Jak wybrać lampkę na biurko?

Jak wybrać lampkę na biurko?

Do nauki i odrabiania lekcji najbardziej korzystne jest światło dzienne. Niestety, nawet przy odpowiednim ustawieniu biurka, to jest prostopadle do źródła promieni słonecznych, nie zawsze można korzystać z tegoż dobrodziejstwa – dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej lampki do pracy.

Producenci oświetlenia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zaskakują bogactwem swej oferty lampek biurkowych. Te dostępne są we wszystkich kolorach tęczy, w różnych stylach, kształtach i cenach. Wybór dobrej lampki, wbrew pozorom, wcale nie jest prosty. Egzemplarz optymalny powinien bowiem być nie tylko miły dla oka, choć zdecydowanie powinien podobać się dziecku, a i korespondować z kolorystyką i stylem uczniowskiego pokoju, ale mieć także inne walory. Czym zatem należy kierować się, decydując się na model idealny?

Wybór oświetlenia biurkowego jest ważny

Dobrze dobrana lampka na biurko dziecka:

·    zmniejsza zmęczenie oczu,
·    wpływa na komfort i wydajność pracy,
·    poprawia widzenie, precyzję i koncentrację,
·    dba o oczy.

Kształt

Najlepiej wybrać lampkę solidną, z dość szerokim kloszem (by oświetlała jak największą powierzchnię)).

Warto, by była regulowana, z ruchomym bądź giętym, długim ramieniem lub mobilnym kloszem, co umożliwia dowolne ustawienie źródła światła (przybliżenie, oddalenie, skoncentrowanie na dowolnym punkcie), w zależności od indywidualnych potrzeb, wzrostu dziecka i wielkości biurka.

Dobrym rozwiązaniem jest lampka mocowana na klipsie - można ją dowolnie przepinać.

reklama

Miejsce

Optymalna odległość źródła światła do punktu, który ma oświetlić, powinna wynosić maksymalnie 35 cm.

Dzieci praworęczne źródło światła powinny mieć po lewej stronie biurka - by go podczas pracy nie przesłaniać. Dzieciaki leworęczne zaś odwrotnie, po stronie prawej.

Żarówka

Ponieważ dla wzroku najlepsze jest światło naturalne, dlatego należałoby zdecydować się na żarówkę, która je imituje bądź - barwą - jest do niego jak najbardziej zbliżona. Z tego właśnie powodu wynika popularność żarówek halogenowych - mają one barwy chłodne, białawe. Jednak uwaga! Żarówki halogenowe szybko się nagrzewają, co w przypadku dzieci może być niebezpieczne. Wyjściem optymalnym może zatem okazać się lampka ze specjalną osłoną na żarówkę bądź dioda typu LED.

Co jeszcze? Ponieważ lampki biurkowe będą obsługiwane przez dziecko, szczególnie ważne są spełniane normy i posiadane atesty.

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: