Boże Narodzenie w Szwecji

Boże Narodzenie w Szwecji

Mimo usilnych starań językoznawców nie udało się dotąd ustalić, co oznacza słowo „jul”. Może „zmianę”, może „święto świąt”, a może „czas zimowych zawiei”…wyraz został zapożyczony z języka fińskiego, gdzie oznacza „święto”.

Dzisiejsze święta zaczynają się już w końcu listopada, razem z dekorowaniem sklepów i choinek stojących na dworze.Są to święta rodzinne, przy stole i choince, a Wigilia to dzień szczególny, tak jak i w Polsce. Obiad wigilijny podaje się w południe, a na stół wjeżdżają wtedy wszystkie lub prawie wszystkie następujące dania:

  • szynka (opieczona w piecu i jedzona z musztardą)
  • kasza ryżowa z mlekiem, migdałami i cynamonem
  • danie rybne - suszona molwa , okoń, szczupak)
  • fasola z boczkiem
  • wiele rodzajów chleba
  • cienkie i kruche pierniczki
  • grzane wino przyprawione korzeniami
  • i wiele, wiele innych…

reklama

Wieczorem przychodzi czas na prezenty, tak jak i u nas. Wyjmuje się je spod choinki, odczytuje umieszczony na etykietce wierszyk, i otwiera, głośno dziekując ofiarodawcom. Następujące po Wigilli dwa dni świąt spądza się na jedzeniu, odwiedzaniu krewnych i znajomych, ale czesto też na sportowo i poza domem.
 
Nowy Rok to praktycznie sam środek obchodów Bożego Narodzenia – tydzień po Wigilli i tydzień przed świętem Trzech Króli. Zarówno wieczór sylwestrowy, jak i dzień noworoczny, kojarzone były dawniej z magią, czarami i przesądami. Dziś nic z tego nie pozostało. Obchodzi się te dni tak jak wszędzie na całym świecie: tańcząc na balach, pijąc szampana, oglądając fajerwerki… Ci, dla których milsze domowe pielesze, mają do wyboru telewizje lub radio z ich tradycyjnymi programami.
 
13 stycznia dobiega kresu to całe świętowanie. Wtedy tańczy się dookoła choinki, obdziera się ją ze wszystkich ozdób i wyrzuca z domu. Należy również dojeść wszystko, co jeszcze zostało ze świątecznych potraw i dopić wszystko, co jeszcze zostało ze świątecznych napojów.

Ania Bjork

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: