5 pomysłów, jak zrobić kartkę świąteczną

5 pomysłów, jak zrobić kartkę świąteczną

Kup arkusz kolorowego kartonu. Najlepiej w jakimś delikatnym, pastelowym kolorze, ale czasem równie dobry jest zwykły biały karton - kartka z bloku technicznego.

Z kartonu wytnij składane karnety odpowiedniej wielkości (ja najczęściej robię dość duże albo staram się dopasować wielkość do zakupionych akurat kopert). Tak przygotowane kartki trzeba ozdobić - przydadzą się kawałki materiałów, kolorowy papier, mocny klej (najlepiej taki do klejenia styropianu - do kupienia w sklepach z farbami), warto zaopatrzyć się także w cienkopis lub flamaster w kolorze złotym.

1. Szmaciane naklejanki

Z uprasowanej tkaniny wytnij jakiś świąteczny kształt (dzwonek, laseczka, choinka, gwiazdka). Do wycinania można użyć nożyczek "w ząbki". Naklej wycięty kształt na pierwszą stronę karnetu, wcześniej możesz podkleić wstążkę i potem ją zawiązać na kokardkę. Dopisz złotym flamastrem "Wesołych Świąt, w środku wpisz życzenia i można wysyłać

reklama

2. Spryskiwany aniołek

Wytnij z tekturki (ostatnia kartka bloku technicznego) szablon aniołka . Przygotuj packę na muchy, starą szczoteczkę do zębów oraz farbę i wodę (najciekawiej wygląda niebieski lub bordowy aniołek na białym tle). Karnet (najlepiej biały) połóż na stole przykrytym dużą ilością starych gazet. Szablon ułóż na karnecie i mocząc szczoteczkę w farbie (ja moczę duży pędzel w wodzie oraz farbie i w ten sposób nanoszę ją na szczotkę) pocieraj nią o packę, tak żeby jak najdrobniejsze kropelki farby padały na kartkę wokół aniołka. (Jeśli chcesz w ten sposób przygotować więcej kartek, to przełóż aniołka, zmień kolor farby i spryskaj.)

Następnie odetnij aniołkowi skrzydła, ułóż go w tym samym miejscu co poprzednio i znowu spryskaj. Odetnij rękawy i spryskaj. Na koniec wytnij "twarz" i dłonie, ułóż je w odpowiednich miejscach i spryskaj po raz ostatni. Staraj się rozprowadzać kropelki równomiernie, nie przesuwaj szablonu (możesz poczekać między poszczególnymi etapami, aż papier wyschnie lub użyć pincety). Dzięki takiej technice tło będzie najciemniejsze, skrzydła jaśniejsze, szata i rękawy jeszcze jaśniejsze, a twarz i dłonie białe. Można też samodzielnie wymyślić inny szablon np. świeczki o coraz mniejszym płomieniu.

3. Kartka z witrażykiem

reklama

Na specjalnej folii narysuj farbami witrażowymi prosty rysunek: choinka, gwiazdka itp. Witrażyk powinien być raczej mały - 5x7cm. W karnecie wytnij odpowiedni otwór (4,5x6,5cm, użyj do tego noża do papieru, otwór trzeba umieścić centralnie). Gdy witrażyk wyschnie, podklej go od spodu kartki.

4. Nowe kartki ze starych

Przejrzyj stare świąteczne pocztówki i powycinaj z nich te elementy, które ci się najbardziej podobają. Następnie naklej je na kartce ładnie komponując. Takie kartki mają dodatkowy urok, jeśli umieści się na nich ładnie napisany fragment kolędy zamiast typowego "zdrowych i wesołych".

5. Szopka z kolorowego papieru

reklama

Z kolorowego papieru wytnij trójkątny daszek i dwa słupki - szopka (szopkę można też wykleić ze słomy) trapezy - szaty; kółka - główki oraz dłonie, stopy, żłóbek. Naklej je odpowiednio, zamiast włosów możesz przykleić kawałki nitek, włóczek w odpowiednich kolorach. Złotym flamastrem dorysuj aureolki. Jeśli chcesz, możesz narysować oczy i buzie, ale równie dobrze kartka będzie wyglądać bez nich - jej uroda polega na prostocie.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: