Ile powinien spać sześciolatek

Ile powinien spać sześciolatek

Sześciolatek coraz bardziej ceni sobie niezależność, lubi mieć swoje zdanie, uwielbia forsować własne stanowisko, dlatego określenie godziny, o której powinien położyć się spać, a także tegoż wyegzekwowanie, może stać się żywą kwestią sporną.

Sześciolatek wciąż potrzebuje rutyny, określonych granic, jasnych zasad. To nie tylko buduje poczucie bezpieczeństwa, ułatwia życie, ale i pozwala na utrzymanie optymalnej kondycji – tak psychicznej, jak i fizycznej.

Ważne jest, by każde dziecko, nie tylko sześcioletnie, było wypoczęte. Sześciolatek potrzebuje od 10 do 12 godzin snu w nocy (bywa, że niektóre mniej lub więcej, to tak naprawdę sprawa indywidualna). Pomimo tego, że rezolutny zerówkowicz wytoczy masę argumentów, nie daj się zwieźć - musi położyć się spać o rozsądnej, ustalonej godzinie. I twoja w tym głowa, by do tego doprowadzić.

Co może być trudnością w realizacji tegoż planu? Praca domowa, układanie klocków, obejrzenie bajki czy spotkanie z kolegami, obowiązki domowe, zabiegi higieniczne, jedzenie czy ekstra bonus – granie na komputerze lub konsoli… Sześciolatek ma morze obowiązków i ocean rzeczy do zrobienia, a popołudnie – jedno. Niemniej dacie radę! Grunt to ustanowienie priorytetów i dobra organizacja (być może niektóre atrakcje czy aktywności trzeba ograniczyć czasowo bądź przenieść na weekend, może warto ustalić harmonogram popołudnia i się go trzymać?).

reklama

Dobre nawyki snu są ważne dla dzieci. To bowiem, jak długo dziecko śpi, może mieć wpływ nie tylko na zachowanie czy gotowość do nauki, ale także na wzrost i rozwój.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: