Przedpokój, piwnica wyczyszczone

Mieć za sobą ostatni etap prac porządkowych, sprzątanie przedpokoju, to jak postawić kropkę nad „i” w porządkowym szale. Zatem - do dzieła!

Za pomocą miotełki (lub mopa/szczotki owiniętej ścierką) usuń kurze z sufitu, ścian, żyrandoli i karniszy oraz z ozdób wiszący na ścianach – zegary, skrzynki na klucze, lustra.

Zdejmij i umyj kwiaty.

Przedpokój wymaga naszej szczególnej uwagi jeśli chodzi o wnikliwa analizę zawartości znajdujących się w nim pawlaczy, szaf i szafek. 

  • Przy okazji segregacji ubrań, butów i innych rzeczy rzadziej używanych (koce, śpiwory) warto układać je w schowkach systemem – na samych końcu (dnie) kłaść rzeczy największe i najmniej używane.
  • Ubrania nie używane w danym sezonie (odzież zimowa latem) spakuj w paczki lub kartony, opisz bądź opatrz naklejkami – przy poszukiwaniach swetra czy butów unikniesz gorączkowego przeszukiwania wszystkich paczek
  • Po uporządkowaniu ubrań w szafach zawieś aromatyczne saszetki z lawendą lub potpourri, które nie tylko zapewnią szafie piękny zapach, ale i ochronią odzież przed atakiem moli
  • Inną wariacją zapachową może być zastosowanie specjalnego papieru do wykładania szuflad lub perfumowanych … wieszaków na ubrania

Umyj lustra, lampy i drzwi (zarówno wejściowe, do pokoi, jak i te od szaf i szafek). W zależności od tego, z czego są wykonane – drewno bądź mniej wymagający surowiec – użyj specjalistycznego środka myjącego, zabezpieczającego lub wody z detergentem.

Tapety zmywalne i ściany pomalowane takową farbą umyj wodą z płynem uniwersalnym, niezmywalne lekko przetrzyj wilgotną gąbką. Brudne punkciki na białej ścianie możesz zamalować biurowym korektorem.

Jeśli masz dywan lub chodnik – zwiń go i wytrzep lub odkurz i odśwież - pokrywając go warstwą sody oczyszczonej, którą po kwadransie ściągniesz za pomocą odkurzacza) lub wypierz go szamponem na mokro lub … proszkiem na sucho.

Przyszedł czas na podłogę. Odkurz ją, pamiętając o powierzchniach za meblami, pod kanapą, o ciemnych kątach; po czym umyj ją i zabezpiecz, używając w tym celu odpowiednich preparatów.

reklama

  • Drewniane, lakierowane podłogi i panele umyj środkiem, Poczekaj, aż przeschnie (lub wytrzyj) i wypastuj.
  • Podłogi kamienne umyj wodą z dodatkiem sody. 
  • Parkiet przetrzyj wilgotnym mopem.
  • Podłogę z terakoty umyj wodą z dodatkiem detergentu (płyn do mycia dużych powierzchni).

Choć trudno w to uwierzyć to już koniec t(w)ej wielkiej akcji porządkowej - możesz być z siebie dumna. Twoje wypieszczone mieszkanie pachnie świeżością i czystością – i prawdopodobnie ten stan potrwa jakąś … chwilę, do momentu, kiedy do akcji wejdą dzieciaki. 

Jeśli jednak nie czujesz się spełniona w 100 % bądź po prostu masz wrażenie, że na tym nie powinnaś przestać, pomknij do piwnicy – jej też przyda się okresowa odnowa.

Dla utrzymania porządku w piwnicy wystarczy co jakiś czas omieść jej ściany i sufit z kurzu i pajęczyn, zmieść podłogę, ewentualnie ją wywietrzyć. Teraz możesz:
•    Uporządkować puste słoiki – najlepiej posegregować je tak, by łatwo można było z nich skorzystać (z jednej strony duże do ogórków, z drugiej małe do dżemów)
•    Pozbyć się niepotrzebnych gratów – wyrzucić nieużywane, zbędne lub zepsute  przedmioty, które czekają „na coś się przydanie” bądź kryzys.
•    Wyrzucić stare gazety i butelki.
•    Uporządkować narzędzia, posegregować śrubki i tym podobne drobiazgi.
•    Upewnić się, że nie ma szkodników – jeśli zauważyłaś ślady ich obecności, to albo przyjmij to do wiadomości, pogódź się z tym faktem i zabezpiecz (usuń) swe zapasy (warzywa, przetwory) lub zastosuj odpowiednie środki, by się ich (myszy, szczury) pozbyć: pułapka, trutka. 
•    Bardziej niż zazwyczaj przyjrzeć się zgromadzonym zapasom: ważne jest, by regularnie przebierać ziemniaki i inne warzywa (marchew, buraki), usuwając te zepsute oraz przyglądać się przetworom w słoikach – i pozbywać się nadpsutych.

mzb

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: