Niania pilnie poszukiwana

Podczas opieki nad dzieckiem przychodzi ten moment, kiedy musimy wrócić do pracy, a naszą pociechę powierzyć opiece niani, bo jest jeszcze za mała na przedszkole, a do żłobka nie chcemy jej oddawać. Nie każdy z nas może zostawiać malucha pod opieką babci.

Oczywiście ideałem byłaby osoba, która oprócz tego, że umiejętnie zaopiekowałaby się dzieckiem to jeszcze trochę posprzątałaby mieszkanie i może coś ugotowała i uprasowała, była miła, ciepła i oddana rodzinie.

Jednak znalezienie odpowiedniej niani nie jest takie proste. Poniższe rady mają to ułatwić, pomóc w szukaniu i wyborze odpowiedniej kandydatki lub kandydata na naszą doskonałą nianię.

reklama

Kilka istotnych przykazań dla rodziców poszukujących niani

 1. Sprecyzowane wymagania. Musimy wiedzieć czego oczekujemy od naszej niani: tzn. jakie mają być jej obowiązki, czy szukamy kogoś, kto będzie przychodził do nas do domu, czy kogoś do kogo będziemy odwozić dziecko (czy jest to obojętne). Czy niania będzie zajmować się tylko naszą pociechą, czy też gotować. Jeśli tak to należy uprzedzić ją o ulubionych potrawach naszego milusińskiego.
 2. Miej oczy szeroko otwarte. Kiedy rozpoczynamy poszukiwania niani pierwszym źródłem informacji o potencjalnych kandydatkach powinni być rodzina i znajomi. Można dać ogłoszenie do prasy, albo odwiedzić odpowiednią agencję. O opiekunki do dzieci można popytać także w przychodniach dziecięcych lub na oddziałach ginekologicznych - często pielęgniarki znają osoby zajmujące się dziećmi. Wiele opiekunek szuka nowych podopiecznych w okresie poprzedzającym wakacje, bo od września część maluchów rusza do przedszkola.
 3. Referencje. To oczywiście wspaniała rzecz, ale tylko wtedy gdy są w jakimś stopniu sprawdzalne, choćby poprzez rozmowę z osobą (osobami), która je wydała. Same referencje są jednak niewiele warte jeśli osoba do której się odnoszą, nie budzi naszego zaufania i ciepłych uczuć. Warto też dowiedzieć się o przyczyny rezygnacji, czy też zaprzestania pracy w poprzednich miejscach. Brak referencji nie musi być czynnikiem deprecjonującym osobę niani.
 4. Szczera rozmowa. Nie bójmy się szczerych pytań (najlepiej zapisać je sobie na kartce), w końcu wybrana przez nas osoba będzie zajmowała się naszym dzieckiem. Oczywiście z odpowiedziami różnie bywa, ale podczas rozmowy czasami można zorientować się jeśli ktoś kłamie. Warto dowiedzieć się, czy nasza kandydatka pali (to można poczuć) - (o alkohol także można spytać), jak wygląda jej sytuacja rodzinna - czy jest osobą samotną, czy ma rodzinę, gdzie mieszka (warto sprawdzić adres stałego zameldowania). Można spytać o aktualne wyniki badań lekarskich i jeśli mamy jakieś wątpliwości poprosić o zaświadczenie z sądu o niekaralności.
  Jeżeli jakaś osoba wzbudzi nasze zaufanie, na koleją rozmowę warto umówić się u niej - to też pozwoli nam na zebranie wielu informacji o opiekunce.
 5. Wiek niani. Osoba opiekująca się dzieckiem nie powinna być ani za stara ani za młoda, a na pewno pełnoletnia. Musi mieć siły, aby sprostać niespożytej energii poznającego świat malucha i pomysły zabaw aby dziecko się nie zanudziło.
 6. Doświadczenie. Osoba którą wynajmiemy jako nianię, powinna mieć jakieś doświadczenie w pracy z dziećmi (na przykład odpowiednie wykształcenie czy też doświadczenie nabyte podczas opieki nad innymi dziećmi).
 7. Stosunek niani do dziecka. Niania powinna być osobą kochającą dzieci, umiejącą wypełnić im czas w sposób odpowiedni dla ich wieku (a nie siedzieć tylko przed telewizorem). W czasie rozmowy i pierwszych kontaktów z dzieckiem, należy zwrócić uwagę na zachowanie przyszłej niani. Czy jest osobą nadmiernie spiętą, niecierpliwą, skupioną na sobie czy mało komunikatywną. Jeśli tak to nie będzie ona dobrym towarzyszem zabaw naszej pociechy. Najlepiej jeśli niania jest pogodna, uśmiechnięta, a swoim zachowaniem potwierdza, że jest szczerze zainteresowana dobrem dziecka. Bezapelacyjnie powinniśmy odsyłać osoby, które najpierw interesują się pieniędzmi jakie zarobią.
 8. Słuchać dziecka. To jedna z najważniejszych rad - bezwzględnie należy słuchać tego co mówi i jak reaguje dziecko na pobyt z nianią. Jeśli powierzamy opiece niani dwójkę dzieci ważne jest zwrócenie uwagi, czy żadne z nich nie jest przez nią faworyzowane.
 9. Czas - dziecko, my - rodzice, niania, potrzebują czasu, żeby zaadaptować się do nowej sytuacji. Dlatego warto zapewnić dziecku i niani np. idealny byłby dwutygodniowy okres próbny - kiedy mama jest jeszcze w domu, ale niania już przychodzi i zajmuje się dzieckiem. Ten dodatkowy czas pozwala opiekunce poznać dokładniej swoje obowiązki, zaprzyjaźnić się wstępnie z podopiecznym, a mama może poobserwować jak niania sobie radzi. Można wyjść na wspólne spacery i pokazać ulubione miejsca naszego milusińskiego. Kiedy dziecko jest już na o gotowe (chętnie bawi się z opiekunką, pozwala jej na zabiegi pielęgnacyjne koło siebie, zostaje z nią samo w pokoju, nie szuka mamy), mama może stopniowo wychodzić z domu - "do pracy" stopniowo wydłużając czas swojej nieobecności.
 10. Intuicja. Nasza intuicja rodzica podpowie nam czy wybrana niania jest właśnie tą jedyną.

mgr Agnieszka Musiał

i na ostatek, zapraszamy do serwisu niania.pl

Wychowanie dziecka - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym - kliknij tutaj.

Ocena: 4.33 z 5. Ocen: 6

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: