Masaż dziecka

Masaż dziecka

Kołysane, karmione i bezpieczne w łonie matki nie narodzone dziecko przyzwyczaja się do tego, że wszelkie jego potrzeby są natychmiast zaspokajane. Przyjście na świat gwałtownie przerywa ten błogi stan. Od tego momentu mały człowiek całkowicie zależy od swoich rodziców. To właśnie ich miłość i starania mają złagodzić stres, związany ze zmianą warunków życia.

Zmysł dotyku

Dotyk rozwija się jako pierwszy ze zmysłów. Dla małego dziecka jest on podstawowym środkiem komunikacji z otaczającym światem. Rodzice muszą nauczyć się "odczuwać" własne dziecko, muszą zrozumieć, że poznają je także przez dotyk. Wiele matek i ojców rozpoczyna nawiązywanie kontaktu z dzieckiem od delikatnego dotyku opuszkami palców, dopiero stopniowo, wraz z rozwojem wzajemnego zaufania, dotykają dziecka całą dłonią.

Rodzice, którzy rozwiną swój zmysł dotyku i nawiążą fizyczny kontakt z własnym dzieckiem, będą w stanie zbudować relację opartą na wzajemnym zaufaniu i pomagać dziecku w zwalczaniu stresów.
Sposób, w jaki rodzice dotykają i trzymają dziecko, a także fakt, jak często to robią, mają ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie małego człowieka. Przeprowadzone obserwacje wykazały, że dzieci pozbawione fizycznego kontaktu zazwyczaj są bardziej niespokojne i nerwowe.

Mimo że oczywiście wszyscy rodzice dotykają i obejmują swoje dzieci, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, jak duże ma to znaczenie. A jeszcze mniej decyduje się na stosowanie masażu jako formy nauki języka dotyku.

reklama

Wartość masażu

Masaż jest sztuką łagodzenia bólu i rozluźniania poszczególnych części ciała. Poprawia samopoczucie naszego dziecka, zapewnia mu relaks oraz, rozluźniając mięśnie i stawy, swobodę ruchów. Wczesne miesiące życia dziecka to przechodzenie od pozycji embrionalnej do wyprostowanej - rozciągają się mięsnie i stawy. Mały człowiek stopniowo uczy się koordynacji ruchów. Masaż w tym okresie życia jest, więc wyjątkowo korzystny, wspomaga koordynację mięsni i zwiększa ich elastyczność, przygotowuje dziecko do ćwiczeń fizycznych.

Masaż a sprawność fizyczna i zdrowie

W żadnym innym okresie życia człowieka masaż nie jest tak korzystny dla jego organizmu, jak właśnie w pierwszych miesiącach po urodzeniu, to jest w momencie, w którym przygotowuje się on do przyjęcia wyprostowanej postawy. W żadnym innym okresie życia masaż nie jest także tak dobrze odbierany. Dzieci zazwyczaj lubią być masowane i potrafią pozostać w jednej pozycji przez czas potrzebny do wykonania zabiegu.

Masaż stymuluje układ krążenia i układ odpornościowy, wspomaga pracę serca, oddychanie i trawienie. Pomaga dziecku rozwijać się harmonijnie i szybciej. Zwiększa elastyczność mięsni i poprawia ich zdolność regeneracji zarówno podczas wysiłku, jak i w czasie spoczynku. Regularne masowanie dziecka daje rodzicom możliwość kontrolowania jego rozwoju i szybkiego odnajdywania miejsc, w których występują bóle i napięcia. Gdy dziecko zaczyna chodzić, pomaga szybko odnaleźć i wyleczyć kontuzje powstałe w trakcie nauki chodzenia, zanim mały człowiek opanuje trudną sztukę utrzymywania równowagi.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: