4 pytania, które pozwolą ci sprawdzić, czy twoje dziecko zbyt dużo czasu spędza przed ekranem

4 pytania, które pozwolą ci sprawdzić, czy twoje dziecko zbyt dużo czasu spędza przed ekranem

Czy twoje dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem?  Wielkiej Brytanii powstał poradnik i test złożony z 4 pytań, które pozwolą ci uświadomić sobie, czy rzeczywiście w twoim domu istnieje problem.

Technologia jest integralną częścią życia dzieci i młodzieży. Używają jej do komunikowania się, rozrywki i również w celach edukacyjnych.

I chociaż naukowcy mówią, że nie ma żadnych twardych dowodów, żeby czas przed ekranem pozytywnie wpływał na zdrowie i ogólny dobrostan dzieci, to jednak trudno im jednoznacznie określić, że samo siedzenie przed ekranem jest winne problemom psychicznym, zaburzeniom snu, czy nieprawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu. Psychologowie i naukowcy uważają, że wpływają na to również inne czynniki.

Dlatego wytyczne dotyczące czasu przed ekranem, opublikowane przez Królewskie Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka (RCPCH) sugerują, że rodzice powinni do kwestii korzystania przez dzieci z elektroniki podejść zdroworozsądkowo. Co to oznacza? 

Wzięcie pod uwagę wieku rozwojowego dziecka, jego indywidualnych potrzeb oraz sprawdzenie czy granie, oglądanie, itp. nie wpływa negatywnie na jego kontakty towarzyskie, sen i rozwój fizyczny.

Dr Max Davie, urzędnik ds. promocji zdrowia w Królewskim Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka (RCPCH) powiedział:



Sugerujemy ustanowienie odpowiednich granic, (…) które wszyscy w rodzinie rozumieją. Kiedy te granice nie są przestrzegane, należy wprowadzić konsekwencje.

Ważne jest również, aby dorośli w rodzinie zastanawiali się nad tym, ile sami spędzają czasu przed ekranem, aby mieć pozytywny wpływ na najmłodszych członków rodziny.

Żeby pomóc rodzicom podjąć odpowiednie decyzje przygotowano 4 pytania, które pozwola określić, czy dziecko spędza zbyt wiele czasu przed ekranem. Oto one:

Pytanie 1: Czy w twoim domu czas spedzany przez dziecko przed ekranem jest pod kontrolą? 

To oznacza, że rodzice maluszków mają wziąć za nie odpowiedzialność i wiedzieć co i przez jaki czas oglądają ich dzieci. W przypadku starszych dzieci i nastolatków należy powoli dawać im autonomię i pozwalać uczyć się samokontroli. Warto też, żebyśmy zastanawiali, czy my sami używamy smartfonów w konkretnym celu, czy jesteśmy do nich przykuci przez cały czas?

reklama

Pytanie 2: Czy użycie ekranu koliduje z tym, co chcecie robić rodzinnie? 

Na to pytanie w każdej rodzinie odpowiedź będzie się nieco różniła. Zależy to zarówno od wieku dzieci, jak i od stylu wychowania i pomysłów na spędzanie czasu.

Wspólne posiłki są świetną okazją, żeby tworzyć przestrzeń wolną od ekranu. To dobry moment na rozmowy z nastoletnimi dziećmi, kiedy możemy dowiedzieć się trochę więcej na temat ich życia.

Warto mieć świadomość, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu z maluchami. To właśnie interakcje społeczne mają kluczowe znaczenie dla rozwoju ich języka i innych umiejętności. Ekran nie może stać się nauczycielem.


Pytanie 3: Czy użycie ekranu zakłóca sen?

Nawet niewielkie zaburzenia rytmu snu mogą przynosić negatywne konsekwencje i przekładać się na pogorszenie psychicznego i fizycznego stanu zdrowia oraz wpływać na wyniki w szkole.  Dlatego tak ważne jest stworzenie wieczornej rutyny odłożenie elektroniki przynajmniej godzinę przed snem.

reklama

Pytanie 4: Czy potraficie kontrolować podjadanie podczas siedzenia przed ekranem?

Bardzo łatwo można stracić kontrolę nad tym, ile i co jest zjadane podczas wpatrywania się w smartfon czy ipada.  Dorośli powinni monitorować, co dzieci jedzą siedząc przed ekranem. Zwłaszcza dotyczy to dzieci zagrożonych nadwaga i otyłością.

I dla przypomnienia - w 2016 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) przedstawiła  wytyczne dla rodziców

  • W przypadku dzieci poniżej 18 miesięcy należy unikać korzystania z ekranów, zarówno tv, jak i smartfonów
  • Rodzice dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy powinny wybierać wysokiej jakości programy i oglądać je ze swoimi dziećmi, żeby pomóc im zrozumieć, co widzą.
  •  Dzieci wieku od 2 do 5 lat mogą korzystać z ekranu do 1 godziny dziennie pod opieką rodziców
  • Dla dzieci w wieku 6 lat i starszych, rekomenduje się sprawdzanie czy media nie mają negatywnego wpływu na sen, aktywność fizyczną i i zachowania istotne dla zdrowia.

Dlatego wyznaczaj czas wolny od mediów, taki jak obiad lub jazda samochodem, jak również przestrzeń w domu, np. sypialnię.  Jednocześnie nie zakładaj, że ekrany to samo zło, bo to nie jest prawdą.

Mnie osobiście bardzo podoba się idea tych 4 pytań. Zawsze mam problem, bo uważam, że nie ma jednej zasady, która będzie działała jednakowo dla wszystkich, a zbyt sztywne granice nie ułatwiają rodzinnego porozumienia.

Te cztery pytania pozwalają tez się zastanowić, jaki dom chcemy tworzyć? Na czym ma polegać wspólny, rodzinny czas? Zmuszają, żeby przyjrzeć się własnym zachowaniom i nawykom, które przekazujemy naszym dzieciom.

Ciekawa jestem, jak Tobie podobają się wytyczne Królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka?

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: