Jakie zabawki są najlepsze dla dziecka

Jakie zabawki są najlepsze dla dziecka

Najlepsze zabawki to te, które fascynują dziecko i do których chętnie powraca. Nie muszą być drogie czy skomplikowane. Czasem prosty przedmiot domowy zapewnia dziecku wiele godzin pełnej fantazji zabawy.

Atakowani milionami reklam, często mamy wrażenie, że najbardziej atrakcyjne dla dzieci są zabawki naładowane elektroniką . Tymczasem maluchy lubią  układanie klocków, zabawy kubeczkami, czy drewnianymi labiryntami.

Dla dziecka poniżej pierwszego roku życia odpowiednie są zabawki stymulujące wszystkie pięć zmysłów, zapoznające z rożnymi kolorami, fakturami, tworzywami, mające ciekawe i zróżnicowane kształty. Zabawki wydające dźwięk w wyniku czynności dziecka, dają poczucie sprawstwa i kontroli, a więc stymulują rozwój sprawności manipulacyjnych oraz koordynację słuchowo – ruchową.

W drugim roku życia dzieci lubią zabawki, które się wkłada i wyjmuje, atrakcyjne więc są dla nich klocki, plastikowe kubeczki, zabawki do zabawy w wannie, dzbanuszki, krążki do nakładania na drążek drewniany czy piramidki.

Niezastąpione klocki

Najpożyteczniejszą i najdłużej wykorzystywaną zabawką w tym wieku jest bez wątpienia worek klocków o różnych rozmiarach i kształtach. Najlepsze są drewniane klocki, które pozwalają dziecku rozwijać umiejętności motoryczne oraz ćwiczą koordynację oko- ręka. Ponieważ drewniane klocki są zwykle sprzedawane w różnych kolorach, dzięki temu maluch uczy się dopasowania kolorów, sortowania ich, a później budowania bardziej złożonych struktur.

reklama

Uwielbiane akcesoria kuchenne

Dwulatek potrafi już odkręcać śruby i otwierać drzwi ćwicząc motorykę małą. W tym wieku można więc dawać mu zabawki rozwojowe z odkręcanymi pokrywkami itp. Małe dzieci uwielbiają się bawić kuchennymi akcesoriami. Dzięki temu poznają pojęcie wielkości (duży/mały garnek),  pojemności, (przesypywanie z małego do dużego kubeczka), czy liczenia (2 łyżeczki/3 łyżeczki).  

Nieprawdopodobnie kolorowe korale

Kolejną świetną zabawą i prostą zabawką są koraliki i ich nawlekanie. A wiecie, że większość rodziców nigdy nie proponuje ich swoim dzieciom? Tymczasem maluchy bardzo szybko uczą się tej nowej umiejętności i bardzo lubią ją powtarzać. Nawlekanie koralików, czy makaronu jest nie tylko zabawą, ale jednocześnie ćwiczy usprawnianie chwytu pęsetkowego, który na późniejszym etapie rozwoju będzie niezbędny do prawidłowego trzymania długopisu, czy ołówka. 

reklama

Zabawki - zrób to sam

Nie trzeba kupować ostatnich nowości w dziedzinie edukacji. Kierujmy się przede wszystkim reakcją dziecka – wszystko, co je fascynuje, zarazem też uczy i warto o tym pamiętać. Najprostsze, najbardziej dostępne i wszechstronne zabawki otrzymywane domowym sposobem, to plastikowe pojemniki na żywność, butelki plastikowe, mocne puszki, wielkie kartonowe pudła, poduszki i koce. Doskonałe zabawki zrobić można też z suszonej żywności – fasoli, grochu, makaronu. Są to zabawki, które możecie zrobić samodzielnielub wraz z dzieckiem i ich walory edukacyjne są nie do przecenienia.

Najmniej użyteczne są zabawki, które narzucają stereotypowe zabawy. Najlepsze te, z którymi dziecko może samo coś zrobić.

Od wczesnego wieku, zabawki, które można ze sobą łączyć, dopasowywać, wykorzystywać do różnych konstrukcji uczą dziecko, że może samo kształtować rzeczywistość, wykorzystując własną zręczność.

Najważniejsze - książki!

Jeśli spośród wielu sposobów wzbogacania doświadczeń dziecka chcielibyśmy wskazać jeden najważniejszy, to zapewne byłyby to książki. Są niezastąpione, by zapoznać malucha i starsze dziecko z  nowym słownictwem, umożliwiającym wyrażanie uczuć, myśli, pomysłów.

Wyjaśniają dziecku otaczający świat – opisują związki między ludźmi,  różne sytuacje oraz postacie. I są źródłem jednej z największych życiowych radości. Jeśli lubisz czytać, wyraźnie pokaż to dziecku, rozmawiaj z nim o tym. Dzięki temu ono też polubi czytanie. Jak wiesz, dzieci zawsze naśladują rodziców.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: