Zimowe alergie

Jeśli masz alergię na pyłki, być może zimą możesz odetchnąć z ulgą. Niestety - jeśli przyczyną twojej alergii są alergeny znajdujące się w pomieszczeniach, to właśnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym, dolegliwości z nimi związane mogą się nasilać. Dlaczego?
Zimą dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach – ogrzewanych, klimatyzowanych, nie wietrzonych - w których bytuje wiele alergenów. Atakują nas roztocza, sierść zwierząt domowych, dym, odświeżacze, czy chemikalia. W ostatnich latach wydłużył się również okres pylenia, więc sezonowe alergie mogą objawiać się nawet zimą.
Najczęstsze alergeny sezonu zimowego to:
- Roztocza - mikroskopijne pajęczaki, odchody których pozostają w powietrzu i mogą powodować objawy alergii. Zamieszkują chętnie dywany, zasłony, czy długo niezmienianą pościel.
- Pleśń - rozwija się w wilgotnych pomieszczeniach, uwaga więc na łazienki i kuchnie. Alergenami są jej zarodniki bytujące w powietrzu. Im wyższa temperatura tym chętniej rozwijają się zarodki grzybów pleśniowych.
- Sierść i ślina zwierząt - większość ludzi jest uczulona na białko znajdujące się w ich sierści, ślinie czy moczu.
Jakie są objawy alergii zimowych?
Alergii najczęściej towarzyszą takie objawy jak:
- cienie pod oczami,
- swędzenie oczu i nosa,
- zatkany nos,
- kichanie,
- kaszel,
- łzawienie oczu,
- oddychanie przez buzię.
Dolegliwości alergiczne, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, mogą być mylone z infekcją- przypominają grypę czy przeziębienie. Jednak o ile objawy chorobowe znikają po kilku dniach, o tyle alergie mogą pozostawać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy.
Jeśli objawy męczą cię dłużej niż tydzień, skontaktuj się z lekarzem, który najprawdopodobniej skieruje cię do alergologa, w celu wykonania testów, postawienia diagnozy i dalszego leczenia.
Jak sobie poradzić z alergią zimą?
- Zachowaj w mieszkaniu wilgotność na poziomie 55-60 % (wilgotność względna), w celu zmniejszenia ilości roztoczy.
- Nie przegrzewaj mieszkania - temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni C.
- Usuń dekoracje, które są siedliskiem roztoczy, a także grzybów i pleśni – np. dywany ze ścian, zwłaszcza te, które wiszą na betonie, ciężkie zasłony w sypialni (to idealne środowisko dla roztoczy, grzybów i pleśni).
- Pierz pościel w gorącej wodzie (powyżej 60 stopni), często ją zmieniaj - najlepiej raz w tygodniu. W zimne, słoneczne dni – wietrz ją. Używaj pościeli przeznaczonej dla alergików i kup ochraniacze na materace, aby ograniczyć ich ekspozycję na alergen roztoczy kurz.
- Regularnie odkurzaj podłogi, myj podłogi i usuwaj kurz z mebli.
- Wietrz mieszkanie – intensywnie, ale dość krótko.
- Zminimalizuj kontakt ze zwierzętami – np. nie pozwalaj, by przebywały w sypialni dziecka.
- Używaj oczyszczaczy powietrza.
- Zmyj alergeny. Częste mycie rąk i twarzy redukuje ilość alergenów, jeśli zaś objawy są silne zaproponuj dziecku wzięcie prysznica lub kąpieli, to może złagodzić objawy.
- W trakcie gotowania włącz wyciąg, aby usunąć nadmiar wilgoci i zapachów.
- Po kąpieli wywietrz łazienkę, żeby nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni.
- Korzystaj z soli morskiej, stosowana do noska łagodzi przekrwienie błony śluzowej noska.
- Podawaj dziecku dużo płynów oraz owoce i warzywa zawierające dużo wody.
- Jeśli trzeba podaj (po konsultacji z lekarzem) leki przeciwalergiczne.