Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019

reklama

Wysoki poziom cholesterolu u dzieci

Większość rodziców zapewne nie myśli, w jaki sposób cholesterol zawarty w produktach wpływa na zdrowie ich dzieci. Wydaje nam się, że wysoki poziom cholesterolu w surowicy krwi dotyczy wyłącznie dorosłych. Niestety na choroby układu krążenia „pracuje” się latami, bo niekorzystne zmiany w naczyniach krwionośnych związane z nadmiernym spożyciem cholesterolu i tłuszczy nasyconych zaczynają się już w dzieciństwie. Problemy zdrowotne wynikające z wysokiego poziomu cholesterolu nie ujawniają się latami, dlatego czasem trudno połączyć złą dietę z chorobą, którą wywołuje. Ważne jest jednak, aby rodzice, którzy sami mają problem z wysokim cholesterolem i chorobami układu krążenia lub ich dzieci są otyłe, zwracali uwagę na ilość cholesterolu, który spożywają ich dzieci.

Co to jest cholesterol?
Cholesterol jest substancją tłuszczowa produkowaną przez wątrobę, cholesterol jest niezbędny, aby organizm funkcjonował prawidłowo, jednak w nadmiarze prowadzi do powstania miażdżycy, a ta odpowiada za większość chorób układu krążenia.

Gdzie znajduje się cholesterol ?
Cholesterol znajduje się wyłącznie w produktach zwierzęcych, pamiętaj margaryna bez cholesterolu to chwyt reklamowy - margaryna jest produktem pochodzenia roślinnego. Najwięcej cholesterolu znajduje się w: czerwonym mięsie, podrobach np. w wątróbce czy móżdżku, wyrobach mięsnych takich jak pasztety, parówki, kiszki, salcesony itp. , żółtkach jaj.

Istnieje kilka czynników ryzyka wysokiego poziomu cholesterolu twojego dziecka:
1.    Rodzice/rodzic  mają poziom cholesterolu powyżej 240 mg/dl.
2.    W rodzinie był incydent kardiologiczny (zawał serca, udar mózgu) u kobiety poniżej 65 r. ż, u mężczyzny poniżej 55 r. ż.
3.    Dziecko jest otyłe lub ma nadwagę.
4.    Posiada inne czynniki ryzyka np. cukrzycę , wysokie ciśnienie krwi.

Jeśli Twoje dziecko ma wyżej wymienione czynniki powinnaś badać jego poziom cholesterolu oraz dbać o właściwa dietę. W takiej sytuacji ogranicz w diecie dziecka: mięso czerwone do 2-3 razy w miesiącu, śmietanę, tłuste  sery i produkty mleczne, parówki, podroby. Menu komponuj tak aby ograniczać cholesterol nie eliminuj go jednak w ogóle z diety, radykalne zalecenia dietetyczne dotyczą wyłącznie dzieci, u których lekarz na podstawie wyników analizy krwi stwierdzi wysoki poziom cholesterolu. Ograniczenie ilości tłuszczu w dzieci można wprowadzać u dzieci powyżej 3 roku życia.

Pamiętaj, jeśli Twoje dziecko jest aktywne fizycznie, ma racjonalną dietę, nie jest otyłe, a jego rodzice nie mają problemów z cholesterolem i chorobami układu krążenia, prawdopodobnie nie jest w grupie ryzyka wysokiego poziomu cholesterolu i wszystkich jego konsekwencji.
Zrównoważona dieta, w której dominują tłuszcze roślinne, warzywa, owoce oraz produkty bogate w błonnik pokarmowy skutecznie zabezpiecza przed wysokim poziomem cholesterolu. W kwestii cholesterolu olbrzymią rolę odgrywa również aktywność fizyczna, zachęcaj więc dzieci do regularnych ćwiczeń.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
dietetyczka
Nutricenter

Rozwój dziecka w wieku szkolnym 

Zdrowe dziecko

Żywienie dzieci

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: