reklama

Chcesz poznać płeć dziecka? Sprawdź teorię Ramziego

Wielu rodziców na etapie ciąży zastanawia się, jakiej płci będzie ich dziecko. By się tego dowiedzieć, korzystają z badań lekarskich, ale i testują inne sposoby. Jedną z metod, która próbuje określić płeć biologiczną płodu jest metoda Ramziego (zwana również teorią Ramziego).

Teoria Ramziego mówi, że płeć dziecka można przewidzieć już w 6 tygodniu ciąży, wykorzystując badanie USG. Kluczowa jest lokalizacja łożyska. Jeśli organ formuje się po prawej stronie macicy, najprawdopodobniej dziecko jest chłopcem. Jeśli tworzy się po lewej stronie, to najpewniej dziewczynka.

Skąd wzięła się teoria Ramziego?

Dr Saad Ramzi Ismail rozwinął swoją teorię, badając rozwój i lokalizację łożyska. Teoria powstała po przebadaniu 5376 ciężarnych kobiet, które poddały się badaniu USG w 6 tygodniu ciąży i następnie kolejnemu USG pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży (wówczas zwykle można dowiedzieć się, czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką, jeśli w badaniu widoczne są narządy płciowe dziecka).

Podczas USG drugiego trymestru badacze byli w stanie zobaczyć zewnętrzne narządy płciowe u 99% płodów męskich i 98% płodów żeńskich. Odkryli, że podczas wczesnego badania USG po 6 tygodniach:

  • 97,2% płodów płci męskiej miało łożysko po prawej stronie macicy,
  • 97,5% płodów miało łożysko po lewej stronie macicy.

Opierając się na tych danych naukowcy doszli do wniosku, że łożysko po prawej stronie zwykle wskazuje na płód płci męskiej, podczas gdy łożysko po stronie lewej to znak, że płód jest płci żeńskiej. To rozróżnienie jest podstawą teorii Ramziego.

Czy teoria Ramziego jest wiarygodna?

Chociaż metoda Ramziego twierdzi, że opiera się na nauce, nie ma dowodów na to, że jest wiarygodna. Wstępne badania nad nią nie potwierdzają poglądu, że położenie łożyska kobiety w pierwszym trymestrze może wskazywać płeć dziecka.   

Wyniki obserwacji dra Ramziego nie zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym, a członkowie społeczności medycznej, w tym American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), teorii tej nie uznają. Rzecznik ACOG mówi, że jest „dość nieprawdopodobne”, aby lokalizacja łożyska mogła wskazywać na płeć płodu.

Czy zatem teoria Ramziego jest zatem bezużyteczna? Można ją potraktować jako ciekawostkę, a i śmiało powiedzieć, że prawdopodobieństwo, że wyniki metody są prawidłowe, wynosi 50 na 50.
Jeśli zdecydujesz się wypróbować teorię Ramziego, wstrzymaj się z kupowaniem farby do pokoju dziecinnego. By dowiedzieć się, czy maluch jest chłopcem, czy dziewczynką, lepiej poczekać do USG połówkowego.

USG połówkowe to badanie ultrasonograficzne wykonywane w połowie ciąży. Jest bardzo ważne, ponieważ może dostarczyć wielu ważnych informacji na temat zdrowia płodu. Jego celem jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych (ocena budowy anatomicznej płodu). Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 20 a 22 tygodniem ciąży.

A jesli się niecierpliwisz, możesz wykorzystać inne, mniej pewne, ale jakże oryginalne i zabawne sposoby na określenie płci malucha. Pomóc może pierścionek lub obrączka, matematyka, obserwacje ciała i emocji, a także analiza zachcianek.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: