Gry planszowe – wartościowe prezenty na Dzień Dziecka

Materiał sponsorowany 
Gry planszowe – wartościowe prezenty na Dzień Dziecka

Zastanawiasz się, jaki prezent na Dzień Dziecka wybrać? Szukasz czegoś, co zostanie z maluchem na dłużej i zapewni mu wiele godzin doskonałej zabawy? A może zastanawiasz się jak połączyć rozrywkę z elementami edukacyjnymi? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiadasz twierdząco… cóż, gry planszowe są Twoim rozwiązaniem!

 

Od dawna mówi się o wartościach płynących z grania. Przy wspólnym stole mamy okazję lepiej poznać najbliższych i rozwinąć nasze relacje. Przy planszy dzieci uczą się przestrzegania zasad i tego, że nie zawsze można wygrywać. Ponadto gry planszowe są doskonałym treningiem umysłowym, dzięki któremu ćwiczymy pamięć, spostrzegawczość, planowanie i przewidywanie skutków naszych działań.

Poszukując gry idealnej na prezent warto zwrócić uwagę na możliwości i zainteresowania naszych dzieci. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli Ci znaleźć najlepszą możliwą grę planszową!

 

  • Dla dzieci, które nie lubią przegrywać (i zaglądają w każdy zakamarek)
  • Dla tych, którzy interesują się historią (i lubią budowanie)
  • Dla fanów Harry’ego Pottera (lub innych postaci ze świata małego czarodzieja)
  • Dla odważnych bohaterów i bohaterek (i fanów współpracy)
  • Dla dzieci uwielbiających bajki i opowieści (i chcą mieć na nie wpływ)
  • Dla miłośników pociągów (i fanów gier rodzinnych)

Dla dzieci, które nie lubią przegrywać (i zaglądają w każdy zakamarek)

Z przegrywaniem w grach planszowych bywa różnie – teoretycznie jest ich nieodłączną częścią i musimy się z tym pogodzić, jednak w praktyce są pewne sposoby, by osłodzić ewentualne porażki. Jedną z metod jest wybieranie na początek gier kooperacyjnych, czyli takich, w których uczestnicy wspólnie walczą przeciwko mechanizmowi. W ten sposób nie tylko łagodzimy emocje związane z ewentualną przegraną, ale też uczymy dzieci, że skuteczna współpraca i dobry podział ról są ważne i ułatwiają osiąganie celów.

Wśród gier kooperacyjnych królują przygodowe, angażujące zabawy takie jak Księga cudów, rozgrywająca się na przestrzennej planszy w formie książki pełnej niezwykłości. W jej wnętrzu czekają na Was przygody pełne istotnych decyzji, a wybory, które podejmiecie, prowadzeni narracją na kartach, będą miały ogromne znaczenie dla tego, co spotka Was w kolejnych rozdziałach. W tej pełnej rozmachu historii występuje 4 bohaterów.

 

Każdy z nich ma własny sposób walki, inną wytrzymałość oraz specjalną umiejętność, co składa się na indywidualny styl gry. Sama rozgrywka opiera się na przygodzie, przez którą prowadzą nas talie poszczególnych rozdziałów. Gracze będą rozgrywali swoje akcje, odkrywali kolejne plansze, używali specjalnych umiejętności i walczyli z pojawiającymi się przeciwnikami, by zrealizować postawione przed nimi zadania i dotrzeć do końca tej fantastycznej opowieści!

Dla tych, którzy interesują się historią (i lubią budowanie)

Czy pasję do budowania można połączyć z miłością do historii? Oczywiście! Co więcej, żadna gra nie zrobi tego lepiej niż Architekci 7 Cudów Światarodzinna zabawa, której akcja rozgrywa się w starożytności.

Podczas zabawy wcielamy sie w najsłynniejszych architektów w dziejach, których prace zapiszą się na zawsze na kartach historii. Aby wznieść jeden z 7 cudów kultury antycznej, będziemy musieli mądrze planować, zbierać niezbędne materiały i angażować kluczowe postacie.

Ta dynamiczna, rodzinna zabawa, usatysfakcjonuje zarówno osoby początkujące, jak i już zaznajomione z planszówkami. Podczas rozgrywki uczestnicy będą starali się wznieść swoje budowle, jak najlepiej wykorzystując dostępne efekty.

 

W każdej rundzie wybieramy 1 z 3 kart, na których znajdują się różne postacie pomocne w zdobywaniu surowców do budowy cudów, dokonywaniu odkryć naukowych oraz toczeniu bitew z sąsiadami. Poszczególne rozgrywki są krótkie, a w kolejnych partiach możemy spróbować swoich sił w budowie innych cudów, każdy z nich wiąże się bowiem z nieco inną strategią i możliwościami.

Dla fanów Harry’ego Pottera (lub innych postaci ze świata małego czarodzieja)

Kolejne pokolenie wychowuje się na książkach J.K. Rowling i ich ekranizacjach. Wielu dorosłych, którzy dorastali wraz z Harrym Potterem, odliczając dni do kolejnych premier, dziś przekazuje pasję swoim dzieciom, zapraszając je do Hogwartu i odkrywając przed nimi magiczny świat. Wspólna zabawa z tematyczną planszówką to doskonała okazja, by podzielić się zainteresowaniami i jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć. A przy okazji sprawdzić, ile pamiętamy z opowieści o małym czarodzieju!

 

Nie lada wyzwaniem dla wszystkich fanów serii będzie Harry Potter i Magiczny Quiz. To całkowicie zautomatyzowana gra zamknięta w plastikowym mechanizmie, który głosem dyrektora Hogwartu poprowadzi nas przez rozgrywkę, odczyta pytania i przypilnuje przestrzegania reguł. Uczestnikom pozostaje jedynie odpowiadać prawidłowo, co wcale nie jest takie proste, biorąc pod uwagę poziom zaawansowania i szczegółowość zagadek. Nawet dla prawdziwych fanów serii niektóre pytania mogą okazać się nie lada wyzwaniem!

Dla odważnych bohaterów i bohaterek (i fanów współpracy)

Jeśli Twoje dziecko niczego się nie boi, uwielbia opowieści o bohaterach i nie straszne mu żadne potwory, to właśnie ono ma szansę uratować pewną magiczną krainę! W Avelu magiczne ciała niebieskie zsyłają na mieszkańców wyjątkowe dary. Dzięki nim czarodzieje splatają magię, druidzi pomagają rolnikom zadbać o plony, a dzieci mogą bawić się w napowietrznych strumykach. Jednak teraz nie ma na to czasu, bowiem zbliża się Czarny Księżyc, a jego złowroga magia przebudziła siły zła.

Kroniki zamku Avel to oparta na współpracy gra planszowa dla całej rodziny, w której wcielamy się w bohaterów i bohaterki odpowiedzialnych za uratowanie magicznej krainy. Podczas rozgrywki stworzymy własne postacie o unikalnych imionach i specjalnym ekwipunku, a następnie będziemy odkrywać świat, poruszając się po modułowej planszy.

 

W czasie podróży napotkamy wiele niebezpieczeństw, z którymi będzie trzeba walczyć, a każde zwycięstwo przyniesie nam określoną nagrodę: nową broń, zbroję, eliksiry i złoto. Zgromadzone dobra pozwolą nam przygotować się do finałowego starcia z Monstrum, które zagraża królestwu Avel.  

Dla dzieci uwielbiających bajki i opowieści (i chcą mieć na nie wpływ)

W wielu domach pójście spać poprzedza rytuał wspólnego czytania bajek. A gdyby tak opowiadane historie zmieniały się za każdym razem, w dodatku w sposób, który sami wybierzemy? Opowiadanki, gra stworzona do wspólnej, rodzinnej zabawy, powstała właśnie w takim celu: by pobudzić naszą kreatywność i pozwolić na nowo odkrywać znane opowieści.

W zestawie znajdziemy książkę z bajkami, a także karty, które umożliwią nam modyfikowanie historii poprzez dobieranie do niej nowych bohaterów. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu?

 

Ulubiona historyjka nie przestanie bawić, jeśli za każdym razem będą się zmieniać występujące w niej zwierzęta! Co więcej, ingerowanie w kształt opowieści będzie dla maluchów okazją do obserwowania skutków własnych działań. W ten sposób wzmacniamy w dzieciach poczucie sprawczości, które z pewnością zaowocuje w późniejszych latach.

Dla miłośników pociągów (i fanów gier rodzinnych)

Jeśli na co dzień przy stole naszego obdarowywanego zasiadają osoby w różnym wieku (na przykład dzieci i dziadkowie), warto wybrać grę należącą do kategorii familijnej. To uniwersalne, angażujące planszówki, które łączą jasne reguły, neutralne tematy i ciekawą zabawę, dzięki czemu dobrze sprawdzą się nawet w zróżnicowanym gronie.

Klasyczną propozycją z tej grupy jest Wsiąść do Pociągu: Europa, jedna z najpopularniejszych gier planszowych w Polsce. Rozgrywka stanowi opowieść o wielkiej, kolejowej przygodzie, a zadaniem uczestników jest realizowanie wylosowanych zadań poprzez łączenie nieprzerwaną trasą odpowiednich miast na planszy.

 

W tym celu będziemy dobierać kolorowe karty wagonów, a po uzbieraniu odpowiedniego zestawu wydawać je, by odcinek po odcinku zajmować kolejne części tras. To jedna z gier, w której każdy uczestnik skupiony jest na realizacji własnych celów, a negatywna interakcja ograniczona jest do minimum.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: