Jeść zgodnie z grupą krwi czy nie? – oto jest pytanie

Jeść zgodnie z grupą krwi czy nie? – oto jest pytanie

reklama

Nowy Rok za nami, a postanowienia czekają na realizację. Jedno z najbardziej popularnych brzmi: „schudnę”. Pierwszym krokiem jest wyszukanie odpowiedniej diety. I tu rodzi się pytanie: który plan żywieniowy wybrać? Część osób zapewne skusi się na dietę zgodną grupą krwi – można jeść do woli dozwolone produkty a przy tym poczuć się lepiej. Czy jest zatem godna polecenia?

Dieta zgodna z grupą krwi – początki

Badania nad zależnością pomiędzy grupą krwi a stanem zdrowia człowieka prowadził lekarz i neuropata Peter  D’Adamo. Na podstawie własnych badań opracował dietę, gdzie produkty zalecane i przeciwwskazane do spożycia różniły się ze względu na posiadaną grupę krwi. Deklarował, że opracowany sposób żywienia nie tylko pomoże schudnąć, ale też polepszy samopoczucie i pomoże uniknąć wiele chorób. Lekarzowi uwierzyło wiele gwiazd, które rozpropagowały dietę. Nie udało im się jednak przekonać specjalistów ds. żywienia, którzy pozostali sceptyczni.

Założenia diety zgodną z grupą krwi

Dr D'Adamo uważa, że grupa krwi determinuje sposób, w jaki nasze ciała radzą sobie z różnymi składnikami żywności. Swoją teorię oparł na idei, że każda grupa krwi posiada unikalny antygen, który niekorzystnie reaguje z niektórymi pokarmami, a to prowadzi do powstawania problemów zdrowotnych. Co więcej lekarz wierzył, że poziom kwasowości żołądka oraz ilość enzymów trawiennych są związane z grupą krwi. W rezultacie, jak twierdził, przestrzeganie właściwej diety powodowało efektywniejsze trawienie i wchłanianie żywność przez organizm, a ostatecznie- chudnięcie. 

Dr D'Adamo sądzi, że ​​w związku z powstawaniem kolejnych grup krwi w różnych okresach dziejów, powinniśmy jeść żywność dostępną w czasach tworzenia się konkretnej grupy. I tak: najstarszą grupą krwi jest grupa 0, którą posiadali pierwotni łowcy spożywający głównie mięso. Osoby z tą grupą nie powinny być wegetarianami w przeciwieństwie do osób z grupą A, których przodkowie należeli do rolników. Kiedy człowiek zaczął hodować bydło powstała grupa B, dlatego nabiał powinien być jej głównym pożywieniem. Grupa AB stanowi połączenie grup A i B i jest stosunkowo młoda. Osobom z tą grupą zaleca się spożywanie zarówno produktów roślinnych jak i mlecznych.

Dieta zgodna z grupą krwi niezgodna z prawidłowymi zasadami żywienia

Podstawową wadą wspomnianej diety jest… uznanie jej przez większość specjalistów za nonsens. Próżno szukać dietetyka, który stworzy jadłospis oparty na grupie krwi. Nie istnieją wiarygodne badania, które potwierdzałyby teorię dr D'Adamo. Ponadto schemat żywienia jest zbyt uproszczony: populacje dzieli się tylko na 4 grupy i nie różnicuje diety ze względu na problemy zdrowotne. Dużym utrudnieniem jest też lista produktów dozwolonych i przeciwwskazanych. Po pierwsze nie uwzględnia preferencji smakowych. Po drugie przygotowywanie dań może przysparzać problemów, ponieważ niektóre z produktów trudno jest połączyć w smaczną kombinację, nie dodając tych z listy zabronionych. Wątpliwości budzi również eliminacja ważnej, z racjonalnego punktu widzenia, żywności. Osoby z grupą krwi 0 nie powinny zjadać nabiału. 

Skąd zatem pozyskają odpowiednią ilość wapnia? Okazuje się więc, że dieta zamiast pomagać, prowadzi do powstania deficytu składników odżywczych w organizmie. Na pewno dieta zgodna z grupą krwi, jak każda inna, zmusza do zastanowienia się nad dotychczasowym sposobem żywienia. Poza tym rekomenduje spożywanie świeżych lub niskoprzetworzonych produktów oraz wyklucza żywność typu fast-food, słodkie napoje i słodycze. Jej efekt odchudzający polega na eliminacji niezalecanych grup produktów, a w związku z tym ograniczeniu energetyczności diety.

Pozostaje tylko czekać na nową grupę krwi X, która powstanie w XXI wieku, a w zaleceniach znajdzie się współczesne menu: pizza, czekolada, coca-cola oraz chipsy! Dopóki jednak nie istnieje, polecamy omijać te produkty szerokim łukiem…

Dorota Jesiołowska, dietetyk, www.dietic.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: