Kolorowe wydmuszki

Kolorowe wydmuszki

Jak zrobić wydmuszkę? Można oczywiście tradycyjnie:

surowe (ale sparzone wrzątkiem) jajko przewiercamy wzdłuż cienkim drucikiem, trzymając jajko pochylamy się nad miseczką i mocno dmuchamy tak, żeby wydmuchać zawartość jajka. Wydmuszkę płuczemy i suszymy.

Wydmuszka

Bezpieczniejsze i bardziej higieniczne jest jednak użycie strzykawki z igłą. Oczywiście w ten sposób robić wydmuszkę może tylko dorosły, ale obserwacja to dla dzieci świetna zabawa, a tak zrobione wydmuszki mają tylko jedną malutką dziurkę. Robimy to tak: z jednego końca umytego i sparzonego jajka robimy nożem (lub innym narzędziem) niewielką dziurkę. Jajko trzymamy nad miseczką i powoli wstrzykujemy powietrze do wnętrza jajka. Ciśnienie "wypchnie" na zewnątrz białko i żółtko. Potem przepłukujemy wydmuszkę (wodę można wstrzyknąć) i zostawiamy do osuszenia.

reklama

Jak zrobić wydmuszkę - krok po kroku

Pisakowe pisanki

Do ich wykonania potrzebe będą: foliopisaki (ładne, żywe barwy), pisaki metaliczne, klej, koraliki i oczywiście wydmuszki.

Wybranym kolorem malujemy wydmuszkę.

Następnie metalicznym pisakiem rysujemy dowolne wzorki. Można też dodatkowo ozdobić je mniejszymi lub większymi koralikami - przytwierdzamy je mocnym klejem.

Pisanki aluminiowe

Do wykonania pisanek tą techniką potrzebować będziemy: wydmuszek, folii aluminiowej, taśmy samoprzylepnej i foliopisaków.

Wydmuszkę owijamy kawałkiem folii aluminiowej. Wszystkie zgrubienia i nierówności trzeba starannie wygładzić.

Oklejamy pisankę przezroczystą taśmą samoprzylepną. Im węższa - tym lepsza. Należy to zrobić starannie, tak żeby cała powierzchnia była pokryta taśmą.

Foliopisakami malujemy wzorki. Malowanie należy zacząć od kolorów jasnych, a później sięgać po ciemniejsze. Dzięki temu nie będą się brudziły końcówki
pisaków.

Dobrej zabawy i udanych Świąt życzy

Joanna Górnisiewicz

Przeczytaj więcej na temat Wielkanocy

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: