Siedzicie w domu? Zabierz dziecko do muzeum!

Co robić w czasie wolnym spędzanym z dzieckiem w domu? Można iść na wirtualny spacer po muzeum

Siedzicie w domu? Zabierz dziecko do muzeum!

Jeśli siedzicie w domu z powodu ogłoszenia pandemii koronawirusa i zamknięcia szkół oraz przedszkoli, z pewnością powoli stajecie się mistrzami w organizowaniu czasu wolnego. Co robić z dziećmi? Grać w planszówki, oglądać seriale i filmy, a także bawić się. Można również odwiedzić najbardziej znane muzea na świecie – i to nie wychodząc z domu. Jak to możliwe? To proste: niektóre muzea oferują wirtualne wycieczki.

Wprawdzie oglądając zdalnie eksponaty muzealne, często niezwykle cenne i ważne dla historii sztuki, trudno jest doświadczyć emocji, jakie towarzyszyłyby bezpośredniemu kontaktowi z dziełem. Niemniej wirtualne podróże i zwiedzanie muzeów też mają swój urok. To dobry sposób na wartościowe spędzenie wolnego czasu, edukowanie i poszerzanie horyzontów.

Kolekcje dzieł sztuki muzea często udostępniają na swoich stronach. Wiele eksponatów i wystaw można obejrzeć dzięki inicjatywie Google o nazwie Google Arts & Culture.

Google Arts & Culture

W ramach inicjatywy Google o nazwie Google Arts & Culture można odiwedzić wiele muzeów, ale również galerie i ciekawe miejsca z całego świata. To doskonałe źródło wiedzy na temat sztuki, historii i nauki. Aby nie wstając z kanapy oglądać wyjątkowe zbiory za pomocą technologii Google Street View, a nawet odbyć wirtualny spacer po muzealnych wnętrzach, wystarczy mieć komputer i internet.

W wirtualnych zbiorach znajdują się eksponaty z ponad 600 wystaw i 150 instytucji na całym świecie. Kolekcja Google Arts & Culture obejmuje takie instytucje jak British Museum w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie czy Guggenheim w Nowym Jorku. Warto zerknąć, co można zobaczyć online.

12 słynnych muzeów, które oferują wirtualne zwiedzanie

British Museum, Londyn

British Museum, Londyn to kultowe muzeum znajdujące się w sercu Londynu, które pozwala wirtualnym gościom zwiedzić Wielki Dwór, obejrzeć tekstylia z Afryki, odkryć przedmioty z rzymskich miast Pompeje i Herkulanum, zerknąć na starożytny Kamień z Rosetty i egipskie mumie. Zgromadzone w nim obiekty pozwalają odkryć niezwykłą różnorodność kultur ludzkich, od małych społeczności po rozległe imperia, odkrywać wiele form i wyrażeń, jakie człowiek nadał każdemu aspektowi życia. Podczas wirtualnej wycieczki po muzeum można znaleźć setki artefaktów.

Muzeum Guggenheima, Nowy Jork

Muzeum Guggenheima, Nowy Jork zachwyca samą architekturą budynku, zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta. Funkcja Google Street View pozwala zwiedzającym obejrzeć słynne spiralne schody Guggenheima, a i zobaczyć z bliska niektóre z bezcennych dzieł sztuki. Kolekcja online zawiera ponad 1700 prac 625 artystów z epoki impresjonizmu, postimpresjonizmu, nowoczesności i współczesności, w tym dzieła Franza Marca, Pieta Mondriana, Pabla Picassa i Jeffa Koonsa.

reklama

National Gallery of art, Waszyngton

National Gallery of art, Waszyngton za pośrednictwem Google prezentuje dwie wystawy online. Pierwsza to wystawa amerykańskiej mody z lat 1740–1895, w tym wiele ubrań z epoki kolonialnej i rewolucyjnej. Druga to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

Luwr, Paryż

Muzeum Luwr (fr. Louvre) to jedno z największych muzeów sztuki na świecie, ale także jeden z najbardziej znanych zabytków Paryża. Muzeum online oferuje bezpłatne wycieczki i oglądanie ważniejszych i najbardziej popularnych eksponatów, takich jak egipskie antyki i dzieła Michała Anioła. Można obejrzeć muzeum pod kątem 360 stopni i uzyskać dodatkowe informacje na temat wybranych dzieł.

Muzea Watykańskie, Watykan

Muzea Watykańskie zawierają bogatą kolekcję ważnych dzieł sztuki i klasycznych rzeźb, których kuratorami byli papieże na przestrzeni wieków. Można odbyć wirtualną wycieczkę po muzeum i zobaczyć kultowe eksponaty, w tym sufit Kaplicy Sykstyńskiej Michała Anioła.

Museo Nacional del Prado, Madryt

Muzeum Narodowe Prado (hiszp. Museo Nacional del Prado) w Madrycie to jedno z największych muzeów na świecie. Można w nim zobaczyć dzieła takich artystów jak Alberto Rafael Tiziano, Vecellio di Gregorio El Greco Rubens, Pedro Pablo Ribera czy Diego Rodríguez de Silva y Rembrandt Harmensz.

reklama

Pinacoteca di Brera, Mediolan

Odwiedzając Pinacoteca di Brera, Mediolan i korzystając z filtrów muzealnej wyszukiwarki można odbyć spacer po 28 pokojach Pinacoteca di Brera. Muzeum w swojej kolekcji posiada wiele imponujących dzieł, w tym wyróżniającą się kolekcję włoskiego malarstwa, m.in. dzieła Canaletta, Caravaggia i Rafaela.

The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

The Metropolitan Museum of Art to najstarsze i największe muzeum amerykańskie, znajdujące się w Nowym Jorku, na wschodnim skraju Central Parku, przy Piątej Alei. W muzeum zgromadzono ponad dwa miliony dzieł sztuki. Witryna muzeum przestawia kolekcję online i wirtualne wycieczki po najbardziej imponujących dziełach, w tym prace Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka i Giotto di Bondone.

Hermitage Museum, Peterburg

Hermitage Museum jest jednym z największych muzeów na świecie. Jego wystawy obejmują ponad 3 miliony eksponatów przedstawiających starożytność, Europę Zachodnią, Bliski Wschód, Rosję i wiele innych epok, krajów i regionów. Wiele z nich dostępnych jest do podziwiania online.

Zbiory muzeum obejmują 17 000 obrazów i 600 000 prac graficznych, ponad 12 000 rzeźb i 300 000 dzieł rzemieślniczych, 700 000 znalezisk archeologicznych i 1 000 000 znalezisk numizmatycznych. Można tu zobaczyć arcydzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Ticiano, Rembrandta, Rubensa, Matisse'a i Picassa.

Uffizi Gallery, Florencja

Budynek Uffizi Gallery został zaprojektowany przez Giorgio Vasariego specjalnie dla Cosimo I de'Medici w 1560 roku. Na I piętrze znajduje się Gabinet Rysunków i Sztychów, na II piętrze - galeria ulokowana w 45 salach. Wśród zbiorów Galerii Uffizi przeważają obrazy szkół włoskich i flamandzkich. Warto je odwiedzić online.

reklama

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej. W kolekcji udostępnionej cyfrowo można obejrzeć wiele wystaw, między innymi dzieła i pamiątki po Janie Matejce, dzieła Stanisława Wyspiańskiego, kolekcję mebli i instrumentów muzycznych. Wśród najcenniejszych dzieł udostępnionych do obejrzenia znajdują się prace Nowosielskiego, Chełmońskiego, Bacciarelliego, a także Leonardo da Vinci („Dama z gronostajem - portret Cecylii Gallerani”). Wiele z nich udostępniono do wirtualnego zwierzania.

Acropolis Museum, Ateny

Narodowe Muzeum Archeologiczne (Acropolis Museum) jest największym muzeum w Grecji i jednym z najważniejszych na świecie. Jego bogate zbiory, zawierające ponad 11 000 eksponatów, oferują odwiedzającym panoramę starożytnej kultury greckiej od prehistorii do późnej starożytności. Warto je przejrzeć online.
 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: