Kiedy on kłamie

Kiedy on kłamie

Mleko się rozlało - przyłapałaś swojego partnera na kłamstwie. Czujesz się zawiedziona, wydawało ci się bowiem, że szczerość, uczciwość i zaufanie to domena waszego związku. Być może dotknęło cię to tak bardzo, że poddajesz w wątpliwość jego uczucia lub co gorsza zastanawiasz się nad waszą wspólną przyszłością.

Twoja reakcja zależy od wielu czynników, takich jak okoliczności czy twój temperament, przede wszystkim jednak od kalibru kłamstwa. Inaczej zachowasz się, jeśli twój mężczyzna wprowadzi cię w błąd nieumyślnie - zirytujesz się, owszem, ale zaraz, mniej lub bardziej gładko, przejdziesz nad wszystkim do porządku dziennego. Podobnie stanie się w przypadku, gdy odkryjesz niewinne kłamstewka, zaserwowane ci w dobrej wierze. Zdecydowanie odmiennie zareagujesz, jeśli okaże się, że twój facet oszukał cię z premedytacją – zataił bądź fałszywie przedstawił istotne fakty czy ważne okoliczności. Sytuacja skomplikuje się dodatkowo, a konsekwencje będą jeszcze poważniejsze, jeśli okaże się, że jesteś oszukiwana i manipulowana permanentnie.
Wachlarz reakcji na odkrycie kłamstwa jest szeroki: od karczemnej awantury, przez przejście nad wszystkim do porządku dziennego, po milczące zamknięcie się w sobie.

Być może w takich sytuacjach cała twoja uwaga koncentruje się na tym, by zapomnieć o wszystkim, uspokoić się lub … wybielić partnera – wówczas zaprzeczasz faktom, usprawiedliwiasz go lub naginasz rzeczywistość. Być może ów incydent sprawi, że weźmiesz przeszłość pod lupę - tutaj jednak uważaj, by nie wpaść w pułapkę: nie może na tym ucierpieć twoja samoocena, nie możesz wpędzać się w poczucie winy i dać się ponieść fali wściekłości, rozżalenia i nadinterpretacji.

reklama

Czasem jednak przyłapanie partnera na kłamstwie może wyjść wam na dobre. Dziwnie to brzmi, niemniej czasem obnażone oszustwo pozwala dostrzec coś, co do tej pory umykało waszej uwadze. Bywa, że staje się okazją, by zupełnie inaczej, na świeżo spojrzeć na związek. Zamiast się domyślać, warto wprost zapytać partnera o powód kłamstwa i porozmawiać z nim o tym (jest mało prawdopodobne, że twój partner jest żądny adrenaliny i kłamie dla sportu). Może macie zbyt wąski margines dla własnych zainteresowań, za mało przestrzeni, coś w waszych relacjach zgrzyta bądź jest nie domówione? Być może dzięki szczerej rozmowie dowiesz się czegoś, co pozwoli uzdrowić wasze relacje i poddać wasz związek liftingowi, a tym samym okaże się, ze nie ma tego złego …

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: