Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?

Jednym z ważniejszych zadań jako rodzica jest wspieranie rozwoju kreatywności u Twoich pociech. Co możesz zrobić w tym kierunku? Dlaczego kreatywność jest taka ważna?

Kreatywne dziecko to dziecko, które potrafi twórczo myśleć. Jest pewne siebie i samodzielne. Nie podąża schematami, umie znaleźć rozwiązania napotykanych problemów, jest otwarte na zdobywanie wiedzy i wie, jak odpowiednio wykorzystać tę, którą już posiada. Co jako tata możesz zrobić, aby wpłynąć na rozwój kreatywności Twojego brzdąca?

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej i najchętniej uczą się poprzez zabawę. Jakiego typu zajęcia rozwiną rozwijają kreatywność?

Konstruujcie

Postaw na zabawy oparte na konstruowaniu. Idealnie sprawdzą się rozmaite klocki. Twórzcie różne budowle, pojazdy, spróbujcie też zbudować coś innego niż podpowiada instrukcja – użyjcie wyobraźni. A może konkurs na najfajniejszy statek kosmiczny? Ze starszym dzieckiem możesz również sklejać modele – to zajęcie nie tylko rozwija myślenie przestrzenne, lecz także uczy cierpliwości.

reklama

Stwórzcie domowe laboratorium

Dzieci uwielbiają eksperymenty. Zbudujcie więc domowe laboratorium, w którym będziecie mogli przeprowadzać najróżniejsze doświadczenia! Dzięki temu w prosty sposób wytłumaczysz maluchowi wiele niezrozumiałych dla niego zjawisk, a doświadczenia z pewnością zrobią na nim ogromne wrażenie. Pomocne będą specjalne książeczki z opisami eksperymentów, mnóstwo porad znajdziesz też w sieci. Dodatkową inspirację może stanowić wizyta w pobliskim centrum naukowym dla najmłodszych.

Czy bańki mydlane można zamrozić? Co stanie się z jajkiem, gdy zostawicie je na noc w occie? Dlaczego plaster ziemniaka w słonej wodzie pływa, a w nieosolonej opada na dno? Jak zabarwić kwiaty na dowolne kolory? W jaki sposób stworzyć rosnące farby? Poszukajcie razem odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Pozwól dziecku aktywnie uczestniczyć w poszczególnych doświadczeniach – zapamięta w ten sposób więcej niż tylko obserwując.

Majsterkujcie

Ojcowie zazwyczaj lubią majsterkować. Jeśli Tobie również sprawia to przyjemność, możesz stworzyć coś razem z dzieckiem. Co powiesz na tekturowy lub drewniany domek dla lalek Twojej córki? Wstępny zarys, projekt szczegółowy, zbudowanie solidnej konstrukcji, wycinanie i sklejanie wszystkich elementów, tworzenie mebelków – to zajęcie na wiele dni, dlatego ustalcie razem harmonogram prac. Efekt końcowy, czyli piękny domek, którego Twojej małej królewnie będą zazdrościły wszystkie koleżanki, z pewnością wart jest zachodu. A może razem z synem zbudujesz karmnik dla ptaków? Albo fantastyczne pojazdy, które potem będą mogły wziąć udział w wielkim wyścigu? To dobra okazja do wspólnej, kreatywnej zabawy.

reklama

Czytaj dziecku bajki

Czy wiesz, że czytanie bajek dziecku doskonale stymuluje jego rozwój? Przede wszystkim uruchamia kreatywność i twórcze myślenie, wpływa też na umiejętność koncentracji uwagi. Postaraj się znaleźć codziennie chociaż kilka minut (jak zalecają specjaliści – przynajmniej 20 minut) na tę czynność. Czytanie może stać się Waszym wieczornym rytuałem. Możecie też wymyślać własne historie – ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza podczas długich podróży samochodem.

reklama

Wyobraźcie sobie, że…

Wyobraźcie sobie, że jesteście poszukiwaczami skarbów, piratami, rycerzami albo Indianami. Namiot zbudowany z koca, łóżko udające statek, wielka dżungla na niby – na pewno doskonale pamiętasz te zabawy ze swojego dzieciństwa i wiesz, że wpływają na rozwój wyobraźni. Stwórzcie kostiumy, pomalujcie twarze farbkami – niech będzie kolorowo i radośnie!

Postaw na różnorodność

Wycieczki w nowe miejsca, nowe doświadczenia, wizyty w teatrze – im więcej bodźców stymulujących kreatywność malucha, tym lepiej, dlatego postaw na różnorodność. Podsuwaj mu też odpowiednie zabawki. Jakie najlepiej spełnią swoje zadanie? Puzzle i układanki, łamigłówki, teleskop, mikroskop – tego nie powinno zabraknąć w Waszym domu.

Czasem jednak to te najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Przykład? Zwykła papierowa taśma malarska może posłużyć do stworzenia drogi dla samochodów, która będzie wiodła przez całe mieszkanie – podłogi, meble, ściany – łatwo się odkleja i nie zostawia śladów, więc Twoja pociecha może nią obkleić dosłownie wszystko! Radość i długie godziny kreatywnej zabawy gwarantowane :)

O innych pomysłach przeczytasz na http://www.4fathers.pl/.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: