Deszczowy dzień? Zobacz jak go fajnie spędzić z dzieckiem na dworze!

Deszczowy dzień? Zobacz jak go fajnie spędzić z dzieckiem na dworze!

Mama, dzieci i deszczowy poranek to może być przepis na katastrofę. Może, ale nie musi. No właśnie - co robić, kiedy na zewnątrz pada letni deszcz?

Masz dwie możliwości: albo zostać w domu i słuchać narzekań dziecka, albo wyjść na zewnątrz i cieszyć zabawą w deszczu. Przypomnij sobie czasy dzieciństwa, kiedy deszcz sprawiał, że wszystko wydawało się bardziej magiczne, a drobne przyjemności urastały do rangi niezwykłej przygody.

Podzielę się kilkoma wypróbowanymi sposobami, żeby letni, deszczowy dzień stał się dniem poszukiwaczy przygód i nieposkromionej radości.

zdjęcia: Marta Bieniak

Jaki jest mój przepis na udany deszczowy dzień, pełen zabaw i atrakcji?

Zanim wyjdziemy na zewnątrz zastanawiam się, czy jest na tyle ciepło, że idziemy na całość i wrócimy mokrzy od stóp do głowy, czy jednak zabieramy przeciwdeszczowe akcesoria. Jedna i druga opcja daje mnóstwo możliwości do fantastycznej zabawy.

To, co jest najlepszego w deszczowym dniu, to to, że nie potrzebujesz żadnych specjalnych zabawek, ekranów, gier, wymyślnych akcesoriów. Już sam pomysł, żeby bawić się w deszczu dla większości dzieci jest niesamowicie ekscytujący.

Fajne rzeczy do zrobienia w deszczowe dni blisko domu:

 • Możecie skakać po kałużach.
 • Zróbcie eksperymenty – co pływa, co tonie. Pozwól dziecku sprawdzić, czy liść się będzie unosił w kałuży, a co się stanie z kamieniem, patykiem, kwiatkiem.
 • Możecie puszczać w kałużach łódeczki z papieru, kawałków kory czy łupinek do orzechów. Świetne są wyścigi łódek napędzanych dmuchaniem (dodatkowy bonus to ćwiczenie logopedyczne;))
 • Pozwól dziecku pooglądać, jak woda spływa do studzienek (obiecuję, że dla dzieci to ekscytujące, zwłaszcza kiedy mogą wrzucić jakiś patyczek, który zniknie w otworze, później można tworzyć opowieści, dokąd popłynął).
 • Jeśli masz ogródek koniecznie urządźcie bitwę wodną. Wystarczy użyć sikawek na wodę, balonów wodnych czy wodnej ślizgawki.
 • Nie zapominaj o … błocie! Błoto jest fajne! A zabawa nim angażuje wszystkie zmysły i pobudza kreatywność! Robienie placków i babek z błota jest takie proste, a przynosi mnóstwo radości. Wystarczy dać dziecku stare kubki, foremki, miseczki, łyżki i zostawić mu inicjatywę.  A zupa z błota z dodatkiem liści i kamyczków? Pyszna i zdrowa;)
 • Kiedy deszcz przestanie padać przynieś białe kartki i pędzle i pozwól dzieciom malować błotne obrazy. Mogą to robić palcami lub odbijać swoje dłonie i stopy na kartkach.  
 • A błotne SPA? To zabawa dla odważnych. Jeśli też uważasz, że brudne dzieci są szczęśliwe pozwól im po prostu wytaplać się w błocie. Zobaczysz, jak wygląda prawdziwe szczęście.
 • Ćwiczcie uważność wsłuchując się w deszcz. Pokaż dziecku jak inaczej brzmią krople spadające na parasol, przeciwdeszczowy płaszcz, drzewa, ziemię czy dach domu.
 • Ustawcie na deszczu różne pojemniki i pozwól dziecku ocenić, który z nich napełni się jako pierwszy!
 • Pozwól dziecku rysować kredą po mokrym chodniku. Kolory są dużo bardziej żywe, a samo rysowanie łatwiejsze. Potem możecie obserwować co deszcz robi z rysunkiem.
 • Jeśli masz w domu książeczkę do kolorowania woda, wyrwij jedną kartkę i połóżcie ją na dworze. Zobaczcie, jak deszcz będzie ją „kolorował”.
 • A taniec boso w mokrej trawie z kolorowymi parasolkami? Nie znam dziecka, dla którego to nie stanowiłoby atrakcji.
 • I oczywiście jedna z ulubionych zabaw to… łapanie kropli deszczu na język.

Zajęcia w deszczowy dzień w lesie lub parku

Czy jesteś gotowa/y na większą wyprawę? Idźcie się pobawić się w deszczowym lesie! Jest tyle rzeczy do zrobienia w lesie w deszczowy dzień.

Możecie pomknąć na rowerach i okrzykiem radości przejeżdżać najgłębsze kałuże. Biegać w kaloszach po błotnistych ścieżkach. Zbudować szałas, w którym się schronicie. Tropić ślady zwierząt na mokrej ziemi. Wskoczyć do strumyka, w końcu i tak już jesteście mokrzy. Ratować ślimaki z leśnych dróżek.

Przez szkło powiększające obserwować krople spływające po liściach. Stanąć pod drzewem i potrząsnąć gałęzią robiąc sobie leśny prysznic. A jeśli macie wodoodporny aparat, zrobić mnóstwo magicznych zdjęć, bo mokry las ma w sobie obietnicę niezwykłej przygody.

Siedzenie z dzieci w domu, kiedy pada deszcz, ogranicza ich doświadczanie świata. Nie trzymaj dzieci w zamknięciu tylko dlatego, że trochę pada. Załóżcie kalosze i ruszajcie w świat. A jeśli jedziecie na wakacje nie zapomnij zabrać mojej listy, bo sama wiesz – czasem słońce, czasem deszcz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: