Ubrania z bawełny organicznej

Ubrania z bawełny organicznej

reklama

Bawełna organiczna, która zawojowała świat, zyskuje na popularności także w Polsce. Czym jest organic cotton, dlaczego warto zdecydować się na ubranie wykonane właśnie z tego surowca oraz o tym, dlaczego jest on droższy niż zwykła bawełna – przeczytasz poniżej.

Bawełna organiczna – co to takiego?

Bawełna organiczna pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych, na których nie używa się szkodliwych pestycydów i nawozów. Hoduje się ją z poszanowaniem jej naturalnego cyklu oraz środowiska w ogóle (organiczne uprawy zmniejszają negatywny wpływ produkcji na jakość wody i bioróżnorodność). Zbierana jest ręcznie, nie poddaje się jej obróbce chemicznej.

Dlaczego bawełna organiczna?

To, że zarówno producenci, jak i konsumenci decydują się na odzież wykonaną z bawełny organicznej, świadczy o rosnącej świadomości – tak ekologicznej, jak i konsumenckiego wyboru. Wyraża troskę o zdrowie, komfort, ale i środowisko.

Niektórym bawełna organiczna kojarzy się z… nudą. Szarości, beże i nieskomplikowane, wręcz ascetyczne formy. Nic podobnego! Dziś zarówno producenci odzieży dostępnej w sieciówkach, jak i znani projektanci mody, coraz chętniej projektują odzież wykonaną z organic cotton. Jest ona nie tylko ekologiczna, ale i może się podobać -  urzeka i barwą, i fasonem.

reklama

Są to zarówno całe kolekcje, wybrane linie, jak i pojedyncze egzemplarze. Ubrania z bawełny organicznej – nie tylko dla dzieci – są coraz łatwiej dostępne. Nie trzeba już ich szukać wyłącznie na obcojęzycznych stronach w Internecie, można kupić w wielu polskich sklepach on-line, a także w butikach polskich projektantów.

Co wyróżnia ubrania wykonane z bawełny organicznej?

·    są wyjątkowo miękkie i delikatne – bardzo komfortowe w użyciu,

·    są hipoalergiczne, nie wywołują reakcji alergicznych, nie podrażniają skóry,

·    „oddychają” - pozwalają na swobodny dostęp powietrza,

·    bawełna organiczna nie jest poddawana obróbce chemicznej (co oznacza nie tylko bezpieczeństwo, wygodę, ale i wytrzymałość),

·    sę bezpieczne - bawełna nie zawiera sztucznych chemikaliów, pestycydów (formaldehyd, nikiel, pestycydy czy metale ciężkie), a zastosowane barwniki są przyjazne dla środowiska i nie zawierają metali ciężkich,

reklama

·    są świetne gatunkowo - zachowują kształt nawet po wielu praniach.

Tylko dlaczego to tyle kosztuje?

Zazwyczaj odzież wyprodukowana z bawełny organicznej jest droższa niż ubrania uszyte ze zwyczajnej bawełny. Niekoniecznie – jak sądzą niektórzy - wynika to z mody na ekologię. Odpowiada za to kilka czynników, składających się na cykl produkcyjny:

·    wysokość plonów nie jest tak wysoka, jak w uprawie konwencjonalnej choćby z tego względu, że rośliny nie są „wspomagane”, a szkodniki nie są tępione z użyciem zaawansowanych, ale szkodliwych technologii,

·    bawełna jest zbierana zgodnie z jej naturalnym cyklem rozwoju, dlatego uprawa ekologiczna trwa dłużej,

·    rolnicy zajmujący się uprawą bawełny organicznej muszą przestrzegać zasad i norm dotyczących rolnictwa ekologicznego (dostosować się do standardów, co generuje koszty), a uprawie towarzyszą kosztowne testy i badania,

·    bawełna zbierana jest ręcznie, a obrabiana – myta i czyszczona – w manufakturach. Nie ma mowy o wyzysku siły roboczej, pracy przymusowej czy zatrudnianiu dzieci. Produkcji przyświeca idea sprawiedliwego handlu (Fair Trade), co – siłą rzeczy – nie jest bez znaczenia dla kosztów.

reklama

mzb

 

Ocena: 4 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: