Niskocukrowa dieta w ciąży

Niskocukrowa dieta w ciąży

Utrzymywanie optymalnej wagi podczas ciąży jest ważne dla matki i dziecka. Nie jedz za dwoje. Jeśli nie ma przeciwwskazań - ćwicz. Jednak przede wszystkim przestrzegaj diety niskocukrowej.

Jak dieta wpływa na kobiety i dzieci - badania

Badania z 2012 roku pokazały niedostateczne dowody, w jaki sposób dieta wpływa na kobiety i dzieci. W związku z tym przeprowadzono badania na szeroką skalę zapraszając do nich 11.444 kobiet. Wyniki dowodzą, że dieta uboga w cukier oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, np: spacer, aerobik, pilates czy taniec, mogą zapobiec nadmiernemu przybieraniu na wadze w ciąży.

Naukowcy podkreślają, że sama aktywność fizyczna bez przestrzegania racjonalnego odżywiania w ogóle nie ma sensu. Dla kobiet, które z różnych względów nie mogą ćwiczyć w ciąży mamy dobrą wiadomość. Przestrzeganie diety niskocukrowej daje tak samo dobre efekty dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka jak dieta połączona z ćwiczeniami. Informacja dla pozostałych mam: to nie jest argument, żeby z ćwiczeń rezygnować!

Dzięki optymalnej wadze kobiety były mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi, zmniejszyło się ryzyko powikłań podczas porodu. Ponadto aktywność fizyczna zmniejszyła liczbę cesarskich cięć z 29% do 27% oraz szanse na to, że dziecko będzie miało dużą masę urodzeniową (ponad 4 kg).

Pamiętaj, że osiągnięcie zbyt dużej wagi w czasie ciąży zwiększa ryzyko: wystąpienia cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego u matki, wykonania cesarskiego cięcia z powodu dużej masy urodzeniowej noworodka, a także otyłości dziecięcej u malucha.

reklama

W zależności od BMI w ciąży musisz przybrać na wadze:

BMI <18,5 (niedowaga) - 12,5 kg do 18 kg
BMI 18,5 do <24,9 (waga normalna) - 11,5 kg do 16 kg
BMI 25 (nadwaga) - 7 kg do 11,5 kg
BMI> 30 (otyłość)- 5 do 9 kg

Ciąża to czas, kiedy kobiety pozostają pod opieką lekarzy, dlatego nie ma lepszej okazji, by zachęcać je do zmian stylu życia i wspierać je w tym - powiedział współautor Tess Lawrie.  Mamy nadzieję, że wyniki badań sprawią, że kobiety nie będą jadły za dwoje, że będą aktywne fizycznie. Niech pomoże im świadomość, że ich wysiłki zostaną nagrodzone mniejszymi przyrostami masy ciała i lepszym zdrowiem - swoim i dziecka.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: