Pierwsze kroki w szkole

Pierwsze kroki w szkole

Dziecko musi zmierzyć się z czymś nieznanym - od września stawia pierwsze kroki w szkole. Dzieci, jak to dzieci różnie reagują na to wydarzenie - niektóre bardzo chętnie i nie mogą się doczekać, inne z pewną nieśmiałością i niepewnością.

Jak ułatwić dziecku start?

Rodzice ze swej strony mogą ułatwić dziecku oswojenie się z jego nowymi obowiązkami. Dobry start w pierwszej klasie wspomoże dziecko w prawidłowym zafunkcjonowaniu w szkole i w budowaniu jego motywacji do podejmowania wysiłku do nauki także w latach późniejszych.

reklama

Co możesz zrobić jeszcze przed pójściem do szkoły?

  • warto zapoznać dziecko z jego przyszłą szkołą, tj budynkiem, topografią - rozmieszczeniem klas - bez wielkich szczegółów, ale tak, żeby maluch orientował się gdzie będzie się uczył, w niektórych szkołach organizowane są tak zwane "dni otwarte", gdzie dziecko może poznać nawet klasę, w której będzie się uczyło i nauczycielkę, która przez pierwsze trzy lata szkoły będzie wprowadzać go w świat wiedzy
  • przygotowanie wyprawki do szkoły - to wielkie przeżycie dla dziecka - uczestnictwo w kompletowaniu wyprawki, kupowaniu zeszytów, kredek, tornistra itp., w tym także powinien uczestniczyć przyszły uczeń,
  • jeśli wcześniej nie było to przeprowadzone - przygotowanie miejsca do nauki - czyli biurka, miejsca na zeszyty i książki.

Obecnie różnie jest w różnych szkołach - inaczej funkcjonują szkoły społeczne, prywatne, inaczej państwowe.Dlatego ważne jest aby w szkołach, gdzie nie ma inicjatywy ze strony wychowawczyni na nawiązanie relacji z rodzicami i zapoznanie się z dzieckiem (i jego ewentualnymi specyficznymi potrzebami np. związanymi z nadpobudliwością psychoruchową, czy zespołem ADHD, lub obniżonymi możliwościami intelektualnymi) ważne jest aby to rodzic wykazał taką inicjatywę.

Warto dostarczyć wychowawczyni posiadane opinie psychologiczno - pedagogiczne dotyczące dziecka, a jeśli ich nie ma poinformować o ewentualnych zaobserwowanych spostrzeżeniach na temat dziecka np. o leworęczności czy wadzie wzroku. Warto, bo umożliwia to nauczycielowi bardziej świadome uczenie dziecka z trudnościami, a nie samodzielne zbieranie informacji od podstaw.

Jak pomóc dziecku pierwszego dnia szkoły?

Zmniejsz obawy
Dla niektórych dzieci pójście do szkoły jest ekscytujące. Inne obawiają się zmian. Tego, że nie znają swojej wychowawczyni,  czy kolegów z klasy. Staraj się rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć, że to nowe doświadczenie, takie jak pójscie do przedszkola czy nauka jazdy na rowerze. Na poczatku czuje się obawy, a potem nagle wszytsko staje się zrozumiałe i duzo prostsze.

Pomóż znaleźć przyjaciół
To potrzebne, zwłaszcza jeśli twoje dziecko trafia do klasy, gdzie nikogo nie zna. Postaraj się juz pierwszego dnia poznać jakiś rodziców i umówić na wspólne spotkanie. Takie budowanie relacji pozwoli twojemiu dziecku  zdobyc nowych kolegów i koleżanki, a tobie ułatwi kontakty z rodzicami. Przypomnij też dziecku, że jeśli będzie zapraszał nowych kolegów do wspólnych zabaw, to ułatwi mu nawiązać now przyjaźnie. 

Przypomnij o zasadach
Wyjaśnij, że istnieją pewne zasady, których musi przestrzegać w klasie, takie jak pozostawanie na swoim miejscu i słuchanie tego co móiw nauczyciel oraz podnoszenie ręki, jeśli chce się zadać pytanie. 

No i koniecznie uczcijcie rozpoczęcie roku. Dobre ciasto albo lody to świetny pomysł na nowy początek!

Agnieszka Musiał

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: