reklama

reklama

Prawdy i mity o mięsie

Czy mięso jest niezbędne w diecie dzieci? Czy dziecko musi jeść mięso, jeśli go nie lubi? Jakie mięso jest najzdrowsze? Wyjaśnijmy kilka wątpliwości, przyjrzyjmy się funkcjonującym prawdom i mitom

Jeśli dziecko nie będzie jadło mięsa, może mieć anemię

Jest to prawda, mięso zawiera dużo dobrze przyswajalnego żelaza, które jest niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Z produktów roślinnych mięso wchłania się gorzej. Dlatego warto, aby dzieci jadły mięso. Ilość jaką powinien zjeść przedszkolak, jak również młodsze dziecko, to jedynie 30 gramów. To naprawdę niewiele. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, które jest wzbogacane w żelazo, nawet jeśli nie zjada zalecanych ilości porcji mięsa, raczej nie powinno mieć niedoborów żelaza.

Dziecko powinno jeść wędliny

Nie do końca jest to prawda. Jeśli dziecko lubi wędlinę, to możesz mu ją podawać, ale niewiele, 2 plasterki szynki to już 20 gramów, czyli tyle, ile zalecana ilość. Do wędlin dodawane są duże ilości soli również azotyny i azotany, które mogą u osób wrażliwych wywołać alergię, nudności, zawroty głowy. Dlatego nie ma konieczności, aby dziecko jadło wędliny, zwłaszcza jeśli ich nie lubi. Jeśli jest smakoszem szynki, niech je ją z umiarem jako urozmaicenie jadłospisu. Kupuj wędlinę wysokojakościową, co do której masz pewność, że nie zawiera konserwantów.

Parówki są niezdrowe

Zwykłe parówki, których receptura nie została uzgodniona z instytucjami naukowymi, takimi jak np. Instytut Matki i Dziecka, są niezdrowe, bo zawierają bardzo dużo tłuszczu, soli i różnych zmielonych odpadków. Dlatego jeśli chcesz podawać parówki dziecku, czytaj etykiety. Parówka musi zawierać co najmniej 70% wysokogatunkowego mięsa, dobrze jeśli producent uzyskał opinię wspomnianych instytucji naukowych. Pamiętaj, że dziecko nie powinno jeść codziennie parówki.

Dieta wegetariańska jest szkodliwa dla małych dzieci

Nie do końca jest to prawda. Na pewno dzieci nie mogą być na diecie wegańskiej, czyli spożywać wyłącznie produktów roślinnych. Jeśli rodzice chcą, by dziecko było wegetarianinem, musi jeść również jajka, ryby oraz nabiał. Najbardziej racjonalnym modelem diety wegeteriańskiej jest dieta semiwegetariańska, czyli oparta na owocach, warzywach, ale zawierająca również białe mięso.

Chłopcy potrzebują więcej mięsa niż dziewczynki

Taki pogląd to mit. Wśród  dzieci nie ma takiego podziału - zarówno chłopcy jak i dziewczynki powinny zjadać takie same ilości mięsa.

Dziecko powinno jeść mięso codziennie

Jeśli lubi mięso, to może jeść codziennie ,ale nie więcej niż 50g (włącznie z wędliną). Natomiast dzieci, które stronią od mięsa, wystarczy jeśli będą je jadły 1-2 razy w tygodniu, jednak wtedy w jadłospisie muszą znaleźć się inne wartościowe produkty jak jajka, ryby czy nabiał.

Dziecku najlepiej podawać białe mięso

Nie do końca jest to prawda. Owszem, dla niemowlaka najlepsze będzie mięso z indyka, królika czy kurczaka, bo są delikatne i najczęściej nie powodują alergii. Natomiast chudą wołowinę  i cielęcinę (jeśli dziecko nie jest alergikiem) można podawać już w 7-8 miesiącu. Zawiera dużo żelaza. Wieprzowina jest zdecydowanie najmniej polecanym mięsem, jednak również jej chudsze części mogą być spożywane przez dzieci 1- 2 razy w tygodniu.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Center


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: