Czy masz serce zwycięzcy?

Czy masz serce zwycięzcy?

reklama

Jeśli chcesz cieszyć się długim, aktywnym życiem, pełnym energii i witalności, musisz włożyć w to całe swoje ... serce.

Utrzymanie silnego, zdrowego systemu sercowo-naczyniowego jest niezbędne dla Twojego zdrowia i jakości życia. Więc na co czekasz? Spróbuj dokonać już dziś wyboru życia, w którym będziesz mieć serce mistrza - i życie zwycięzcy. Poniżej przedstawione zostało kilka pomysłów na początek:


1.PODNIEŚ POPRZECZKĘ
Porusz swoje ciało. Badania pokazują że rozsądna aktywność fizyczna wzmacnia serce. Regularne ćwiczenia - jogging, podnoszenie ciężarów, uprawianie sportów - są kluczem do zdrowego serca i bogatego życia, w którym poczujesz się spełniony.

Nie interesuje Cię uprawianie sportów lub chodzenie na siłownię? Spróbuj spacerować. Wykonanie od 6.000 do 10.000 kroków dziennie jest bardzo dobre dla Twojego serca. Krokomierz, możliwy do kupienia w każdym sklepie z artykułami sportowymi, pomoże utrzymać stałą trasę i ilość wykonywanych kroków dziennie. Spróbuj różnych rodzajów ćwiczeń, znajdź ten jeden, który naprawdę będzie Ci odpowiadał i spraw, by stał się regularną częścią Twojego życia.

2.JEDZ JAK ZWYCIĘZCA
Zapomnij o jedzeniu typu fast food. Odrzuć ten rodzaj jedzenia. Stwórz sobie dietę zdrową dla serca. Oznacza to zdrowe białka, zdrowe kwasy tłuszczowe jak Omega-3, bardzo dużo wody i olbrzymią ilość owoców i warzyw. Sposób, w jaki jesz, też jest ważny. Nie opuszczaj więc posiłków. Ustal sobie harmonogram regularnych posiłków i przekąsek. Staraj się nie jeść nic kilka godzin przed snem.

3.ODPOCZYNEK,REGENERACJA I ODMŁODZENIE.
A jak mówimy o pójściu do łóżka... nadszedł czas, by na trochę zamknąć oczy.Brak snu łączy się z wzrastającym ryzykiem problemów sercowych.
Jesteśmy bardzo zajętymi ludźmi i kusi nas, by wygospodarować więcej czasu na pracę kosztem snu. Nie ulegaj tej pokusie. Pomyśl o tym w następujący sposób: przez 8 godzin każdego dnia Twojego życia najbardziej produktywną czynnością dla Twojego zdrowia jest sen. Życzę Ci więc dobrej nocy - a zobaczysz, że będziesz mieć wspaniałe życie.

W naszym ciele jest około 1,5 km tętnic, żył i naczyń włoskowatych. Pomagają one składnikom odżywczym przedostać się do krwi, aby mogły stać się pożywieniem dla komórek i organów Twojego ciała. Jeśli jednak zostaną one zablokowane, może to spowodować atak serca lub wylew, będące na pierwszej i trzeciej pozycji przyczyn śmierci.

Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Zdrowie Twojego serca jest wystarczającym powodem, dla którego warto utracić kilka dodatkowych kilogramów. Lecz czy jest jeszcze coś, co można zrobić, by utrzymać zdrowe serce?

Przyjrzyj się dokładnie jedzeniu, które wybierasz. Jest jednakowo ważne, by spożywać odpowiednią ilość białek, aby utrzymać lub zwiększyć masę szczupłych mięśni i zwracać uwagę na spożycie ,,dobrych tłuszczów". Ryba jest bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 - ,,dobrych tłuszczów", które są niezbędne dla zdrowia Twojego serca.

Do wyboru, do … koloru

Upewnij się, czy Twoja dieta bogata w składniki odżywcze zawiera dużą ilość kolorowych owoców i warzyw. Niektóre z nich uważa się za szczególnie zdrowe dla serca - czosnek, migdały i niektóre owoce i warzywa. Przy wyborze warzyw i owoców, kieruj się kolorem. Ogólnie chodzi o zasadę - im głębszy kolor, tym więcej składników odżywczych. Różne kolory oznaczają różnorodność zawartych w owocach i warzywach składników odżywczych.

Zobacz, jakich fitoskładników (substancji odżywczych pochodzenia roślinnego) dostarczają owoce i warzywa.

*Pomarańczowo-żółty(witamina C i terpenoidy): pomarańcze, mandarynki, brzoskwinie, papaja, nektarynki

*Pomarańczowy(alfa- i betakaroten):marchew, mango, morele, dynia olbrzymia, melon, dynia zwyczajna, ziemniaki

*Czerwono-fioletowy(antocyjany i resweratrol):czerwone winogrona, świeże śliwki, żurawina, maliny, jeżyny, borówki, truskawki

*Czerwony(likopen):pomidory i produkty z pomidorów, różowy grejpfrut, arbuz

*Żółto-zielony(luteina): szpinak, awokado, melon żółty, zielona kapusta ogrodowa, sałata musztardowa, kukurydza, zielony groszek

*Zielony(glukozynolaty):brokuły, brukselka, kapusta,kapusta pekińska

*Biało-zielony(siarczki allilowe): czosnek, szczypior, cebula, seler, por, szparagi


Często ciężko jest wydobyć wszystkie potrzebne składniki odżywcze z samej tylko diety,szczególnie, gdy uważasz na rozmiar porcji oraz ich zawartość kaloryczną. Przy naszym wciąż zajętym trybie życia, często mamy skłonność do sięgania po ,,fast food", czyli najczęściej niezdrowe produkty. Dlatego też tak wielu ludzi odkryło zalety uzupełniania składników odżywczych w diecie.

Dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego utrata nadmiernej wagi jest jednym z najważniejszych kroków. Lecz nie poprzestawaj tylko na tym. Upewnij się, że robisz wszystko, co możesz - odżywiasz się odpowiednio, ćwiczysz i regularnie chodzisz na badania.

Marta Dymek, Trener Wellness

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: