Jadłospis alergika

Jadłospis alergika

Żywienie alergika nie jest proste. Nie znaczy to jednak, że dania muszą być niesmaczne. Przeciwnie - mogą być pyszne, jeśli dowiesz się, jakimi zamiennikami zastąpić alergizujące składniki, i jakie połączenia wybierać.

Wszystko zależy od tego, na jaki produkt maluch jest uczulony. Jeśli są to np. cytrusy, wówczas po prostu należy je wykluczyć z diety, a sam jadłospis nie ulega większej modyfikacji. Musisz natomiast uważać, aby gotowe produkty, które kupujesz, nie zawierały owoców cytrusowych. Sprawa komplikuje się w momencie, jeśli dziecko jest uczulone np. na jaja, białko mleka krowiego lub gluten, czyli produkty znajdujące się w większości gotowych produktów, i standardowo używane do przygotowania codziennych dań. Wówczas należy, oprócz wyeliminowania produktów alergizujących, nauczyć się, czym je zastąpić, aby dania były smaczne, a dieta dziecka kompletna.

Pulpety, kotlety bez jaj:

Czy można zrobić popularne pulpeciki czy mielone bez dodatku jaj? Można - wystarczy dodać do nich produkt, który spowoduje, że mięso się nie rozpadnie w trakcie gotowania. Świetnie sprawdzi się np. kleik ryżowy lub dodane 2-3 ziemniaki. Również kotlety drobiowe czy schabowe możesz usmażyć bez jaj, obtaczając je w mleku. Jeśli maluch nie toleruje glutenu, zamiast mąki do panierki, użyj płatków kukurydzianych lub siemienia lnianego. Mięso usmaż na oleju rzepakowym.

reklama

Ciasto bez mleka, masła i mąki?

Jeśli problemem jest mleko, wówczas wybierz ciasta, do przygotowania których mleko jest niepotrzebne - przykładem jest ciasto francuskie. Dziecko uczulone na mleko nie może jadać również masła, dlatego ciasto czy ciasteczka muszą być pieczone na margarynach roślinnych lub z dodatkiem oleju. Ucierane ciasta bez problemu zrobisz na oleju. Pyszny jest też biszkopt zrobiony z samych jajek i mąki.  Jeśli dziecko jest uczulone na białko jaja, wówczas do wypieków możesz dodać zmiksowane banany lub olej i wodę.  Bez jajek można upiec na przykład sernik, pyszną szarlotkę czy nawet ciasto drożdżowe.

Nie uczulające naleśniki:

Można je przygotować bez używania typowych alergenów. I tak: zamiast mleka możesz użyć wody mineralnej najlepiej gazowanej, będą wówczas bardziej puszyste. Nie musisz też dodawać białka jaj, można je spokojnie pominąć, a  zamiast mąki pszennej użyć specjalnej mąki bezglutenowej lub kukurydzianej.

reklama

Chleb i bułki

Tutaj problem jest największy. Najlepiej, jeśli będziesz piekła chleb w domu - wówczas na pewno nie znajdą się w nim składniki, których Twoje dziecko nie toleruje lub jest na nie uczulone. Dzieci uczulone na mleko krowie mogą jeść tradycyjny chleb i bułki, ale uwaga na bułki słodkie i maślane (znajduje się w nich masło lub mleko, którego dziecko jeść nie może). Dzieci chore na celiakię lub uczulone na gluten nie mogą jeść zwykłego pieczywa, dla nich dostępne są produkty bezglutenowe w tym chleb i bułki.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska

Nutri Center

Ocena: 4 z 5. Ocen: 6

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Popularne błędy w żywieniu dzieci

Popularne błędy w żywieniu dzieci

Błędy w żywieniu dzieci to najczęstsza przyczyna niedoborów żelaza, selenu i cynku, które powodują, że...   Więcej

Jak wybrać świeże i zdrowe owoce

Jak wybrać świeże i zdrowe owoce

Kupując produkty spożywcze dla dzieci, zazwyczaj długo zastanawiamy się nad wyborem.  Z opakowanymi...   Więcej

Zdrowe słodkości

Zdrowe słodkości

Wiadomo, że cukier szkodzi zdrowiu i należy go jeść jak najmniej, czy jednak musimy dzieci pozbawić...   Więcej

Wapń - sprzymierzeniec maluchów

Wapń - sprzymierzeniec maluchów

Dzieciństwo to czas intensywnego wzrostu - nigdy potem organizm nie będzie potrzebował tyle wapnia. Pra...   Więcej

Kasza kaszy nierówna

Kasza kaszy nierówna

Kasza to - niestety - zapomniany produkt. Kiedyś królowała na polskich stołach, dziś została zastąpiona...   Więcej

Czas na owsiankę

Czas na owsiankę

Jeśli twoje dziecko skończyło roczek, to czas, abyś zaczęła wprowadzać do jego diety zboża w naturalnej...   Więcej

reklama