reklama

Przyrost masy ciała kobiety w ciąży ma związek z alergią u dziecka

Naukowcy doszli do wniosku, że przyrost masy ciała kobiety w ciąży ma związek z chorobami alergicznymi, jakie mogą dotknąć dziecko. Wyniki badań opublikowano w JAMA Network Open.

Dr Yiting Chen z Shanghai Jiao Tong University oraz jego współpracownicy doszli do wniosku, że nadmierny przyrost masy ciała kobiety w ciąży może być czynnikiem ryzyka chorób alergicznych wieku dziecięcego.

Przeanalizowano związek wskaźnika masy ciała matki przed ciążą i nadwagą w ciąży z ryzykiem chorób alergicznych wieku dziecięcego, takich jakastma, świszczący oddech, alergiczny nieżyt nosa, egzema i alergiana żywność lub leki. Badaniem objęto 15145 matek z dziećmi.

Naukowcy odkryli, że nadmierne przybieranie masy ciała, czyli nadwaga w ciąży, jest związana ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się u dzieci astmy i świszczącego oddechu (19 procent), alergicznego nieżytu nosa (11 procent) i egzemy (10 procent). Grupę najwyższego ryzyka stanowią kobiety, które miały nadwagę bądź otyłość przed ciążą, a przybieranie masy ciała w ciąży znacznie przekraczało wytyczne Instytutu Medycyny (IOM).

Wśród matek z prawidłową masą ciała przed ciążą, przybieranie masy ciała w ciąży poniżej wytycznych IOM wiązała się z niższym ryzykiem:

  • astmy i świszczącego oddechu u dzieci (13%),
  • alergicznego nieżytu nosa (11%),
  • egzemy (14%),
  • alergii na pokarmy i leki (15%).

Wyniki były podobne dla matek z niedowagą.

„Ze względu na częste występowanie chorób alergicznych wieku dziecięcego i ich wpływ na zdrowie dzieci, zaleca się kobietom utrzymanie odpowiedniej wagi przed zajściem w ciążę i zapobieganie nadmiernemu przybieraniu masy ciała w ciąży jako potencjalną profilaktykę chorób alergicznych u swoich dzieci.” - piszą autorzy.

Jak nie przytyć w ciąży?

Co robić, by nie przytyć w ciąży? Najważniejsze jest, by nie jeść za dwoje, a dla dwojga. Racjonalna, urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Warto pamiętać, że powinna być tylko nieco bardziej kaloryczna niż przed ciążą.

Zapotrzebowanie energetyczne w pierwszym trymestrze pozostaje niezmienione, w drugim jest o około 360 kcal wyższe, a w trzecim – o 470 kcal.

To, ile kilogramów przyszła mama może nabyć w ciąży, zależy w dużej mierze od wyjściowej masy ciała kobiety. I tak:

  • osoby z niedowagą powinny przed porodem ważyć o 12-18 kg więcej,
  • kobiety z prawidłowym BMI: 11,5-15 kg,
  • panie z nadwagą tylko 7-11,5 kg.

Komponując jadłospis należy sięgać po warzywa i owoce, ryby, chude mięso i nabiał, brązowy ryż oraz makarony, kasze i pieczywo z grubego przemiału.

Co jeszcze jest ważne? Unikanie pustych kalorii, czyli ograniczanie spożywania produktów, które są wysokokaloryczne, a ubogie w wartości odżywcze, Warto pożegnać biały cukier, słodycze, produkty z białej mąki (pieczywo, ciasta, kluski), potrawy tłuste, smażone, fast foody.

Ogólne zasady żywienia w ciąży obejmują spożywanie 5-6 posiłków dziennie, z 3–4 godzinną przerwą między nimi. Trzeba pamiętać, by posiłki były niezbyt obfite i koniecznie regularne. To zapobiega napadom głodu. Na wszelki wypadek warto jednak zawsze mieć pod ręką: suszone owoce (morele, jabłka, śliwki), chrupkie pieczywo, wafle ryżowe czy kilka orzechów, naturalny jogurt.

Codziennie należy pić 1,5–2 litry niegazowanej wody mineralnej. To nie tylko nawadnia organizm, ale i przyspiesza przemianę materii oraz oczyszcza ciało, co z kolei również sprzyja mniejszemu przybieraniu na wadze.

Nie mniej ważna jest aktywność fizyczna. Spacery, pływanie, joga czy pilates dla ciężarnych to formy ruchu idealne dla przyszłych mam. Dbają o kondycję i formę ciała, świetnie wpływają na psychikę, a nie obciążają i nie grożą kontuzjami. Warto pamiętać, że nie każda aktywność jest odpowiednia dla kobiet w ciąży – zbyt intensywny wysiłek bądź źle dobrane ćwiczenia mogą stanowić zagrożenie dla płodu. Nie każdy sport w ciąży to zdrowie.

źródło 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: