Jak długo w ciągu dnia powinno spać dziecko w 2.roku życia?

Jak długo w ciągu dnia powinno spać dziecko w 2.roku życia?

Małe dzieci potrzebują ustabilizowanego rytmu dnia i wpisanego w niego snu – zarówno nocnego, jak i w ciągu dnia. Czy wiesz, ile snu potrzebuje dziecko w 2. roku życia i jak długo w ciągu dnia powinno spać?

Dlaczego drzemka w ciągu dnia jest ważna?

Drzemka w ciągu dnia korzystnie wpływa na funkcjonowania organizmu małego - aktywnego, intensywnie rozwijającego się - dziecka. To odpoczynek dla ciała, zmysłów i mózgu, które są tak bardzo aktywne w ciągu dnia. Drzemka wycisza, uspokaja i regeneruje. Stymuluje rozwój dziecka (wydziela się hormon wzrostu) i jego odporność (wydziela się melatonina, która wspiera pracę układu immunologicznego). Zapobiega niedoborom snu, zmęczeniu i rozdrażnieniu. Powinna być nieodzownym elementem każdego grafiku dziecka w 2. roku życia.

Kiedy dziecko powinno spać?

Niemowlęta ucinają sobie zazwyczaj dwie drzemki - jedną do południa, drugą po południu. Po ukończeniu 1. roku życia wiele dzieciaków rezygnuje z porannej drzemki, wystarcza im jedna popołudniowa.

Trzeba pamiętać, by nie kłaść dziecka spać zbyt późno. Po przebudzeniu się maluch powinien być aktywny mniej więcej 4 godziny, by wieczorem nie mieć kłopotów z zaśnięciem.

reklama

Jak długo powinna trwać drzemka?

Zapotrzebowanie na sen to kwestia indywidualna. Dlatego tak naprawdę ilość i długość drzemek, a także zapotrzebowanie dobowe na sen zależy od dziecka. Nie istnieją ścisłe wytyczne, które mogłyby to regulować. Można się trzymać wskazówek orientacyjnych, zachowywać ramy czasowe, ale nie mniej ważna jest obserwacja dziecka.

W 2. roku życia dziecko potrzebuje średnio 13 godzin snu na dobę, z czego około 11 przypada na sen nocny. Wychodzi więc na to, że drzemka w ciągu dnia, w 2.roku życia dziecka, powinna trwać mniej więcej 2 godziny.

Kiedy dziecko powinno przestać spać w ciągu dnia?

Tak jak nie istnieją ścisłe wytyczne dotyczące ilości snu dziecka, tak nie ma górnej granicy, po przekroczeniu której dziecko powinno odrzucić drzemki. Jeśli twój maluch jest w ciągu dnia niespokojny, zmęczony i poirytowany, znaczy zdecydowanie potrzebuje relaksującej i regenerującej drzemki. Jeśli jednak widzisz, że dziecko, które opiera się drzemkom, w ciągu dnia ma się świetnie, nie naciskaj, nie zmuszaj go do spania w ciągu dnia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: