reklama

Ostrzeżenie dotyczące popularnego leku przeciwbólowego. Sprawdź dawkowanie

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych opublikował ostrzeżenie, które dotyczy popularnego leku przeciwbólowego Nurofen Plus. Preparat jest połączeniem kodeiny i ibuprofenu.

Okazuje się, że długotrwałe stosowanie go w dawkach większych niż zalecane może wywoływać poważne zaburzenia kliniczne, takie jak perforacje i krwotoki z przewodu pokarmowego, ciężka niedokrwistość i niewydolność nerek.

Zgłaszane były także przypadki ciężkiej hipokaliemii i nerkowej kwasicy kanalikowej RTA ang. - renal tubular acidosis) po długotrwałym stosowaniu dawek większych niż zalecane w przypadku uzależnienia.

Co więcej, nadużywanie i uzależnienie od połączenia kodeiny z ibuprofenem może także zakończyć się zgonem.

To dlatego, sięgając po preparat, który zawiera ibuprofen i kodeinę, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i dawkowania wskazanego przez producenta, a także mieć świadomość zagrożeń wynikających z przedawkowania.

Trzeba także wiedzieć, jakie są objawy uzależnienia u osób przyjmujących połączenia kodeiny i ibuprofenu. To:

  • potrzeba przyjmowania Nurofen Plus przez okres dłuższy niż zalecany (ponad 3 dni)
  • potrzeba przyjmowania większej niż zalecana dawki (więcej niż 6 tabletek dziennie)
  • przyjmowanie produktu z powodów „niemedycznych” (np. w celu ułatwienia zasypiania lub zmniejszenia uczucia niepokoju)
  • podejmowanie wielokrotnych, nieudanych prób zaprzestania lub kontroli stosowania Nurofen Plus
  • złe samopoczucie po zaprzestaniu przyjmowania Nurofen Plus i lepsze samopoczucie po ponownym jego przyjęciu (efekty odstawienia).

Nurofen Plus jest stosowany w przypadku gorączkiw przebiegu przeziębienialub grypy oraz w celu krótkotrwałego leczenia ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu (bóle reumatyczne i mięśniowe, bóle pleców, nerwobóle, migrena, bóle głowy, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie), który nie ustępuje po leczeniu samym paracetamol, ibuprofenemlub kwasem acetylosalicylowym.

Kodeina jest wskazana u nastolatków (pacjentów w wieku 12 - 18 lat) w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie ustępuje po leczeniu innymi lekami przeciwbólowymi, takich jak lub paracetamolczy ibuprofen (stosowanymi w monoterapii).

Nurofen Plus należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy czas. Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do 3 dni, a w przypadku braku skutecznego działania przeciwbólowego należy zalecić pacjentom konsultację z lekarzem. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 tabletek na dobę.

- Pacjentom należy doradzić, aby skontaktowali się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku konieczności stosowania Nurofen Plus w dawce większej niż zalecana lub przez okres dłuższy niż zalecany lub w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów uzależnienia.

 

źródło: rynekzdrowia.pl

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: