Joga dla dzieci

Joga dla dzieci

Dzieci mają w sobie zadziwiające, niekończące się zasoby energii i chcą być w nieustannym ruchu. Zadaniem rodziców jest pomóc maluchom spożytkować ten zapał. Każda dyscyplina, która wzmacnia ciało i poprawia ogólna kondycję fizyczną ma dobre działanie.

Czy joga jest odpowiednią formą aktywności dla dzieci? Zdecydowanie tak. Większość renomowanych szkół jogi proponuje w swoim programie również zajęcia dla dzieci. Przeważnie nauczanie ograniczone jest do praktyki asan, nie wprowadza się dzieci w filozoficzny aspekt jogi – na to może być jeszcze za wcześnie.

Praktyka asan dzieci różni się od praktyki dorosłych. Statyczna joga szybko znudziłaby żywiołowe maluchy, dlatego dzieci wykonują asany w sposób bardzo dynamiczny, zgodnie z ich temperamentem. Dzieciaki przede wszystkim zapoznają się z pozycjami jogi i rozwijają świadomość własnego ciała. Pozycje z czasem wykonywane są coraz lepiej, dzieci nabierają precyzji, wzmacniają mięśnie i pogłębiają elastyczność.

Ta oryginalna dyscyplina cieszy się dużym powodzeniem u najmłodszych. Dzieci są zainteresowane czymś co jest nowe, z czym nie zetkną się w szkole ani na podwórku. Bardzo zachęcające dla dzieci jest też przystępne nazewnictwo. Bo przecież o wiele przyjemniej jest robić „powitanie słońca” oraz „pozycję lwa”, czy „motyla”, niż przewroty, przysiady i skłony.

reklama

Dzieci podejmują duży wysiłek i pracują nad swoim ciałem w atmosferze dobrej zabawy, która przyjemnie im się kojarzy.

Ćwiczenie jogi od najmłodszych lat pozwala uniknąć wielu wad postawy wynikających z siedzącego trybu życia. Joga jest doskonałą gimnastyką korekcyjną, prowadzi do prawidłowego ustawienia miednicy i kręgosłupa (najczęstsze wady postawy związane są z tymi rejonami) oraz wzmacnia mięśnie całego ciała. Dzieci dłużej ćwiczące jogę mają wyprostowaną sylwetkę i silne mięśnie brzucha i pleców. Joga jest też jedną z niewielu dyscyplin, w których mocno pracują mięśnie stóp, ma bardzo dobry wpływ na korygowanie takich wad jak płaskostopie lub koślawość stóp i kolan.

Oprócz wzmacniania i rozciągania całego ciała, joga ma bardzo dobry wpływ na rozwój koncentracji, która często jest u dzieci problemem. Regularne ćwiczenia pomagają pozbyć się stresu i napięć. Dzieci uczą się nie tylko wysiłku fizycznego, ale także sztuki efektywnego relaksu.

Jogę mogą zacząć praktykować już sześciolatki. Jest to odpowiedni wiek, żeby skupić się na poprawności wykonywanych ćwiczeń. Młodsze dzieci (3-5 lat) często są bardzo elastyczne i nie mają problemu z wykonywaniem najtrudniejszych pozycji. Jednak ich siła a przede wszystkim zdolność koncentracji nie jest na tyle duża, żeby mogły w pełni uczestniczyć w zajęciach. W takim wieku można zapoznawać powoli maluszki z techniką jogi, ale w sposób niezobowiązujący – na tyle, na ile dziecko ma ochotę. Będzie całkowicie naturalne, jeżeli dziecko po pięciu minutach straci zainteresowanie. Ale takie zajęcia też mają sens. Wraz z rozwijającą się zdolnością koncentracji, to zainteresowanie będzie coraz większe.

Dobrym sposobem na zapoznanie dziecka z techniką jogi oprócz zajęć w stacjonarnych szkołach, są też aktywne wczasy z jogą. Wtedy nauka jogi i rozwój fizyczny połączony jest z wakacyjnym odpoczynkiem, co daje dzieciom jeszcze więcej swobody.

Pamiętajcie, że joga dla dzieci powinna być przede wszystkim ciekawa i przyjemna. Wasze dziecko nie stanie się z dnia na dzień cichym joginem, ale regularnie ćwicząc jogę zachowa naturalną dla małych dzieci elastyczność ciała, wzmocni swoje mięśnie, będzie się uczyło koncentracji i dobrze wykorzysta zasoby swojej energii.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: