Będę twoim mężem mamusiu

Będę twoim mężem mamusiu

”Wiesz, mamo, jak dorosnę, to się z tobą ożenię!” – takie oto wyznanie pada z ust twego synka. Nie wiesz, jak zareagować - śmiać się, niepokoić, obrócić sprawę w żart, a może udać, że nic nie słyszałaś?

Dla ciebie to miłe wyznanie, przejaw wielkiej miłości, może kłopotliwy epizod - tymczasem dla małego chłopca owa deklaracja to naprawdę poważna sprawa.

Zauroczeniu mamą towarzyszą maluchowi niezwykle żywe uczucia oraz trudne do opanowania lęki i emocje, które trzeba pomóc mu oswoić. Sposób, w jaki dziecko przeżyje to pierwsze "zakochanie", ma ogromny wpływ na to, jaki mężczyzna i partner wyrośnie z tego małego romantyka.

„Mama będzie moją żoną” – z poziomu myślenia dziecka to pomysł wcale nie dziwny. Maluchy są świetnymi obserwatorami, chętnie przyjmują społeczne role. Wiele już rozumieją i wiedzą, czym się różnią dwa światy: dzieci i dorosłych. Ze zrozumieniem przyjmują, że dorośli ludzie, którzy się kochają - pobierają się. A że jest to zazwyczaj najwspanialsza osoba płci przeciwnej, jaką się w swym życiu spotkało… Mali chłopcy, zgodnie ze swą dziecięcą logiką i głosem serca, oświadczają się najpiękniejszej, najmądrzejszej, cóż… jedynej idealnej kobiecie  – swojej mamie.

reklama

Jak się zachować w takiej sytuacji?

  • Najważniejsze to uświadomienie sobie, że fascynacja mamą i wynikające z tego wyznania nie są przejawem wrogiej postawy wobec taty;  tak, jak córeczka faworyzuje tatusia, tak i mamusiny synek jest sytuacją typową, wręcz klasyczną, jednocześnie normalną na tym etapie rozwoju.
  • Gdy synek „oświadcza się” mamie, nie wolno się z niego naśmiewać - zajście koniecznie potraktuj z szacunkiem, ale i z humorem – tak jednak, by maluch nie poczuł się zraniony.
  • Nie trać głowy, istotne jest wyczucie sytuacji i zdrowy rozsądek.  Nie odtrącaj panicznie względów malca – to może sprawić, że będzie on dotknięty, na dodatek stanie się zazdrosny o swego rywala … ojca.  Nie okazuj jednak nadmiernego zainteresowania propozycją matrymonialną i gorącymi uczuciami syna (na przykład unikając czułości z mężem, to z kolei mogłoby wypaczyć jego obraz relacji rodzinnych). Nie pozwól, by synek tkwił w swej fascynacji mamą jako narzeczoną – koniecznie tłumacz, że wasze małżeństwo nie jest możliwe; że ty jesteś żoną taty, a maluch spotka na swej drodze jakąś miłą koleżankę.
  • Zakochany w swej mamie mały chłopiec, wbrew sobie, zaczyna obdarzać ojca nieznanymi sobie dotąd uczuciami, które go przerażają – zazdrością, a nawet wrogością. Współczesna psychoanaliza ową sytuację: fascynację mamą, przy jednoczesnym traktowanie ojca jak rywala i strachem przed jego reakcją nazywa kompleksem Edypa. W tym trudnym momencie dziecku najbardziej potrzebna jest świadomość, że rodzice tworzą jedność: trwałe małżeństwo, które stanowi filar jego poczucia bezpieczeństwa; kiedy to zrozumie, wszystko wyda mu się mniej skomplikowane.
  • Choć maluch próbuje odciągać was od siebie, gdy się przytulacie, wciska się między was, bo chce, by akurat teraz dać mu buziaka - nie odtrącaj go, całuj, przytulaj – niech wie, że jest dla ciebie ważny, że kochasz i jego, i tatę.
  • Nawet jeśli pochlebia ci ta bezgraniczna miłość syna, to i tak staraj się, by jak najwięcej czasu maluch spędzał z tatą. Pomóż im – to ważne, by ich więzy były silne, stosunki bardziej zażyłe, relacje ciepłe. To wszystkim na pewno wyjdzie to na zdrowie.
  • Jeśli jesteś samotną mamą, nie prowokuj sytuacji, kiedy syn zajmuje miejsce swego ojca czy wypełnia lukę po nim. Nie traktuj go jak równego sobie partnera – nie obarczaj swymi problemami i emocjami, których maluch nie może udźwignąć. Nawet w żartach nie dawaj mu nadziei, że będziecie razem na zawsze, że kiedyś zostaniesz żoną swego jedynego, najukochańszego mężczyzny.

Ocena: 4 z 5. Ocen: 7

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Czy ty mamo też masz siusiaka? Ważne rozmowy.

Czy ty mamo też masz siusiaka? Ważne rozmowy.

Niedziela. Proszony obiad u dziadków i nagle twój przedszkolak serwuje pytanie: ,,Babciu, czy ty też masz…   Więcej

Głupia jesteś. Brzydkie wyrazy u przedszkolaka

Głupia jesteś. Brzydkie wyrazy u przedszkolaka

Twoje dziecko poszło do przedszkola. Oprócz nowych umiejętności, które cię niezmiernie cieszą,  maluch…   Więcej

Świat fantazji przedszkolaka

Świat fantazji przedszkolaka

Jesteś zaniepokojona, bo twój przedszkolak mówi sam do siebie i wciąż towarzyszy mu niewidzialny…   Więcej

Chcę być dorosły, czyli czego dziecko uczy się od rodziców

Chcę być dorosły, czyli czego dziecko uczy się od rodziców

Które dziecko nie marzy, by stać się dorosłym - tu, teraz, natychmiast - zwłaszcza w sytuacjach, kiedy…   Więcej

Mama jest tylko moja, czyli zazdrosny maluch

Mama jest tylko moja, czyli zazdrosny maluch

„Moja mama!”- takim okrzykiem trzyletnia dziewczynka reaguje na każdego, kto śmie spojrzeć na jej mamę.…   Więcej

Córeczka tatusia

Córeczka tatusia

„Jak będę starsza, to ożenię się z tatą” – powiedziała Zosia. Kiedy mama próbowała jej tłumaczyć, że to…   Więcej

reklama