Pozycje podczas karmienia piersią

Ostatnie zmiany: 25 czerwca 2019
Pozycje podczas karmienia piersią

 Wiesz, dlaczego pozycja, w jakiej karmisz piersią, jest ważna? Sposób, w jaki siedzisz lub leżysz podczas karmienia piersią powinien ułatwiać dziecku uchwycenie brodawki.

Pamiętaj, abyś trzymała dziecko jak najbliżej siebie (brodawka nie może wysuwać się dziecku z ust). Najważniejszą zasadą uzyskania dobrej pozycji w czasie karmienia jest Twoja wygoda (tak się ułóż, aby nie odczuwać napięcia, zmęczenia czy bólu).

Istnieje kilka podstawowych pozycji, w których można wygodnie karmić dziecko. Wśród podanych propozycji, wybierz najbardziej odpowiednią dla Ciebie i Twojego dziecka, dostosowując je do różnych okresów karmienia.

Karmienie na boku

Połóż się na tym boku, przy którym jest pierś przeznaczona do karmienia, podkładając pod głowę poduszkę (lub dwie), drugą poduszkę możesz podłożyć pod barki.

Podczas karmienia piersią w pozycji na boku można dla większej wygody włożyć między kolana poduszkę lub zwinięty koc.

W pozycji na boku możesz także nakarmić niemowlę piersią przeciwną do boku, na którym leżysz. Należy wtedy podeprzeć się na łokciu i obrócić górną część ciała w kierunku dziecka, albo ułożyć je wyżej na twardej poduszce lub złożonym kocyku, tak, aby jego usta były ułożone dokładnie naprzeciw brodawki.

Karmienie w pozycji na boku jest bardzo wygodne, szczególnie podczas pierwszych karmień noworodka (siadanie zaraz po porodzie przeważnie stwarza trudności). Pozycja taka jest również dobra do karmienia nocą, gdy nie chcesz się całkiem rozbudzać. Wiele matek uważa, że jest to w ogóle najwygodniejsza pozycja i karmią w ten sposób swe dzieci przez długie miesiące.

Karmienie na siedząco

Karmiąc w tej pozycji pamiętaj o wyprostowanych plecach i płaskim oparciu stóp o podłogę.

Nogi nie powinny być zbyt zbliżone do klatki piersiowej (na zbyt niskim krześle czy fotelu), jak również biodra nie powinny zsuwać się w dół w kierunku podłogi (siedzisko zbyt wysokie).

Pomocne mogą się okazać poduszki, które położone na kolana, pozwolą podnieść niemowlę bliżej do piersi. Poduszkę można podłożyć również pod plecy lub barki, dla utrzymania pozycji prostej, a także pod rękę podtrzymującą dziecko.

Pamiętaj, aby nie odchylać się zbytnio do tyłu, ani nie pochylać się do przodu. Dziecko ułóż skośnie, obejmując je ramieniem i przedramieniem. Niektóre kobiety chwalą sobie karmienie na podłodze. Pamiętaj o wyprostowanych plecach (najwygodniej jest się o coś oprzeć) i skrzyżowaniu nóg (tzw. siad po turecku). W zagłębienie pomiędzy kolanami można włożyć poduszkę lub złożony kocyk a na nim umieścić dziecko.

reklama

Karmienie na wznak

Połóż się na plecach, a dziecko ułóż na swoim brzuchu. Gdy brodawka znajdzie się w ustach dziecka, sprawdź, czy maluch nie ma kłopotów z oddychaniem.

Przeważnie można znaleźć takie ułożenie twarzyczki w stosunku do piersi, że dziecko będzie mogło oddychać swobodnie.

Niektóre kobiety wybierają tę pozycję do karmienia, radząc sobie w ten sposób z nagłym wypływem pokarmu w pierwszych minutach karmienia. Czasami karmią w ten sposób kobiety po cesarskim cięciu. Karmiąc w tej pozycji, zadbaj w szczególności, aby dziecko uchwyciło dużą część piersi, a nie tylko brodawkę.

Karmienie w pozycji "futbolowej"
(spod pachy)

Dziecko do karmienia ułóż tak, aby jego nóżki znalazły się pod Twoją pachą, a jego twarz była zwrócona w Twoim kierunku.

Najwygodniej położyć dziecko na poduszce. Obejmij dłonią głowę dziecka jak "piłkę" i swobodnie przystaw do piersi, podtrzymując przy tym kark i plecy dziecka.

Pozycja ta jest zalecana dla matek o dużych piersiach, dla kobiet o płaskich lub wklęsłych brodawkach, dla małych i słabo ssących noworodków, w przypadku kłopotów z brodawkami czy zastojem pokarmu, w przypadku dzieci, które mają problemy z uchwyceniem piersi lub jako wariant odmiany.

leader La Leche League, mgr psychologii Daria Żarczyńska

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: