reklama

Adaptacja i readaptacja

Czasami podjęcie decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola jest trudne, a czasami nie – dla niektórych jest to jasne i oczywiste, że dziecko trzyletnie ma rozpocząć swoją edukacyjną przygodę właśnie w przedszkolu.

Rodzice są pełni obaw, ale też i oczekiwań, przede wszystkim zaś oczekują, że dziecko będzie tam uczęszczać z radością, a proces aklimatyzacji będzie szybki i bezbolesny.

Trudny debiut

Niezależnie od tego, co sobie rodzice postanowią, każde dziecko przechodzi okres adaptacji w swój własny, indywidualny sposób. Jak on będzie przebiegał, zależy od wielu czynników:

-    rodzeństwa – jeśli dziecko ma starsze rodzeństwo, które chodzi lub chodziło do przedszkola, to wówczas wie na jego temat całkiem sporo, rozumie, że przedszkole to miejsce, gdzie można fajnie spędzać czas, a po południu zawsze wraca się do domu. Takie dziecko łatwiej przejdzie ten proces.

-    oswojenia z tematem – zupełnie inaczej zareaguje dziecko, które o przedszkolu rozmawiało z rodzicami (pomocne są w tym książeczki, ale i bajki), niż taki, które z dnia na dzień jest stawiane przed faktem dokonanym. Także udział w zajęciach (na przykład klubach malucha) może pomóc dziecku oswoić się z tym wszystkim.

-    zajęć adaptacyjnych – wiele placówek prowadzi zajęcia, w czasie których początkowo dziecku towarzyszą opiekunowie. Takie zajęcie z reguły trwają krócej, a ich zadaniem jest oswojenie malucha z miejscem, czynnościami, innymi ludźmi.

Adaptacja do przedszkola jest tak trudna dla dziecka, bo wymaga utworzenia nowych więzi. Nie jest to łatwe, a dziecko musi swoich nowych opiekunów dobrze poznać, zaakceptować i dopiero wówczas mogą się stać kimś, z kim dziecko czuje się związane. Taki proces trwa koło miesiąca, choć jednym dzieciom przychodzi to z łatwością, a innym z trudem.

reklama

A po przerwie...

Po świętach, feriach czy długim weekendzie niejednemu rodzicowi ciężko się zabrać do pracy i trochę trwa, zanim na nowo się wdroży w utarte koleiny. Dzieci mają jeszcze trudniej, bo po takiej przerwie okres adaptacji musi przejść na nowo. I jeśli od początku było mu trudno, to i taka readaptacja będzie ciężka. Dziecko zapomina, jak to było i musi nauczyć się funkcjonować na nowo.

Nawet jeśli proces adaptacji przebiegł szybko i sprawnie, to po dłuższej nieobecności w przedszkolu, ponowne przyzwyczajenie musi trochę potrwać. Aby to dziecku ułatwić, warto zadbać o to, aby podczas takich przerw dziecko funkcjonowało w pewnej mierze tak samo jak do tej pory: wstawało i kładło się spać o tej samej porze, jadło o takich godzinach, jak w przedszkolu, po obiedzie chwilę odpoczęło itp. Jeśli nieobecność jest spowodowana chorobą dziecka, można mu przypominać, co w danej chwili dzieje się w przedszkolu, rozmawiać o pani i przedszkolnych kolegach, śpiewać znane piosenki. Wszystko to sprzyja szybkiej readaptacji po powrocie do codziennej rutyny.

Bunt na pokładzie

Bywa i tak, że dziecko po przerwie nie chce wracać do przedszkola. Buntuje się, ociąga ze wstaniem, płacze i wymienia szereg chorobowych objawów. Oczywiście trzeba rozróżnić  prawdziwą chorobę od próby wymigania się od przedszkola. Czasem jednak rodzice mają trudności z podjęciem decyzji i zastanawiają się, czy by jednak dziecka nie zostawić w domu (szczególnie jeśli któreś z rodziców pracuje w domu).

Wprawdzie elastyczność to niezbędna cecha każdego rodzica, jednak w takim wypadku jedynie stanowczość i konsekwencja uchronią rodzica przed odgrywaniem tego typu sceny każdego poranka. To dorosły decyduje o tym, czy dziecko ma chodzić do przedszkola i nawet jeśli dziecko ma gorszy dzień, nie ulegać. Malucha można zachęcić przypominając mu jakie atrakcje na niego czekają, w co się może pobawić z innymi i nastawiając dziecko pozytywnie do nadchodzącego dnia: „ciekawe co dziś miłego się wydarzy?”. W ciągu dnia na pewno dziecko będzie miało choć jedną miłą sytuację, o której będzie mogło opowiedzieć później.  

Joanna Gónisiewicz

Wychowanie dziecka - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym - kliknij tutaj.

Masz dziecko w przedszkolu ? - zajrzyj tutaj

Kliknij też w zerówkę  i szkołę.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: