reklama

Polscy lekarze opracowali rekomendacje prowadzenia ciąż u nastoletnich mam

 

Polscy lekarze opracowali pierwsze europejskie rekomendacje dotyczące prowadzenie ciąż młodocianych. Dotychczas ginekologów obowiązywały rekomendacje stworzone przez Towarzystwo Kanadyjskie z 2017 roku.

Pierwsze europejskie rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży u młodocianych, kompendium wiedzy dla lekarzy, którzy spotykają się w swojej praktyce z przypadkami ciąż nastolatek, opracowała profesor Agnieszka Drosdzol-Cop, przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) wraz z Grupą Ekspertów PTGiP. 

Dlaczego to tak istotne? Co roku na świecie w ciążę zachodzi prawie 16 mln nastoletnich dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat i 2 mln dziewcząt poniżej 15. roku życia. Polskie statystyki mówią o 10 tys. ciężarnych poniżej 19. roku życia rocznie.

Rekomendacje,  które stworzył polski zespół zostały poszerzone o kwestie medyczne, które występują w grupie przyszłych matek – nastolatek, takie jak na przykład wykrywanie stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia tętniczego czy testów dotyczących chorób przenoszonych drogą płciową.

Ujęto w nich również problematykę dotyczącą kwestii prawnych, takich jak konieczność poinformowania organów ścigania przez lekarza, gdy jego pacjentka zaszła w ciążę przed ukończeniem 15 roku życia.

 – Nie ulega wątpliwości, że każda ciąża nastolatki jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga szczególnej opieki. Co niezwykle ważne w tej grupie wiekowej liczba niechromosomowych wad genetycznych jest wyższa. Ponieważ te ciąże zwykle nie są planowane u młodych dziewcząt pojawiają się problemy natury psychicznej. Osoby te sięgają częściej po różne używki, wręcz uciekają w uzależnienia. Nie biorą też np. kwasu foliowego, który zapobiega wadom płodu – dodaje prof. Drosdzol-Cop.

Niestety ciąże u młodocianych częściej kończą się poronieniami lub są przedwczesne, z czym związane są także problemy dotyczące niewłaściwego odżywiania.

- Wiele młodych pacjentek cierpi na zaburzenia odżywiania, które nieplanowana ciąża pogłębia. – Dlatego tak istotna jest suplementacja witaminy D, wapnia, kwasu DHA – mówi specjalistka. – Większe niż u mam dojrzałych muszą być też podawane dawki żelaza.

Bardzo ważne jest, by u najmłodszych matek najszybciej wykryć ewentualne problemy, co wymaga zgłoszenia się do lekarza ginekologa na jak najwcześniejszym etapie ciąży. Tymczasem z danych wynika, że zaledwie 13 procent z nich pojawia się u specjalisty w I trymestrze ciąży. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia opieki nad ciężarną, ale zaplanowanie przebiegu porodu.

- Ocena budowy miednicy kostnej jest niezwykle ważna,  bo nierozwinięta w pełni może być przeciwwskazaniem do porodu drogami natury. – wskazuje prof. Drosdzol-Cop.
Potem dochodzą sprawy związane z możliwością pojawienia się depresji poporodowej, a zatem opieka psychologiczna nad młodą mamą to kolejne wyzwanie. Oznacza to, że nastoletnie matki potrzebują opieki i wsparcia na każdym etapie ciąży, podczas porodu i po nim.

Prof. Drosdzol-Cop kieruje także Pododdziałem Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach, w ramach Katedry i Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest to jedyny taki oddział w Polsce, w którym diagnozuje się i leczy schorzenia ginekologiczne u dziewcząt.

 

Źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: