reklama

Czy dla kobiet z PCOS wsparciem płodności może stać się dieta ketogenna? Najnowsze badania sugerują, że tak


Z powodu zespołu policystycznych jajników (PCOS) cierpi 7-10% kobiet w wieku rozrodczym. Jest to stan charakteryzujący się zaburzeniem hormonalnym, który może prowadzić do niepłodności oraz zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, otyłość i inne problemy metaboliczne.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of the Endocrine Society” wskazuje, że dieta ketonowa - dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa - może pomóc w obniżeniu poziomu testosteronu u kobiet z PCOS, co może przynieść ulgę w wielu z objawów towarzyszących temu schorzeniu.

Co to jest dieta ketogenna?

Dieta ketogenna (keto) polega głównie na spożywaniu tłuszczów i bardzo małej ilości węglowodanów. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości węglowodanów do produkcji energii, zaczyna wytwarzać ciała ketonowe z tłuszczu jako alternatywne źródło energii. W rezultacie organizm wchodzi w stan ketozy.

Dieta ta stała się popularna jako sposób na utratę wagi, ale przynosi również inne korzyści zdrowotne, w tym potencjalną pomoc dla kobiet z PCOS.

Dlaczego dieta keto może pomóc kobietom z PCOS?

Głównym powodem jest to, że dieta keto może obniżyć poziom insuliny, co jest kluczowym czynnikiem w leczeniu PCOS. Wysoki poziom insuliny może prowadzić do zwiększonej produkcji testosteronu, co z kolei może powodować objawy takie jak nadmierne owłosienie, trądzik i problemy z owulacją.

Co więcej, badanie wykazało, że kobiety z PCOS, które stosowały dietę keto przez co najmniej 45 dni, odnotowały znaczną utratę wagi oraz poprawę poziomu hormonów reprodukcyjnych.

Odkryliśmy związek między dietą ketogenną a poprawą poziomu hormonów rozrodczych, które wpływają na płodność u kobiet z PCOS – powiedziała autorka badania Karniza Khalid.

Chociaż wyniki są obiecujące, eksperci podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć korzyści i potencjalne skutki uboczne diety ketogiennej dla kobiet z PCOS. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem diety keto konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: