Jak zatrzymać cyberprzemoc

Jak zatrzymać cyberprzemoc

Czy Twoje dziecko może stać się ofiarą cyberprzemocy? Czy wiesz, co to jest i jak możesz chronić swoje dziecko przed tym zagrożeniem?

Czym jest cyberprzemoc?

Jest to prześladowanie, zastraszanie, nękanie, gnębienie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu, za pośrednictwem elektronicznych metod komunikacji, takich jak: wiadomości tekstowe, komunikatory internetowe, maile, fora lub grupy dyskusyjne, ale przede wszystkim portale społecznościowe.

Ze względu na rozwój technologiczny, a także na fakt, że coraz więcej ludzi z takich środków komunikacji korzysta, ta forma prześladowania jest coraz częściej spotykana. Skutki cyberprzemocy są równie poważne jak skutki zastraszania bezpośredniego. I podobnie, jak w klasycznym prześladowaniu, rodzicom często trudno dostrzec, że zmiany w zachowaniu dziecka mogą wynikać z tego, że stało się ono ofiarą przemocy w sieci.

reklama

Jak zapobiegać cyberprzemocy?

Oto kilka podstawowych informacji na temat cyberprzemocy i niektórych symptomów, które mogą pomóc w wykryciu, czy dziecko jest prześladowane.

Obserwuj zachowanie dziecka

Dziecko do tej pory radosne i pogodne, nagle staje się apatyczne, smutne, bywa podenerwowane czy łatwo wpada w złość. Zaczyna ukrywać przed rodzicami to, co robi w sieci, unika korzystania z mediów społecznościowych w obecności rodziców. Pojawiają się też próby usuwania historii przeglądarki czy innego zamaskowania tego, co się dzieje.

Dziecko często się tego wstydzi i próbuje takie sytuacje ukryć przed rodzicami. Jest to także przyczyną wycofania się z relacji – dziecko niechętnie rozmawia z rodzicami, staje się zamknięte w sobie. Unika też towarzystwa rówieśników, obawia się ataku z każdej strony, nie chce się narażać na przykrości – może to oznaczać rezygnację z dotychczasowych zajęć, spotkań, znajomości.

Takie kłopoty mogą też być przyczyną pogorszenia się wyników w nauce i sprawić, że dziecko niechętnie chodzi do szkoły.

Wyłapuj pierwsze sygnały

Warto wiedzieć na co zwracać uwagę, jakie są pierwsze oznaki nękania. Cybernetyczne znęcanie zwykle wiąże się z:

  • zwiększoną liczbą wiadomości, e-maili, komentarzy, początkowo mogą mieć one charakter neutralny,
  • pojawieniem się komunikatów złośliwych, obraźliwych, ośmieszających, dyskredytujących,
  • umieszczaniem krępujących zdjęć, obrazów, przeróbek, memów,
  • nawoływaniem innych do pozostawiania podobnych wiadomości i znęcania się,
  • szantażem, groźbami,
  • eskalacją zachowań.

Podejmij próbę zidentyfikowania przyczyny

Prześladowca może być osobą, która jest dziecku, a także jego rodzicom znana. Może to być kolega czy koleżanka z klasy,  dalszy znajomy, ale też zupełnie przypadkowa osoba, która postanowiła wziąć dziecko na cel źle pojmowanych żartów.

Jeżeli jest to osoba znana, warto przeprowadzić z nią osobistą rozmowę i spróbować wyjaśnić przyczyny takiego zachowania - może między dziećmi doszło do sprzeczki, nieporozumienia, które da się wyjaśnić.

Jeżeli jest to osoba obca, warto od razu podjąć zdecydowane działania, gdyż w tym wypadku próby wyjaśnienia takiego zachowania są skazane na porażkę i nie stoją za nimi żadne realne przyczyny, którym można by zaradzić.

Nie odpowiadaj

Cyberprzemoc często przypomina nakręcającą się spiralę. Prześladowca oczekuje na odpowiedź. Jego celem jest wystraszenie, wyprowadzenie z równowagi, sprowokowanie do reakcji. Jeżeli jej nie będzie, dręczyciel poczuje się zawiedziony. Jest szansa, że zrezygnuje, znudzi się czekaniem. Odpowiadanie, szczególnie w tym samym stylu, może sprawić, że wszystko wymknie się spod kontroli.

Przechowuj dowody

Jest to bardzo istotny i ważny krok - najlepiej jest poprzeć wszelkie rozmowy, listy, wiadomości, akty agresji dowodami. Każdy kontakt dziecka z prześladowcą jest formą dowodu, którą należy zachować. Dlatego zapisuj każdą wiadomość, maila, rób zrzuty ekranu z serwisów społecznościowych.

Zablokuj i dbaj o prywatność

Najlepszą metodą na wyeliminowanie pewnych form znęcania się jest natychmiastowe zablokowanie tej osoby. Można to zrobić z poziomu konta społecznościowego, ale da się też zablokować nadawcę maili czy SMS-ów.

Rozmawiaj z dzieckiem na temat zalet i ograniczeń serwisów społecznościowych. Upewnij się, że dziecko wie, jak dbać o ochronę swoich danych osobowych. Przeanalizuj wraz z dzieckiem ustawienia poszczególnych mediów społecznościowych, porozmawiaj na temat prywatności, blokowania niemile widzianych osób. Możecie też skorzystać z opcji zgłaszania takich zachowań administratorowi czy osobie zarządzającej danym forum.

Jeżeli te wszystkie środki nie ograniczyły ataków na dziecko, usuń jego dotychczasowe konto i załóż nowe, które udostępni ono tylko osobom godnym zaufania - bliskim i przyjaciołom.

W niektórych przypadkach w celu rozwiązania problemu cyberprzemocy może być konieczne sięgnięcie po bardziej radykalne środki:

  • Powiadomienie wychowawcy, dyrektora szkoły - to osoby, które mogą znaleźć rozwiązanie waszego problemu, zanim wszystko wymknie się spod kontroli. Inne dzieci w szkole również mogą doświadczać cyberprzemocy, więc być może wasze zgłoszenie będzie przykładem, by mówić o problemie szczerze, a nie cierpieć w ciszy, więc nie bój się zasygnalizować szkole, że coś się dzieje.
  • Zgodnie z polskim prawem cyberprzemoc jest uznawana za czyn zabroniony. Jednak aby do  ścigania przestępcy doszło, złożony musi zostać wniosek pokrzywdzonego – stąd tak ważne dokumentowanie ataków na dziecko.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak samoocena dziecka wpływa na jego sukcesy szkolne?

Jak samoocena dziecka wpływa na jego sukcesy szkolne?

„Jaki jestem?” „Co potrafię, jakie są moje możliwości?” „Czy dam sobie radę z tym zadaniem?” – tego typu…   Więcej

Dziecko i komputer

Dziecko i komputer

Kiedy byliśmy dziećmi, szczytem techniki był magnetofon szpulowy i czarno-biały telewizor. Nikomu nie…   Więcej

Prośba dziecka - Janusz Korczak

Prośba dziecka - Janusz Korczak

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba…   Więcej

Lęki dziecięce. Co robić, gdy dziecko się boi

Lęki dziecięce. Co robić, gdy dziecko się boi

Każde dziecko od czasu do czasu boi się czegoś, co rodzicom wydaje się niegroźne: ciemności, wody, psów,…   Więcej

Jak chronić dziecko przed wykorzystaniem seksualnym? Jak rozmawiać, reagować, przeciwdziałać?

Jak chronić dziecko przed wykorzystaniem seksualnym? Jak rozmawiać, reagować, przeciwdziałać?

Co czuje rodzic, kiedy dowiaduje się, że jego dziecko zostało skrzywdzone? Pojawia się, niedowierzanie,…   Więcej

Helikopterowi rodzice to już przeszłość. Nadchodzą rodzice kosiarki.  Poznaj kolejny trend w rodzicielstwie.

Helikopterowi rodzice to już przeszłość. Nadchodzą rodzice kosiarki. Poznaj kolejny trend w rodzicielstwie.

Pewnie słyszałaś o „matkach tygrysicach”, których dzieci od najmłodszych lat są wychowywane w…   Więcej

reklama