was grad pytań i lawina rodzinnych, okolicznościowych anegdot. Przy pozytywnym nastawieniu dacie sobie z nimi radę. Najważniejsze to nie wchodzić w konflikty i wrogo nastawione dyskusje i nie spierać się. Złote rady, choć bywają niepotrzebne i egzotyczne, nie są groźne. Można je potraktować lekko, jako ciekawostkę lub lekcję asertywności.

Pamiętaj, że dziecko nie zna scenariusza

Po piąte – nastawcie się na to, że także dziecko może was zaskoczyć. Pierwsze prezenty, pierwsza choinka, wspólne kolędowanie, gwar wielu osób, zgromadzonych przy stole to dla maluszka wiele wrażeń - zwłaszcza jeśli jest na tyle duże, by rejestrować, co się wokół niego dzieje.

Dziecko może być zaniepokojone, podekscytowane, rozemocjonowane, a reakcje mogą być silne i… dość niecodzienne. Dlatego na świąteczny scenariusz warto wziąć poprawkę i nie oczekiwać, że dziecko zachowa się dokładnie tak, jak to sobie wyobrażaliśmy.

I na koniec…

Jeśli nie będziemy oczekiwać świąt perfekcyjnych, jak z bajki czy reklamy, tym samym przymkniemy oko na niedociągnięcia, zgrzyty czy drobiazgi i skupimy się na tym, co tak naprawdę jest najważniejsze oraz sprawia radość, z pewnością będzie cudownie – nie mniej niż przed pojawieniem się dziecka.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: