Karmienie bliźniąt

Karmienie bliźniąt

Oczywiście, można karmić i wykarmić bliźnięta piersią!  Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, nawet pochodzące z jednojajowej ciąży... Dajcie sobie czas żeby się siebie nauczyć.

Jaka pozycja do karmienia piersią bliźniąt jest najwygodniejsza?

Jest kilka wypróbowanych pozycji do karmienia. Zawsze powinny być one uzależnione od wieku dziecka, wagi, wielkości piersi, dostępnego miejsca. Jeśli masz możliwość, kup, uszyj lub wypożycz specjalna poduszkę do karmienia, w kształcie banana. Jest to bardzo pożyteczny wynalazek. Polecam!

Pamiętaj o głównej zasadzie karmienia piersią: dziecko przystawiamy do piersi a nie pierś do dziecka! Większość Mam, mających problemy z karmieniem, nie zna tej zasady. Ze sprzętów wykorzystywanych podczas karmienia bliźniąt należy wymienić zwykłe poduszki, poduszki do karmienia, worek Sacco, stołeczek pod nogi, czy poduszkę podkładaną pod brzuch, podczas karmienia na leżąco, na boku.

Czy muszę karmić moje dzieci jednocześnie?

Nie, nie musisz.  Jednak jeżeli chcesz obydwoje dzieci karmić jednocześnie - potrzebna ci będzie pomoc. I za nim ktoś poda ci drugie niemowlę - upewnij się, że pierwsze prawidłowo uchwyciło brodawkę. Dopóki z tym macie kłopot - karm maluszki pojedynczo. Jasne, że karmienie obydwojga to oszczędność czasu, ale daj sobie chwilę, żebyście się czuli z tym komfortowo.

Karm dzieci na przemian, z obu piersi. To dobrze stymuluje produkcję mleka. Jeśli masz za mało pokarmu - przystawiaj je częściej do piersi, karm w nocy i dowiedz się, jak zwiększyć ilość pokarmu. Jeśli karmisz butelką, pamiętaj o bliskości. Również wtedy przytulaj dzieci do piersi.

Jeśli nie produkujesz wystarczającej ilości mleka, aby karmić wyłącznie piersią, ale zależy ci żeby utrzymać laktację, postaraj się karmić przynajmniej 8 razy w ciągu doby. Mniejsza liczba karmień doprowadzi do stopniowego spadku produkcji mleka. Koniecznie pamiętaj, że w nocy jest wyższe stężenie prolaktyny odpowiedzialnej za wytwarzanie mleka, więc nie rezygnuj z nocnego karmienia.

reklama

Jak karmić butelką?

Żadna mieszanka nie zastąpi dziecku mleka matki. Jeśli jesteś zmuszona dokarmiać sztucznie, staraj się karmić choć, co drugi raz piersią. (Jedno dziecko dostaje pierś, drugie butelkę. Przy nast. karmieniu - odwrotnie.) Pozwól dziecku wyssać z jednej piersi całkowicie, zanim podasz drugą, gdyż pod koniec karmienia, dzidziuś dostaje najwartościowsze składniki. Innym sposobem może być karmienie bliźniąt piersią, rano i wieczorem, a podanie mieszanki w środku dnia.

Dlaczego dobrze jest karmić bliźnięta piersią?

Karmienie piersią jest najlepszym wyborem dla każdego maleństwa. Pokarm matki jest tani, zawsze gotowy, zawsze podgrzany, zawiera perfekcyjnie dobrane składniki odżywcze i przeciwciała oraz jest ładnie opakowane :-) Dla wcześniaka jest genialnym lekiem i pożywieniem. Sama czynność karmienia, bliskość, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczy Mamę pokochania dwóch dzieci jednocześnie .

Regularnie dostarczana dawka oksytocyny, (która się wydziela podczas karmienia i umożliwia wytrysk pokarmu), ma cudowne działanie na gojącą i zwijająca się macicę. U wielu Mam, karmienie ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

reklama

Jak odciągać mleko, by go starczyło dla dzieci?

Wcześniaki lub chore dzieci również powinny dostawać mleko Mamy! Odciąganie tak dużych ilości pokarmu wymaga jednak sporej sprawności. Najłatwiej jest to robić z wykorzystaniem specjalnej nakładki do laktatora, w kształcie litery Y. Jeśli nie masz możliwości użycia nawet zwykłego laktatora, odciągaj mleko ręcznie.

Jak sobie poradzić ze wszystkim?

Jako mama bliźniąt będziesz miała ręce pełne roboty, wiec warto żebyś w miejscu, gdzie karmisz stawiała sobie przekąski, napoje, książki, czy pieluszki - wszystko co może ci być potrzebne, żeby było z zasięgu ręki.

Mów do dzieci cicho, zapal tylko nocną lampkę, (o słabym świetle) by nie rozbudzać ich. W pracach domowych skorzystaj z zaoferowanej pomocy. Zakupy, pranie, sprzątanie, prasowanie, gotowanie czy spacery może załatwić chętna Babcia, przyjaciółka czy siostra. Jeśli postanowisz wykorzystać pomoc, sama określ warunki, aby nikt nie naruszał Twojej roli, jako matka.

Bardzo ważne jest, abyś nie zapomniała o prawidłowej diecie podczas karmienia piersią. Jedz sporo warzyw, owoców, nabiału, pij dużo soków i wody. Miej zawsze przygotowany jakiś napój i coś do "na ząb" w kąciku do karmienia ;-)

Znajdź grupę wsparcia, dołącz do forum mam bliźniąt i wieloraczków. Kto bardziej cię wesprze i pomoże , niż mamy, które są w podobnej sytuacji. Nie tylko przeżywacie podobne radości i wyzwania, ale będziecie nawzajem służyły sobie radą i pomocą.

Bądź dobra dla siebie! To normalne, że czujesz się przytłoczona i niepewna. Bardzo ważna jest wystarczająca ilości snu, bo mamy wieloraczków są bardziej narażone na depresję poporodową. Zgadzaj się wszelkie oferty pomocy i nie bój się prosić o więcej, gdy jest to potrzebne.

Powodzenia!

położna Magdalena Busk,
fragmenty na podstawie materiałów Amningshjälpen

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: