Jak trzymać pierś podczas karmienia?

Jak trzymać pierś podczas karmienia?

Podtrzymywanie piersi może być pomocne podczas pierwszych dni karmienia, zanim nie nabierzesz wprawy. Później najczęściej nie ma takiej potrzeby (w dużej mierze uzależnione jest to od pozycji podczas karmienia i wielkości piersi). Większość kobiet podtrzymuje pierś gdy przystawia do niej dziecko.

reklama

Technika karmienia piersią - czy i jak podtrzymywać pierś

  • Do podtrzymywania piersi należy używać tej ręki, która jest wolna. Aby to zrobić wystarczy ująć ją od spodu czterema palcami złożonymi w "miseczkę" (literę "C"), z kciukiem ułożonym od góry, dostatecznie daleko od brodawki. Należy pamiętać, aby nie zniekształcać piersi, nie zasłaniać otoczki palcami i nie trzymać piersi zbyt mocno. Pierś ma być podtrzymywana w momencie przystawiania dziecka, (poczuj ciężar piersi na dłoni).

  • Niemowlę nie powinno dźwigać ciężaru piersi na swojej brodzie. Niewskazane jest używanie chwytu nożycowego (gdy brodawka znajduje się między pierwszym i drugim palcem). Taki chwyt wpycha zatoki mleczne w głąb tkanki gruczołowej, uniemożliwiając wciągnięcie ich dziecku dostatecznie głęboko do jamy ustnej (w tym układzie dolny palec znajduje się tam, gdzie powinna znajdować się żuchwa dziecka).

  • Należy unikać również silnego przyciskania piersi palcem, aby oddalić ją od nosa dziecka. Takie postępowanie może spłycić ssanie, utrudnić utrzymanie brodawki w ustach dziecka, czy nawet zatkać przewód mleczny (co prowadzi do zastoju pokarmu).

leader La Leche League, mgr psychologii Daria Żarczyńska

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: