reklama

Ile kosztuje ciąża i dziecko? Lepiej się przygotuj!

Pojawienie się dziecka na świecie wiąże się z radością, ale i wydatkami. Niezbędne rzeczy, które należy posiadać na tę szczęśliwą okoliczność, rodzice zaczynają gromadzić jeszcze przed narodzinami malucha. Lista zakupów nie ma końca, a koszty nie są subtelne. Ile kosztuje ciąża i dziecko? Lepiej się przygotuj!

Ile wynoszą wydatki w ciąży i pierwszym roku życia dziecka? Sporo. Oprócz żywności, ubrań (dla kobiety w ciąży i dziecka), środków do pielęgnacji czy pieluch dochodzą jeszcze poważniejsze zakupy, takie jak choćby wózek. Niezbędne są również meble (np. łóżeczko czy przewijak) oraz inne elementy wyposażenia domu. Jaki budżet przygotować?

Ile kosztuje ciąża i dziecko?

Analitycy pokusili się o podsumowanie, ile wynoszą wydatki na dziecko. Listę zakupów podzielono na 7 tematycznych kategorii:

 

  • odzież i gadżety na czas ciąży,
  • wyprawka do szpitala,
  • żywność dla dziecka (od 6. m-ca życia),
  • odzież dla dziecka,
  • wyposażenie domu,
  • środki higieny,
  • transport dziecka.

Niektóre pozycje zostały zakwalifikowane do listy rozszerzonej, ponieważ nie są niezbędne.

Wydatki w ciąży i w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszą kategorię zakupów stanowią ubrania ciążowe lub odzież w większym rozmiarze. Podstawowy zestaw wyceniono na około 900 złotych. Do zestawu rozszerzonego (1 280 zł) dołączono gadżety, które mogą okazać się przydatne ciężarnej kobiecie: specjalna poduszka do snu, detektor tętna płodu czy inteligentna waga.

Kolejna grupa produktów to elementy wyprawki do szpitala. To niezbędne dla mamy i noworodka artykuły na czas pobytu w szpitalu. Wyceniono je na 520 zł w wersji podstawowej i 770 zł w wersji premium.

Kolejne wydatki związane są z przygotowaniem mieszkania na przybycie nowego członka rodziny. Wymaga to zakupienia: łóżeczka z materacem i kołdrą, przewijaka, krzesełka do karmienia, wanienki do kąpieli, butelki, smoczków, a także akcesoriów do pielęgnacji. Wszystko to w przybliżeniu kosztuje niemal 2 000 złotych. W wersji „na bogato”, czyli z elektroniczną nianią, elektryczną huśtawką, podgrzewaczem do butelek i innymi akcesoriami, wyposażenie domu to wydatek rzędu 3 700 złotych.

Ile kosztuje odzież dla bobasa? Według analityków można się zmieścić w kwocie 1 300 złotych w pierwszym roku życia, ale i kosztuje więcej (nawet 2 000 zł).

W kategorii „środki higieny” ¾ wydatków to jednorazowe pieluchy. Roczny zapas kosmetyków, środków czyszczących oraz pieluch, w zależności od preferencji i możliwości finansowych kosztuje od 1 810 do 3 370 zł.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Tym samym pokarmy uzupełniające wprowadza się najwcześniej dopiero w drugim półroczu życia dziecka. Koszty żywienia w tym okresie stanowią w przybliżeniu piątą część wszystkich wydatków (1 830 zł). Spodziewanie droższy jest pokarm z wyższej półki (2 200 zł). Na jeszcze wyższe koszty muszą przygotować się rodzice dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym wcześniej: od urodzenia bądź w pierwszym półroczu życia.

Kosztownym wydatkiem są artykuły związane z transportem dziecka. Wózek 2 w1 średniej klasy oraz krzesło samochodowe z funkcją nosidełka to łączny koszt około 1 500 zł. Wózek z wyższej półki, nosidełko na brzuch i chusta kosztują nawet 3 400 złotych.

Podsumowując - koszt niezbędnych zakupów związanych z ciążą i pierwszym rokiem życia dziecka wynosi 9 820 złotych. Zaawansowane produkty dla wymagających rodziców będą kosztować 16 700 zł.

Ile kosztuje ciąża i dziecko? Lepiej się przygotuj!

Według GUS przeciętne wynagrodzenie w 2019 roku w Polsce wyniosło 4 918,17 złotych (3 556 zł netto). Oznacza to, że na zakup podstawowego zestawu produktów należałoby przeznaczyć 2,8 przeciętnej pensji.

Podobnie jak w Polsce sytuacja rodziców wygląda we Włoszech (2,6 pensji), w Czechach (2,9) i na Słowacji (3,0). Dla porównania w Niemczech badany zestaw produktów jest wart 1,2 przeciętnego wynagrodzenia za pracę (z uwzględnieniem lokalnych cen). Na Ukrainie i Białorusi analogiczne produkty są warte odpowiednio 9 i 8 przeciętnych pensji netto.

Ponieważ polscy rodzice otrzymują wsparcie w postaci świadczenia 500+ miesięcznie na każde dziecko, jego suma w pierwszym roku życia dziecka pokrywa 61% kosztów badanego koszyka produktów.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: