Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

reklama

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Przygotowania do świąt zaczynają się już z początkiem grudnia. Ma wtedy miejsce szaleństwo poszukiwania prezentów po wspaniale udekorowanych sklepach, oraz radość przygotowywania świątecznych przysmaków: babeczek z owocową leguminą i puddingu.

Podczas Bożego Narodzenia jest on niezwykle ważnym kulinarnym punktem programu, choć przez lata otoczyło go wiele przesądów. Podobno świąteczny pudding trzeba przygotować przed 25-tym grudnia i musi się składać z 13 składników, symbolizujących Chrystusa i Jego Apostołów. Dodatkowo każdy członek rodziny musi brać udział w ucieraniu deseru drewnianą łyżką, kręcąc nią w kierunku od wschodu do zachodu, na cześć drogi, jaką przebyli Trzej Królowie.

Przed upieczeniem do mieszanki wrzuca się srebrną monetę. Temu, kto ją znajdzie w swojej porcji, nadchodzący rok przyniesie bogactwo, zdrowie i szczęście.
Podobnie, jak u nas, Anglicy dekorują swoje domy i drzewka świecidełkami oraz kolorowymi lampkami.

Jednak dzieci nie znajdują swoich upominków pod choinką, tylko ukryte w specjalnych ozdobnych skarpetach, które zawieszają przy kominku lub przy łóżku w przedświąteczny wieczór. W nocy Święty Mikołaj składa we wszystkich angielskich domach wizytę i zostawia w skarpetach prezenty, które dzieci znajdują zaraz po przebudzeniu. Wcześniej dzieci piszą listy do Mikołaja, a legenda głosi, że jak się je wrzuci do kominka, to niesione z dymem trafią przez komin bezpośrednio do jegomościa w czerwonym surducie!

Podobno tego wieczoru dzieci zostawiają także Mikołajowi szklankę brandy oraz leguminową babeczkę, a także marchewkę i miskę wody dla jego renifera.
Na kilka dni przed świętami dzieci organizują kolędowanie, czyli chodzą od drzwi do drzwi i śpiewają kolędy, w zamian za niewielkie datki.

W tym okresie w szkołach podstawowych organizowane są dla rodziców i bliskich świąteczne przedstawienia, tematycznie związane z narodzinami Chrystusa. Młodsze dzieci przebierają się za Marię i Józefa, za anioły, mędrców oraz zwierzęta. Udział malucha w takim świątecznym przedstawieniu jest dla rodziców powodem ogromnej radości i dumy!

Najważniejszym wydarzeniem podczas angielskich świąt jest uroczysty obiad. Wszyscy w rodzinnej atmosferze zbierają się przy stole i delektują pieczonym indykiem, polanym żurawinowym sosem. Na deser podawany jest świąteczny pudding i babeczki z owocową leguminą.

Do tradycji należy też obejrzenie o godzinie 15-tej świątecznego wystąpienia Królowej!

Nieodłącznymi atrybutami Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii jest Kalendarz Adwentowy, który pomaga liczyć dni pozostałe do świąt, a także kwiat Poinsencji, wręczany bliskim. Nazywany jest także Gwiazdą Betlejemską, ponieważ przypomina ją swoim kształtem oraz ułożeniem liści. Te o czerwonym kolorze symbolizują krew Chrystusa, a te, które są białe – Jego czystość.

Marry Christmas!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: