Wybieramy krzesło biurowe dla dziecka

Wybieramy krzesło biurowe dla dziecka

Zbliża się rok szkolny, a to oznacza, że dzieci znów sporo czasu będą spędzać przy swoich biurkach – odrabiając lekcje, rysując czy się ucząc. To dla nich duży wysiłek – nie tylko umysłu, narządu wzroku, ale i kręgosłupa, dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednie warunki pracy. Wiemy, że ważne jest nie tylko dobre biurko, odpowiednie oświetlenie, ale i  komfortowe krzesło.

Dobre krzesło powinno odciążać kręgosłup i podtrzymujące go mięśnie, zapewniać optymalną pozycję ciała, a także – dzięki mechanizmom regulującym - dopasować się do potrzeb użytkownika. Powinno mieć też dobrą cenę i ładną, funkcjonalną tapicerkę. Czy coś jeszcze? Na co zwracać uwagę, kupując krzesło do biurka dziecka?

Obicie

Obicie powinno być nie tylko atrakcyjne i miłe dla oka, ale i odporne na zabrudzenia oraz łatwe do czyszczenia. Dobrze sprawdzi się kolorowa tapicerka. Rodzice alergików powinni z kolei zdecydować się na obicie, które nie zbiera kurzu (np. eko skóra).

Podłokietniki

Dobrze, gdyby były - ułatwiają bowiem utrzymywanie wyprostowanych pleców, zmniejszają napięcie w ramionach i rękach. Powinny znajdować się na takiej wysokości, by ręce – położone na biurku – znajdowały się pod kątem prostym lub rozwartym. 

reklama

Oparcie

Najlepsze jest takie, którego wygięcia dopasowane są do naturalnych krzywizn kręgosłupa i podpiera je – w odcinku lędźwiowym i w odcinku piersiowym. Ważna jest możliwość regulowania wysokości i odchylenia oparcia – plecy są podparte, odciążone.

Siedzisko

Nie kupujmy, myśląc „przyszłościowo”, zwłaszcza dla najmłodszych uczniów, krzeseł przeznaczonych dla dorosłych użytkowników. To oszczędność, ale i nietrafiona, nierozsądna inwestycja.

Fotel do pracy powinien mieć odpowiedni rozmiar siedziska – dlatego warto dziecko do niego „przymierzyć”.

reklama

Jakie wymiary powinno mieć siedzisko?

Jego optymalną głębokość określa długości ud.

Szerokość - kiedy dziecko usiądzie, po jego bokach powinno zostać kilka centymetrów siedziska.

Wysokość siedziska powinna być taka, by stopy opierały się o podłogę, a nogi były zgięte w kolanach pod kątem prostym.

Ważna też jest twardość siedziska. Krzesło zbyt twarde jest po prostu niewygodne, z kolei zbyt miękkie – dekoncentruje i wywołuje senność.

Co jeszcze?

Najlepiej też zdecydować się na krzesło obrotowe, które zapewnia swobodę ruchów i pracy. Kółka powinny zapewniać płynne przesuwanie krzesła. Miękkie – sprawdzą się na twardych powierzchniach, takich jak podłogi, a twarde – na wykładzinach i dywanach.

A jeśli jeszcze krzesło ma zagłówek i podnóżek… Cóż – wówczas staje się modelem idealnym.

Pamiętajmy tez o atestach i certyfikatach - w przypadku mebli dla dzieci to nie fanaberia, a ważne kryterium zakupu.

Oglądając krzesła można odnieść wrażenie, że rynek – w sektorze krzeseł dziecięcych - należy do jednego producenta, bowiem jego oferta jest zdecydowanie wiodąca. Uzupełnia ją zaledwie kilka modeli: tych no-name z supermarketów oraz krzesła dostępne w znanych sklepach wyposażenia wnętrz (które, choć nietypowe, są popularne i chętnie kupowane).

Na szczęście owa oferta jest uniwersalna i kompleksowa - każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.

mzb

Zerknij do naszej krzesełkowej galerii.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: