Infekcje intymne - jak się przed nimi chronić?

Infekcje intymne - jak się przed nimi chronić?

Infekcje pochwy rzadko mają poważne następstwa (na szczęście!), jednak ich objawy: świąd, upławy i pieczenie znacznie wpływają na komfort i samopoczucie. Dlatego każda kobieta powinna wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Jak możesz ustrzec się infekcji intymnej? Przeczytaj nasze porady.

Przede wszystkim ważna jest higiena osobista. Ciepłą (nie gorącą) wodą codziennie myj okolice intymne pamiętając, żeby podmywać się zawsze od strony pochwy w stronę odbytu.

Do mycia używaj kosmetyków przeznaczonych specjalnie do higieny intymnej, które pomagają odtworzyć naturalną florę ochronną pochwy. Unikaj perfumowanych płynów i żeli do mycia, ponieważ zaburzają prawidłowe pH i mogą spowodować rozwój szkodliwych drobnoustrojów, jak również reakcje alergiczne. Zrezygnuj z gąbek i myjek.

Kiedyś pokutowało przekonanie, że irygacja pochwy daje doskonałą ochronę. Absolutnie nie. Taki zabieg zaburza naturalne pH, podrażnia i wypłukuje naturalną florę bakteryjną pochwy. W rezultacie, zanim organizm wróci do równowagi jest “wyjałowiony" i podatny na zakażenia. Zapewne wiesz, że grzyby uwielbiają środowisko wilgotne, dlatego po kąpieli starannie, czystym, suchym ręcznikiem osusz okolice intymne.

Kolejna sprawa to odzież. Możesz wybierać bieliznę we wszystkich kolorach tęczy, ważne żeby była bawełniana bądź z naturalnego jedwabiu. Oba materiały wchłaniają wilgoć i skórę pozostawiają suchą. Tymczasem tkaniny syntetyczne ułatwiają rozprzestrzenianie się grzybów. Dlatego ważne, żebyś jak najszybciej przebierała się z mokrego kostiumu kąpielowego lub stroju do ćwiczeń. Jeśli są wyjątkowo gorące dni lub masz poczucie, że bardziej się pocisz, zmieniaj częściej bieliznę. Staraj się nosić (zwłaszcza latem) przewiewne spodnie lub sukienki.

Ogranicz używanie tamponów. Zaopatrz się w podpaski (idealnie, gdy mają bawełnianą powłokę) lub podkładki i pamiętaj o częstej zmianie. Stosuj się do zasady, że produkty barwione lub perfumowane należy trzymać z daleka od okolic intymnych.

Istotne są też leki. Jeśli musisz przyjmować antybiotyki, wiedz, że zabijają one nie tylko złe, ale również dobre bakterie. Również biorąc doustnie sterydy, czy tabletki antykoncepcyjne możesz być bardziej narażona na wystąpienie zakażenia pochwy. Dlatego w trakcie lub po antybiotykoterapii (tu potrzebujesz konsultacji lekarskiej) sięgnij po preparat, który pomaga przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy.

reklama

Stosując się do powyższych zasad możesz zapomnieć o infekcjach intymnych i cieszyć się życiem!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: