Wyprawka dla przedszkolaka

Wyprawka dla przedszkolaka

Nowy rok szkolny zbliża się nieubłaganie – i to wielkimi krokami. Nadszedł więc czas, by pomyśleć o wyprawce dla przedszkolaka. Co musi się w niej znaleźć? Odpowiednie ubrania, buty oraz różne akcesoria plastyczne i przybory higieniczne. Jeśli czujesz się zagubiona, to spokojnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Zanim jednak ruszysz z naszą lista na zakupy, koniecznie dowiedz się, jakie wymagania i zwyczaje ma placówka, do której zapisałaś swoje dziecko, ponieważ to przedszkole, to obyczaj. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zakupów i zbędnych wydatków.

Ubrania dla przedszkolaka

Ubranka, w których małe dziecko spędza cały dzień, powinny być uszyte z przewiewnych, dobrych gatunkowo materiałów. Nie mogą uciskać czy krępować ruchów, ale nie mniej ważne jest, by dziecku nie było w nich za gorąco. Co się przyda? Bawełniane koszulki i bluzeczki, spodnie, spódniczki dla dziewczynek i rajstopki. Wszystko, co tylko się da – podpisz. Warto zostawić w przedszkolu komplet ubranek, tak na wszelki wypadek (majteczki, bluzeczka, dodatkowa para spodni lub rajstopki i spódniczka).

Ubierając dziecko do przedszkola, koniecznie bierz pod uwagę prognozy pogody. Warto ubierać dziecko na cebulkę, w deszczowe dni zaś wyposażyć malucha w parasol, nieprzemakalną kurtkę czy kalosze (zwłaszcza, jeśli na ten dzień zaplanowana jest wycieczka bądź wyjście – do kina, biblioteki czy na basen). Jeśli jest upał – niezbędna okaże się czapka bądź inne nakrycie głowy. Pamiętaj, by i kurtka, i buty były łatwe do założenia.

Piżamka. Jeśli w grupie Twojego dziecka przewidziane jest poobiednie leżakowanie, konieczna będzie piżama (nie kupuj takiej, która ma dużą ilość guzików). Warto dać dziecku poduszkę, a jeśli przedszkole tego wymaga – kocyk bądź powłoczkę na kołdrę. Być może maluszek będzie czuł się raźniej, zabierając z domu przytulankę.

Oprócz tego niezbędny będzie strój sportowy
– biała koszulka i krótkie spodenki lub legginsy, najlepiej czarne lub granatowe. Wszystko zapakuj do worka „gimnastycznego”.

Buty – najlepiej, by były zapinane na rzepy bądź wsuwane. Zrezygnujcie z butów wiązanych. Ważne, by miały antypoślizgową podeszwę, były przyjazne dla stóp, a materiał, z którego je zrobiono, pozwalał stopom oddychać. Nie zapomnij o podpisanym worku na buty.

reklama

Artykuły higieniczne

Z pewnością przyda się zestaw do czyszczenia ząbków: szczoteczka, pasta i kubek. Zdarza się, że wychowawczynie proszą o dodatkowe chusteczki higieniczne, mydło do rąk czy inne artykuły higieniczne. Sprawa ręczniczka też nie jest oczywista – niektóre przedszkola go wymagają, inne nie, ze względu na częstą wymianę (pranie indywidualne jest w sumie bardziej kłopotliwe niż wymiana i pranie wszystkich naraz).

Artykuły plastyczne

Na początku roku szkolnego z pewnością otrzymasz listę artykułów, które należy zakupić, by dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach plastycznych i technicznych. Najczęściej taki spis obejmuje: kredki ołówkowe i świecowe, farby akwarelowe z pędzelkiem i kubeczkiem do wody, ołówki i gumki do ścierania, bloki: rysunkowe i techniczne, zeszyty, plastelina, nożyczki i klej. W wielu przedszkolach odchodzi się jednak od tego zwyczaju – rodzice wpłacają do wychowawczyni grupy ustaloną kwotę, za którą kupowane są potrzebne artykuły plastyczne.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

To dziecko ma plan! - rozwój według Marii Montessori

To dziecko ma plan! - rozwój według Marii Montessori

Według koncepcji Marii Montessori noworodek to „duchowy zarodek” - mały człowiek, w którym jest wszystko,...   Więcej

Dobre przedszkole czyli jakie?

Dobre przedszkole czyli jakie?

Mija kilka miesięcy pobytu Twojego dziecka w przedszkolu. Może maluch chodzi tam już kolejny rok. A być...   Więcej

Strach przed wejściem do sali w przedszkolu

Strach przed wejściem do sali w przedszkolu

Wprawdzie „strach ma wielkie oczy”, ale dla dzieci, które się boją, lęk przed konkretnym miejscem czy...   Więcej

7 powodów niechęci do przedszkola

7 powodów niechęci do przedszkola

Przedszkole – miejsce kojarzone z zabawą, radością oraz pierwszymi doświadczeniami nauki. Dla dzieci nie...   Więcej

Dziecko idzie do przedszkola. Jak sobie poradzić z własnymi emocjami i pomóc dziecku?

Dziecko idzie do przedszkola. Jak sobie poradzić z własnymi emocjami i pomóc dziecku?

Przedszkole może być ekscytującą przygodą dla malucha, a może być również jednym z najbardziej...   Więcej

Eksperymentalne przedszkola bez zabawek. Hit, czy przesada?

Eksperymentalne przedszkola bez zabawek. Hit, czy przesada?

W niektórych niemieckich przedszkolach postanowiono wprowadzić program, który ma chronić dzieci przed...   Więcej

reklama